Muzyka filmowa Quincy'ego Jonesa - idealne połączenie jazzu i ilustracji dźwiękami

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2023 12:30
 - Quincy Jones studiował u Nadii Boulanger, jego talent i edukacja splotły się w doskonałą całość. Od roku 1961 datują się jego spektakularne sukcesy, także na polu muzyki filmowej - mówił w Dwójce Mariusz Gradowski tuż przed 90. urodzinami znakomitego kompozytora.
Quincy Jones
Quincy JonesFoto: shutterstock/Jaguar PS
  • 14 marca Quincy Jones będzie świętował swoje 90. urodziny.
  • Z tej okazji, tuż przed tą datą mieliśmy okazję posłuchać filmowych dzieł tego znakomitego kompozytora, aranżera, lidera zespołu i producenta, którego słuchaczom Dwójki nie trzeba przedstawiać.

Sidney Lumet - dobry duch

W audycji zabrzmiała muzyka m.in. z "Koloru purpury", "Włoskiej roboty", "Ironside", "Deadly Affair" czy "Z zimną krwią". - Dobrym duchem kompozytora był Sidney Lumet, reżyser filmu "The Pawnbroker" (Lombardzista). Pracowało się im doskonale już od 1964 roku, potem wiele razy do tej współpracy wracali - mówił Mariusz Gradowski.

Quincy Jones - człowiek renesansu

W audycji przyjrzeliśmy się obecnemu na światowym rynku muzycznym od ponad sześciu dekad Quincy'emu Jonesowi. Nie bez powodu mówi się o nim, że jest "amerykańskim człowiekiem renesansu". Będziemy świętować jego 90. urodziny, które przypadają 14 marca.

Quincy Jones jest liderem zespołów, artystą solowym, kompozytorem, producentem, aranżerem, zarządcą wytwórni płytowej, spod jego pióra wyszło także kilka książek, produkował filmy i pomagał tworzyć seriale telewizyjne.

Współpraca z wieloma legendami muzyki

Współpracował z wieloma artystami, wśród których znaleźli się Miles Davis, Frank Sinatra, Ray Charles, Paul Simon czy Michael Jackson. Jest laureatem Jean Hersholt Humanitarian Award. 70 razy nominowano go do Nagrody Grammy, zdobył ją 27 razy, w tym w 1991 roku Grammy Legend Award.

Posłuchaj
60:10 2023_03_12 11_29_54_PR2_Muzyka_w_kadrze.mp3 Muzyka filmowa Quincy'ego Jonesa - idealne połączenie jazzu i ilustracji dźwiękami (Muzyka w kadrze/Dwójka)

 

***

Audycja dla wszystkich miłośników muzyki filmowej oraz dla tych, którzy chcą ją poznać.

W niedzielę o godzinie 11.30 omijamy rafy przebojów, słuchamy, rozmawiamy i umieszczamy muzykę filmową w różnych kontekstach. Rozmawiamy o niej przez pryzmat twórczości kompozytorów znanych i mniej znanych, gatunków, stylów, instrumentów, scen, obrazów. Historia, anegdoty, okoliczności powstania, ale przede wszystkim świetna muzyka, która doskonale czuje się także poza kadrem.

***

Tytuł audycji: Muzyka w kadrze

Prowadził: Mariusz Gradowski

Data emisji: 12.03.2023

Godzina emisji: 11.30

mo

Czytaj także

Quincy Jones uchem Wojtka Olszaka raz jeszcze

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2021 14:13
Wspólnie z naszym gościem jeszcze raz przyglądaliśmy się obecnemu na światowym rynku muzycznym od ponad pięciu dekad Quincy Jonesowi. Nie bez powodu mówi się o nim, że jest "amerykańskim człowiekiem renesansu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

WP #322. Na 90. urodziny Quincy'ego Jonesa

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2023 07:00
W tym wydaniu "Wieczoru płytowego" Piotr Metz i Tomasz Szachowski świętowali 90. urodziny Quincy'ego Jonesa. Muzyk, dyrygent, kompozytor, aranżer i producent to jedna z najważniejszych postaci świata muzyki popularnej II połowy XX wieku.
rozwiń zwiń