Co słychać u Jamesa Newtona Howarda?

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2023 12:30
W tej audycji "Muzyka w kadrze" spotkanie z twórczością Jamesa Newtona Howarda. Okazją ku temu są najnowsze ścieżki muzyczne, które wyszły spod ręki tego kompozytora, a także nowa płyta "Night After Night" ze starszą muzyką, którą Howard skomponował do filmów M. Nighta Shyamalana (m.in. "After Earth", "The Happening", "Szósty zmysł"). 
James Newton Howard
James Newton HowardFoto: Frederic Kern / Zuma Press / Forum

James Newton Howard - jako muzyk sesyjny nagrywał z Eltonem Johnem i zespołem Toto

James Newton Howard urodził się 6 czerwca 1951 roku. Początki jego kariery muzycznej sięgają lat 70., kiedy to pracował w charakterze muzyka sesyjnego. Ma na koncie m.in. nagrania z Eltonem Johnem i zespołem Toto. I to dzięki zespołowi Toto James Newton Howard zainteresował się muzyką filmową: jego nazwisko figuruje przy kompozycji ze ścieżki dźwiękowej do filmu Davida Lyncha "Diuna", którą grupa Toto przygotowała.

Przełomowy sukces muzyki do filmu "Pretty Woman"

Potem przyszły pierwsze autorskie ścieżki dźwiękowe, no i wielki przełom: sukces "Pretty Woman" zwrócił uwagę na osobę kompozytora muzyki oryginalnej. I ruszyła seria przebojów, od muzyki do "Księcia przypływów", przez filmy "Ścigany", "Junior", "Adwokat diabła" i "Szósty zmysł". Kolejne dekady - kolejne sukcesy: "Michael Clayton", "King Kong", trylogia o "Batmanie" (tu razem z Hansem Zimmerem).

Wybrane produkcje Howarda od roku 2020

Być może kiedyś w "Muzyce w kadrze" pojawi się głębsza retrospekcja i tamte ścieżki, ale w tej audycji zabrzmiały wybrane produkcje Jamesa Newtona Howarda od roku 2020. Pojawiła się m.in. muzyka do serialu "Światło, którego nie widać", singiel zwiastujący "Igrzyska śmierci: Balladę ptaków i węży", a także "Willow", "Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore'a" oraz "Wyprawa do dżungli".

A to nie wszystko!

Posłuchaj
87:53 2023_11_12 11_01_31_PR2_Muzyka_w_kadrze.mp3 Co słychać u Jamesa Newtona Howarda? (Muzyka w kadrze/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Muzyka w kadrze 

Prowadził: Mariusz Gradowski

Data emisji: 12.11.2023

Godzina emisji: 11.00

mo

Czytaj także

Powrót do przeszłości: 2003

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2023 12:30
W tym wydaniu "Muzyki w kadrze" odpoczywaliśmy od nowości filmowych i przypomnieliśmy sobie, czym żył świat muzyki filmowej 20 lat temu. W cyklu "Powrót do przeszłości" - rok 2003.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyka "Chłopów". Dwie ekranizacje, dwie ścieżki dźwiękowe

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2023 13:00
W "Muzyce w kadrze" - jedno dzieło, dwie ekranizacje, dwie ścieżki muzyczne. Chodzi oczywiście o "Chłopów" Władysława Reymonta. W audycji zabrzmiała muzyka Adama Sławińskiego z wersji sprzed 50 lat w reżyserii Jana Rybkowskiego, a także ta Łukasza Rostkowskiego z ekranizacji najnowszej, która od jakiegoś już czasu święci triumfy w polskich kinach.
rozwiń zwiń