Polskie Radio
Section05
Ferdynand Goetel

"Warstwy ciał jedne na drugich". Mackiewicz i Goetel o poszukiwaniu prawdy o Katyniu

"Jeden, dwa, trzy trupy ludzkie robią już ciężkie i przygniatające wrażenie. Proszę sobie wyobrazić ich tysiące, tysiące, i wszystkie w mundurach oficerów polskich..." – pisał Józef Mackiewicz o ekshumacjach przeprowadzanych wiosną 1943 roku w Katyniu. Dziś obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej​.
Zobacz więcej na temat:  Józef Mackiewicz Ferdynand Goetel Katyń zbrodnia katyńska ekshumacja

Ferdynand Goetel - za prawdę o Katyniu odebrano mu wszystko [REPORTAŻ]

Maciej Jastrzębski w reportażu pt. "Za prawdę o Katyniu odebrano mu wszystko" opowiada o polskim pisarzu Ferdynandzie Goetlu. W 1943 roku Niemcy zabierają go do Katynia, aby był świadkiem ekshumacji zwłok polskich oficerów, zamordowanych wiosną 1940 roku przez stalinowskich oprawców.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Maciej Jastrzębski Justyna Piernik Katyń Melchiory Dwójka KULTURA Grand Prix KRRiTV Ferdynand Goetel

Ferdynand Goetel we wspomnieniach. "Goetel, post scriptum" - reportaż Macieja Jastrzębskiego [POSŁUCHAJ]

"Goetel, post scriptum" to opowieść o ukochanej kobiecie Ferdynanda Goetla i dwójce ich dzieci. Przedwojenny pisarz, działacz polityczny i prezes PEN Clubu oraz Związku Zawodowego Literatów Polskich w 1943 roku został zawieziony przez Niemców do Katynia. Na własne oczy widział tysiące ekshumowanych ciał polskich oficerów, których wiosną 1940 roku zamordowali stalinowscy oprawcy.
Zobacz więcej na temat:  Ferdynand Goetel Maciej Jastrzębski Katyń II wojna światowa HISTORIA reportaż w Jedynce

Ferdynand Goetel we wspomnieniach. "Goetel, post scriptum" - reportaż Macieja Jastrzębskiego

"Goetel, post scriptum" to opowieść o ukochanej kobiecie Ferdynanda Goetla i dwójce ich dzieci. Przedwojenny pisarz, działacz polityczny i prezes PEN Clubu oraz Związku Zawodowego Literatów Polskich w 1943 roku został zawieziony przez Niemców do Katynia. Na własne oczy widział tysiące ekshumowanych ciał polskich oficerów, których wiosną 1940 roku zamordowali stalinowscy oprawcy.
Zobacz więcej na temat:  Ferdynand Goetel Maciej Jastrzębski Katyń II wojna światowa

Dziennikarz Polskiego Radia Maciej Jastrzębski z Nagrodą na Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci

Dziennikarz Informacyjnej Agencji Radiowej Polskiego Radia Maciej Jastrzębski zdobył nagrodę główną w Konkursie Radiowym 15. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Niepokorni Niezłomni Wyklęci". Otrzymał wyróżnienie za reportaż "Za prawdę o Katyniu odebrano mu wszystko", w którym przedstawił trudne losy pisarza Ferdynanda Goetla.
Zobacz więcej na temat:  Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci Maciej Jastrzębski KULTURA Polskie Radio reportaż Katyń Ferdynand Goetel W POLSKIM RADIU

Ferdynand Goetel – życie przed i po raporcie o zbrodni katyńskiej

Ferdynand Goetel zapisał się aż w kilku epokach literackich. Początki jego twórczości sięgają Młodej Polski i lat przed wybuchem pierwszej wojny światowej. Najpopularniejsze pozycje w jego dorobku przypadły na okres dwudziestolecia międzywojennego. Jego dalsze losy toczyły się podczas okupacji, a kilkanaście ostatnich lat przed śmiercią w 1960 roku spędził jako emigrant polityczny. W audycji "Trójka literacka" wraz z historykiem i autorem biografii Goetla Krzysztofem Polechońskim skupiliśmy się jednak na punkcie zwrotnym w życiu twórcy, którym była podróż do Katynia i opisanie dokonanej tam zbrodni.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura polska Magdalena Złotnicka Trójka historia Polski KSIĄŻKA Ferdynand Goetel Zbrodnia Katyńska Katyń II wojna światowa Stefan Starzyński Warszawa

"Czasy wojny". Ferdynanda Goetla pamiętnik polemiczny

- Ta książka ma z jednej strony walor utrwalenia wydarzeń z naszej historii najnowszej, a z drugiej walor dyskusyjny wobec innych obrazów lat okupacji. Ferdynand Goetel sam nazwał ją pamiętnikiem polemicznym. Polemicznym wobec tych w kraju i na emigracji, którzy oskarżali go nawet o kolaborację - mówił w Dwójce prof. Maciej Urbanowski.
Zobacz więcej na temat:  Ferdynand Goetel książki literatura literatura polska KULTURA KSIĄŻKA Dorota Gacek

Ferdynand Goetel. "Niewygodny" świadek Katynia

Ferdynand Goetel był polskim prozaikiem, dramatopisarzem i publicystą. W 1943, za zgodą Delegatury Rządu na Kraj, wziął udział z ramienia Czerwonego Krzyża w misji niemieckiej, która badała groby polskich oficerów w Katyniu. Po wojnie dla Sowietów stał się niewygodnym świadkiem zbrodni katyńskiej. O losach Ferdynanda Goetla mówił w Polskim Radiu 24 Włodzimierz Domagalski, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Katyń Zbrodnia Katyńska zbrodnie sowieckie ZSRR komunizm PRL Ferdynand Goetel