Zapiski Ferdynanda Goetla z wojennych lat

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2019 08:37
Fragmenty książki "Czasy wojny" Ferdynanda Goetla. Książka po raz pierwszy wyszła w 1955 roku w Londynie. Jej autorem jest prozaik, dramaturg, publicysta, taternik, przed wojną Prezes Polskiego Pen-Clubu i Związku Zawodowego Literatów Polskich. Czyta Adam Ferency.
Adam Ferency
Adam FerencyFoto: Wojciech Kusiński/PR2

Ferdynand Goetel (1936) na tle kartek 1200.jpg
Tragifarsa rewolucji u Ferdynanda Goetla

Całą prawie okupację Goetel spędził w Warszawie. Jego książka wspomnieniowa jest opowieścią o obronie Warszawy we wrześniu 1939 roku, a potem o życiu okupacyjnym i konspiracyjnym stolicy. Goetel przedstawia też życie literackie w wojennej Warszawie. Ważną część stanowi jego świadectwo dotyczące zbrodni katyńskiej. Pisarz brał udział w delegacji, która na zaproszenie niemieckich władz udała się do Katynia, gdzie odkryto groby pomordowanych polskich oficerów. Pisarz w "Czasach wojny" przedstawia również okoliczności swojej ucieczki z Polski, gdy nowe władze komunistyczne wydały za nim list gończy.  Kończy te wspomnienia opowieść o pobycie Goetla we Włoszech,  gdzie był oficerem prasowym Drugiego Korpusu Armii Andresa i gdzie zdecydował  o emigracji do Londynu.

Książka oprócz wspomnień osobistych zawiera też dokumentalną opowieść o działaniach wojennych i konspiracyjnych  podczas wojny. Jest też przesycona refleksjami na temat losu Polski i Polaków w tym tragicznym czasie. Zamykają ją słowa: "Być Polakiem nie jest to tak wielka rzecz,  jak nam się wydaje. Ale przestać nim być znaczyłoby przestać być człowiekiem".


wrzesień-1939_663x364.jpg
Wrzesień '39 - serwis specjalny

Ostatnie lata życia Ferdynand Goetel spędził w Wielkiej Brytanii w ciężkich warunkach, samotnie, bez rodziny,  która została w Polsce. Cierpiał na chorobę oczu, która prawie całkowicie odebrała mu wzrok. W jednym z listów pisał do brata Walerego: "Trzymam się głównie dlatego, że trzyma mnie wola życia i tworzenia, stare hasło naszej młodości". Zmarł w Londynie w 1960 roku. W 2003 roku jego prochy zostały sprowadzone do Polski i złożone w grobie na cmentarzu na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem.

 O "Czasach wojny" napisał prof. Jacek Trznadel następująco: "Książka Goetla jest napisana stylem szczególnym, kronikarzy klasycznych, stylem męskim, gdzie brak rozczulania się nad własną osobą, a rzeczy tragiczne rysowane są kreską oszczędną i daleką od patosu. To wysoka rzeczowość tragedii, jaką była ostatnia wojna i okupacja, i losy dotkniętych nią ludzi.”

25 odc. "Czasów wojny" Ferdynanda Goetla czyta Adam Ferency.

***

Tytuł audycji: Książka do słuchania

Data emisji: 2.09-7.10.2019

Godzina emisji: 19.15

Czytaj także

Ferdynand Goetel – badacz zbrodni katyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2023 05:50
"Jestem dzieckiem okresu, kiedy to ludzie i ich idee, i zamysły ruszyły naprzód w zawrotnym tempie. Wiele hipotez, doktryn i haseł, które w mojej młodości uchodziły za rewolucyjne, zostało obalonych, a nawet skompromitowanych" – pisał Ferdynand Goetel w swoich wspomnieniach.
rozwiń zwiń