Polskie Radio
Section05
zbrodnia katyńska

„Zbrodnia katyńska była elementem szeroko zakrojonych represji sowieckich”

Marzec jest szczególnym miesiącem w historii zbrodni katyńskiej. 5 marca 1940 roku zapadła tajna decyzja najwyższych władz państwowych i partyjnych ZSRR o „likwidacji” tysięcy jeńców wojennych – m.in. oficerów Wojska Polskiego. 8 marca Sowieci wywieźli pierwszych 13 jeńców z obozu w Kozielsku, a 15 marca prawdopodobnie przeprowadzili już pierwsze rozstrzelania tych 13 oficerów. O zbrodni katyńskiej mówili w audycji Nos Kleopatry dr Bartłomiej Bydoń (Muzeum Katyńskie) i dr Witold Wasilewski (IPN).
Zobacz więcej na temat:  Katyń ZSRR II wojna światowa zbrodnia katyńska historia Polski

Prof. Szwagrzyk o ustawie o IPN: „Polski głos jest zbyt słaby”

- Kto by przypuszczał, że IPN w Polsce będzie obiektem troski rządu Stanów Zjednoczonych, Francji, Izraela czy Ukrainy? Mam wrażenie, że w narracji, którą toczymy, głos Polski jest zdecydowanie zbyt słaby - powiedział w audycji 24 Pytania wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk. Odniósł się także do prac poszukiwawczych zespołu IPN m.in. na terenie Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Szwagrzyk IPN Ukraina Dorota Kania Łączka zbrodnia katyńska POLSKA

"Oficerowie mordowani w Katyniu byli pierwszymi niezłomnymi"

- Ubecy starali się wymusić od żołnierzy niepodległościowego podziemia zeznania, gdzie poukrywane są magazyny broni. Szukamy pamiątek, dlatego odwiedzamy miejsca bitew, by zyskać jak najwięcej śladów po żołnierzach „niezłomnych” – mówił w Polskim Radiu 24 szef Stowarzyszenia Grupy Historycznej Zgrupowania „Radosław” Tomasz Karasiński.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci Katyń historia Polski NKWD zbrodnia katyńska

"Byli skazani nie tylko na śmierć, ale i na zapomnienie"

Mogiły polskich żołnierzy są rozsiane po całym świecie. W Katyniu i w kilku innych miejscowościach wiosną 1940 roku zostało rozstrzelanych 22 tysiące polskich oficerów. Byli skazani nie tylko na śmierć, ale i na zapomnienie. Przez wiele lat rodziny nie miały gdzie zapalić znicza swoim bliskim. Swoich poległych w Miednoje ojców wspominali w audycji Polacy w Świecie m.in. Halina Drachal i Andrzej Brodnicki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wszystkich Świętych Katyń zbrodnia katyńska historia Polski

"Komuniści przez wiele lat próbowali ukryć pamięć o zbrodni"

Wicepremier Piotr Gliński i ukraiński minister kultury Jewhen Nyszczuk oddali hołd ofiarom stalinowskich zbrodni, spoczywającym w podkijowskiej Bykowni. Pochowano tam pomordowanych w tzw. „operacji polskiej NKWD” z lat 1937-1938 oraz ludzi z tzw. ukraińskiej listy katyńskiej. W nekropolii spoczywają też ukraińskie ofiary komunizmu. Wizytę wicepremiera na Ukrainie relacjonował w PR24 Witold Banach (IAR).
Zobacz więcej na temat:  Piotr Gliński stalinizm NKWD Ukraina komunizm historia Polski zbrodnia katyńska bykownia

Piotr Gliński na Ukrainie. Uroczystości w Bykowni

W Bykowni pod Kijowem odbędą się dziś uroczystości upamiętniające Polaków zamordowanych w ramach zbrodni katyńskiej. Na Cmentarzu w Bykowni polska delegacja z Piotrem Glińskim uczci też Polaków zamordowanych w ramach operacji polskiej NKWD w latach 1937-38. Wicepremier odbędzie również serię spotkań z przedstawicielami władz Ukrainy. Tematem rozmów będą m.in. kwestie historyczne oraz sprawa poszukiwań i ekshumacji zmarłych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT bykownia zbrodnia katyńska NKWD Ukraina Piotr Gliński

"Jeśli lęk władał ludźmi, to rządzący mogli żyć bezpiecznie"

Powstanie „Solidarności” spowodowało zmiany w polskiej szkole. - Groźne były te treści, które były zakłamane w podręcznikach, a nie te, które pominięto. Można wmówić ludziom, że mordowanych ludzi w Katyniu w ogóle nie było, lecz to zabójstwo na prawdzie i honorze – powiedział w audycji Pamiętaj, to „Solidarność” nauczyciel historii Krzysztof Jabłonka.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność lata 80 PRL szkoła edukacja komunizm historia PRL historia Polski zbrodnia katyńska

80. rocznica „operacji polskiej” NKWD  

Dokładnie 80 lat temu, 11 sierpnia 1937 roku, radzieckie NKWD rozpoczęło „operację polską”, wymierzoną w Polaków zamieszkujących terytorium ZSRR. Jej efekt to co najmniej 111 tysięcy rozstrzelanych i 30 tysięcy wysłanych do łagrów w latach 1937 - 1938. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 historyk Piotr Zychowicz z miesięcznika Historia Do Rzeczy.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa ZSRR Katyń zbrodnia katyńska zbrodnie sowieckie zbrodnie wojenne NKWD

Ferdynand Goetel. "Niewygodny" świadek Katynia

Ferdynand Goetel był polskim prozaikiem, dramatopisarzem i publicystą. W 1943, za zgodą Delegatury Rządu na Kraj, wziął udział z ramienia Czerwonego Krzyża w misji niemieckiej, która badała groby polskich oficerów w Katyniu. Po wojnie dla Sowietów stał się niewygodnym świadkiem zbrodni katyńskiej. O losach Ferdynanda Goetla mówił w Polskim Radiu 24 Włodzimierz Domagalski, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Katyń zbrodnia katyńska zbrodnie sowieckie ZSRR komunizm PRL Ferdynand Goetel

Deportacje z Kresów Wschodnich i Katyń. Wspólna historia

Deportacje mieszkańców Kresów Wschodnich, zapoczątkowane w lutym 1940 roku, a także zbrodnia katyńska. To radzieckie zbrodnie popełnione na Polakach w pierwszych latach II wojny światowej. W audycji Historia na Dziś mówił o nich dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Katyń II wojna światowa Związek Sowiecki Związek Radziecki deportacje deportacja zbrodnia katyńska Patryk Pleskot Tadeusz Płużański

"Cisi bohaterowie. Dzięki nim pamięć o Katyniu przetrwała"

12 kwietnia w Muzeum Katyńskim w Warszawie otwarta zostanie wystawa poświęcona rodzinom osób zamordowanych w trzech obozach specjalnych NKWD oraz więzieniach na terenie dzisiejszej Ukrainy i Białorusi. Gośćmi Polskiego Radia 24 były Anna Wesołowska z warszawskiego oddziału Rodzin Katyńskich i dr Ewa Kowalska, dyrektor Muzeum Katyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 zbrodnia katyńska zbrodnie sowieckie Katyń muzeum Warszawa Instytut Pamięci Narodowej IPN HISTORIA