X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zapiski Ferdynanda Goetla z wojennych lat

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2019 08:37
Fragmenty książki "Czasy wojny" Ferdynanda Goetla. Książka po raz pierwszy wyszła w 1955 roku w Londynie. Jej autorem jest prozaik, dramaturg, publicysta, taternik, przed wojną Prezes Polskiego Pen-Clubu i Związku Zawodowego Literatów Polskich. Czyta Adam Ferency.
Adam Ferency
Adam FerencyFoto: Wojciech Kusiński/PR2

Ferdynand Goetel (1936) na tle kartek 1200.jpg
Tragifarsa rewolucji u Ferdynanda Goetla

Całą prawie okupację Goetel spędził w Warszawie. Jego książka wspomnieniowa jest opowieścią o obronie Warszawy we wrześniu 1939 roku, a potem o życiu okupacyjnym i konspiracyjnym stolicy. Goetel przedstawia też życie literackie w wojennej Warszawie. Ważną część stanowi jego świadectwo dotyczące zbrodni katyńskiej. Pisarz brał udział w delegacji, która na zaproszenie niemieckich władz udała się do Katynia, gdzie odkryto groby pomordowanych polskich oficerów. Pisarz w "Czasach wojny" przedstawia również okoliczności swojej ucieczki z Polski, gdy nowe władze komunistyczne wydały za nim list gończy.  Kończy te wspomnienia opowieść o pobycie Goetla we Włoszech,  gdzie był oficerem prasowym Drugiego Korpusu Armii Andresa i gdzie zdecydował  o emigracji do Londynu.

Książka oprócz wspomnień osobistych zawiera też dokumentalną opowieść o działaniach wojennych i konspiracyjnych  podczas wojny. Jest też przesycona refleksjami na temat losu Polski i Polaków w tym tragicznym czasie. Zamykają ją słowa: "Być Polakiem nie jest to tak wielka rzecz,  jak nam się wydaje. Ale przestać nim być znaczyłoby przestać być człowiekiem".


wrzesień-1939_663x364.jpg
Wrzesień '39 - serwis specjalny

Ostatnie lata życia Ferdynand Goetel spędził w Wielkiej Brytanii w ciężkich warunkach, samotnie, bez rodziny,  która została w Polsce. Cierpiał na chorobę oczu, która prawie całkowicie odebrała mu wzrok. W jednym z listów pisał do brata Walerego: "Trzymam się głównie dlatego, że trzyma mnie wola życia i tworzenia, stare hasło naszej młodości". Zmarł w Londynie w 1960 roku. W 2003 roku jego prochy zostały sprowadzone do Polski i złożone w grobie na cmentarzu na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem.

 O "Czasach wojny" napisał prof. Jacek Trznadel następująco: "Książka Goetla jest napisana stylem szczególnym, kronikarzy klasycznych, stylem męskim, gdzie brak rozczulania się nad własną osobą, a rzeczy tragiczne rysowane są kreską oszczędną i daleką od patosu. To wysoka rzeczowość tragedii, jaką była ostatnia wojna i okupacja, i losy dotkniętych nią ludzi.”

25 odc. "Czasów wojny" Ferdynanda Goetla czyta Adam Ferency.

***

Tytuł audycji: Książka do słuchania

Data emisji: 2.09-7.10.2019

Godzina emisji: 19.15

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ferdynand Goetel - badacz zbrodni katyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2019 06:00
"Jestem dzieckiem okresu, kiedy to ludzie i ich idee, i zamysły ruszyły naprzód w zawrotnym tempie. Wiele hipotez, doktryn i haseł, które w mojej młodości uchodziły za rewolucyjne zostało obalonych, a nawet skompromitowanych" – pisał Ferdynand Goetel w swoich wspomnieniach.
rozwiń zwiń