X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Podróż do źródeł grozy. Czytaliśmy "Jądro ciemności" Conrada

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2017 11:50
Na zakończenie Roku Josepha Conrada zaprezentowaliśmy w Dwójce jeden z najsłynniejszych utworów tego pisarza. Czytał Andrzej Mastalerz. 
Audio
  • Joseph Conrad "Jądro ciemności", czyta Andrzej Mastalerz – cz. 1. (Książka do słuchania/Dwójka)
  • Joseph Conrad "Jądro ciemności", czyta Andrzej Mastalerz – cz. 2. (Książka do słuchania/Dwójka)
  • Joseph Conrad "Jądro ciemności", czyta Andrzej Mastalerz – cz. 3. (Książka do słuchania/Dwójka)
  • Joseph Conrad "Jądro ciemności", czyta Andrzej Mastalerz – cz. 4. (Książka do słuchania/Dwójka)
  • Joseph Conrad "Jądro ciemności", czyta Andrzej Mastalerz – cz. 5. (Książka do słuchania/Dwójka)
  • Joseph Conrad "Jądro ciemności", czyta Andrzej Mastalerz – cz. 6. (Książka do słuchania/Dwójka)
  • Joseph Conrad "Jądro ciemności", czyta Andrzej Mastalerz – cz. 7. (Książka do słuchania/Dwójka)
  • Joseph Conrad "Jądro ciemności", czyta Andrzej Mastalerz – cz. 8. (Książka do słuchania/Dwójka)
  • Joseph Conrad "Jądro ciemności", czyta Andrzej Mastalerz – cz. 9. (Książka do słuchania/Dwójka)
  • Joseph Conrad "Jądro ciemności", czyta Andrzej Mastalerz – cz. 10. (Książka do słuchania/Dwójka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/Perfect Lazybones

Jak pisze w posłowiu do wydanej w 2011 roku przez Znak książki tłumaczka Magdalena Heydel: "Napisany z górą sto lat temu tekst, przeczytany dzisiaj, okazuje się boleśnie aktualny i ważny, dotyka bowiem centralnej kwestii, z którą boryka się współczesny człowiek – niejednoznacznej tożsamości, Innego w nas, skonfliktowanych lojalności i skazania na obcość. Conrad – pisarz, którego własne doświadczenie jest silnie zabarwione niezadomowieniem i niejednoznacznością tożsamości kulturowej – daje nam obraz fundamentalnego niezadomowienia i niejednoznaczności tkwiących u postaw kondycji ludzkiej".

Opowiadanie zatytułowane "Heart of Darkness" ukazało się w trzech kolejnych numerach angielskiego pisma "Blackwood Magazine" w 1899 roku. Po raz pierwszy w wydaniu książkowym czytelnicy poznali tę opowieść w 1902 roku.


shutterstock conrad 1200.jpg
"Pisarz przygodowy". Strącanie Conrada z piedestału

Książka powstała pod wpływem wyprawy Conrada do Konga Belgijskiego. W ciągu sześciu miesięcy 1890 roku trzydziestoletni wtedy marynarz Conrad- Korzeniowski pracował jako kapitan parowca kursującego między stacjami handlowymi na rzece Kongo. Jak pisze Magdalena Heydel: "pobyt w Kongu – niebezpieczny, nieudany, najeżony nieporozumieniami i niespodziewanymi trudnościami , dramatycznie skrócony, przypłacony nigdy nieodzyskanym już zdrowiem – był dla Conrada doświadczeniem deziluzji, bezsensu i bezsilności, osobistą klęską".

Narratorem opowieści jest żeglarz włóczęga Charlie Marlowe. Pod koniec XIX wieku, w Anglii, na statku u ujścia Tamizy Marlowe snuje swoją opowieść o wyprawie do Konga, będącego wtedy kolonią belgijską. Wspomina on wyprawę do serca afrykańskiej dżungli i spotkanie z agentem spółki handlowej - Kurtzem. Z dala od cywilizacji Kurtz stał się "bogiem" czczonym przez miejscową ludność, przekraczającym wszystkie granice etyczne.

Joseph Conrad1200.jpg
"Śladami Conrada". Rozmowy o pisarzu w Dwójce

Wyprawa w głąb afrykańskiego lądu staje się i dla Kurtza i dla Marlowe’a wyprawą do "jądra ciemności" tkwiącej w sercu człowieka.

"Jądro ciemności" to jedna z najwybitniejszych książek w dziejach literatury - stała się źródłem inspiracji dla wielu dzieł filmowych, teatralnych, muzycznych. Jej ekranowych adaptacji dokonali m. in. Werner Herzog i Francis Ford Coppola. Do dziś wywołuje ona jednak i wiele kontrowersji. Nigeryjski pisarz Chinua Achebe napisał wprost: "Conrad do wstrętny rasista". Według niego pisarz przedstawił w swojej opowieści Afrykanów jako bezładny, ohydny tłum, któremu odmówiono nawet języka, dlatego zamiast mówić – wyje. Według niego to utwór obraźliwy, promujący rasizm, dlatego nie może być dla niego miejsca w kanonie wielkich dzieł literatury.

Dla innych "Jadro ciemności" to "niebezpieczne arcydzieło" (Przemysław Czapliński). Amerykański krytyk J. Hillis Miller pisze: "lekturowa podróż przez "Jądro ciemności" jest doświadczeniem bolesnym, ale paradoksalnie oświetlającym swoim mrocznym światłem rzeczywistość stojącą przed nami" i dodaje, że czytanie tej książki jest naszą powinnością, należy w niej bowiem widzieć nie wcielenie dziewiętnastowiecznego rasizmu i seksizmu, lecz ich objawienie.

***

Tytuł audycji: Książka do słuchania

Przygotowała: Dorota Gacek

Czytał: Andrzej Mastalerz

Data emisji: 7-20.12.2017

Godzina emisji: 19.00

jp/mz/mko


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Joseph Conrad – pisarz wielonarodowy i wielowymiarowy

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2017 19:00
Uczczenie 160. rocznicy urodzin Josepha Conrada, angielskiego pisarza i publicysty polskiego pochodzenia. Z tego właśnie powodu Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu ustanowiła rok 2017 rokiem tego wybitnego twórcy. W audycji „Rozpruwacz Kulturalny” rozmowa na temat najważniejszych publikacji Conrada, a także problemów które poruszał w swoich dziełach.
rozwiń zwiń