Muzyka z filmu "Chłopi" na festiwalu "Eufonie". Rafał Wiśniewski: ona nie jest tłem

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2023 13:00
- W programie jest i muzyka symfoniczna, klasyczna, i elementy jazzu oraz folku. W tym roku stawiamy na tradycję ludową, więc trudno sobie wyobrazić, żeby nie zaprezentować muzyki z "Chłopów" podczas festiwalu - mówił w Dwójce prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor V Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie".
Rafał Wiśniewski
Rafał WiśniewskiFoto: Polskie Radio
  • Przed nami V Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie" (17-25 listopada).
  • W programie znalazł się m.in. koncert z muzyką do najnowszej ekranizacji powieści "Chłopi". Kompozytorem ścieżki dźwiękowej jest L.U.C. (Łukasz Rostkowski).
  • Ponadto podczas festiwalu wystąpią: laureatka V miejsca Konkursu Chopinowskiego Leonora Armellini, Vadim Gluzman i BBC Symphony Orchestra.
  • Patronem medialnym wydarzenia jest Polskie Radio.

Zbliża się V Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie". Tradycyjnie ma on miejsce w drugiej połowie listopada, a odbywa się w Warszawie.

Film "Chłopi" - ścieżka dźwiękowa w Filharmonii Narodowej

Jednym z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń warszawskiego festiwalu jest koncert z kompozycjami do najnowszej ekranizacji "Chłopów". Autorem muzyki jest L.U.C. (Łukasz Rostkowski), a występ odbędzie się w Filharmonii Narodowej 18 listopada.

- Muzyka nie jest tłem, muzyka jest immanentną cechą tego filmu - mówił Rafał Wiśniewski. - Ona jest bardzo mocno energetyczna, ale zawiera też taką nutkę nostalgii. Kazimierz Wyka, wybitny krytyk literacki, pisał, że w "Chłopach" odnajdujemy swoisty kołowrót czasowy i zwróciłbym uwagę na uniwersalizm tej propozycji - dodał.

Ścieżka dźwiękowa do filmu "Chłopi" jeszcze tej jesieni będzie też wydana na płytach CD i DVD, jednak data premiery nie jest jeszcze znana. Ekranizację powieści Reymonta można oglądać w kinach od 13 października.

Czytaj także:

"Eufonie" - najlepszy festiwal na świecie?

Prof. Rafał Wiśniewski zwrócił uwagę na różnorodność propozycji, które tworzą festiwal "Eufonie". - Piąta edycja tego festiwalu to wielogatunkowość, która jest cechą charakterystyczną. Ten festiwal ma swój własny pazur, jest rozpoznawany na tle różnych festiwali. Jego termin to trzeci tydzień listopada, ja bym nawet zaryzykował takie stwierdzenia, że jest to najlepszy festiwal w tym czasie na świecie, a odbywa się w Polsce - zaznaczył.

Leonora Armellini wraca do Polski

Ponadto w programie festiwalu znalazł się m.in. czteroczęściowy, niezwykle wymagający technicznie I Koncert fortepianowy Franciszka Liszta w wykonaniu Leonory Armellini. To pianistka dobrze rozpoznawalna w Polsce, laureatka V miejsca ostatniego Konkursu Chopinowskiego w 2021 roku.

Wystąpią także Vadim Gluzman i BBC Symphony Orchestra m.in. z II Koncertem skrzypcowym Karola Szymanowskiego.

V Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie" odbędzie się w dniach 17-25 listopada w Warszawie. Polskie Radio sprawuje nad nim patronat medialny.


Posłuchaj
17:08 Dwojka_Poranek_Dwojki_2023_10_18-08-38-00.mp3 Muzyka z filmu "Chłopi" na festiwalu "Eufonie". Rafał Wiśniewski: ona nie jest tłem (Poranek Dwójki)

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: prof. Rafał Wiśniewski (dyrektor Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie", a także Narodowego Centrum Kultury)

Data emisji: 18.10.2023

Godzina emisji: 8.30

mgc

Czytaj także

Rafał Wiśniewski: Festiwal Wschód Kultury to nie tylko muzyka, ale też inne dziedziny sztuki

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2023 10:00
- Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia to wydarzenia nie tylko muzyczne, ale także fotografia, film, książka, spotkania i różne debaty. Bardzo ważna jest prezentacja pracy instytucji i kuratorów lokalnych, o których nie powinniśmy zapominać, gdy zapraszamy wielu gości i artystów zagranicznych - mówił w Dwójce prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Narodowe Centrum Kultury jest znakiem jakości". Prof. Rafał Wiśniewski o Nagrodzie Wyszehradzkiej

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2023 12:30
Narodowe Centrum Kultury zostało w Bratysławie uhonorowane Nagrodą Wyszehradzką w uznaniu wkładu w rozwój współpracy kulturalnej pomiędzy krajami V4. Nagroda przyznawana jest wspólną decyzją ministrów kultury krajów V4. - Staramy się zaprezentować to, co piękne - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor NCK.
rozwiń zwiń