Polskie Radio
Section05
zbrodnie sowieckie

75. rocznica zamordowania Witolda Pileckiego. Cela, w której spędził ostatnie dni życia, udostępniona zwiedzającym

W przededniu 75. rocznicy zamordowania Witolda Pileckiego w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL udostępniono do zwiedzania celę, w której rotmistrz spędził ostatnie dni życia. Córka Zofia Pilecka-Optułowicz przekazała muzeum książkę "O naśladowaniu Chrystusa" Tomasza a Kempis, którą jej ojciec przed śmiercią przekazał swojej żonie.
Zobacz więcej na temat:  Witold Pilecki zbrodnie sowieckie zabójstwo historia Polski POLSKA społeczeństwo

Maria Koc: przygotowujemy raport o stratach w wyniku działań Rosji, podobny do wysłanego do Niemiec

- Rosja wie, że będziemy przygotowywać podobny raport, jak ten, który dotyczy zniszczeń dokonanych przez Niemcy. Podobny raport będziemy przygotowywać w stosunku do Rosji. Rosja była okupantem - mówiła w Polskim Radiu 24 senator PiS Maria Koc, odnosząc się do postulatu przewodniczącego rosyjskiej Dumy Państwowej, który uważa, że Polska powinna zwrócić Rosji 750 mld dolarów za "wyzwolenie" i "odbudowę po II wojnie światowej".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański Maria Koc reparacje wojenne Niemcy Rosja zbrodnie wojenne zbrodnie sowieckie POLSKA polityka dyplomacja

Stanisław Swianiewicz. Cudem ocalały świadek Katynia

"Ten pobyt w pobliżu lasku katyńskiego zaciążył na całym moim późniejszym życiu. Od czasu, gdy w 1943 roku prawda o Katyniu stała się jasna, miałem ciągle poczucie, że jeżeli Opatrzność wyratowała mnie jedynego z czterech z górą tysięcy oficerów kozielskich więzionych na stracenie i pozwoliła osiągnąć świat ludzi wolnych, to wynika stąd, że ciąży na mnie jakiś obowiązek" - pisał Stanisław Swianiewicz w książce "W cieniu Katynia", uważanej za jeden z najważniejszych dokumentów na temat rosyjskiej zbrodni.
Zobacz więcej na temat:  Katyń zbrodnia katyńska zbrodnie sowieckie zbrodnie wojenne ZSRR Związek Sowiecki Związek Radziecki Rosja Stanisław Swianiewicz Katyń 2022 HISTORIA

Zbrodnia katyńska. Nowy serwis internetowy Polskiego Radia

Dziesiątki nagrań świadków. Relacje tych nielicznych, którzy ocaleli. Złożona z wielu głosów opowieść zarówno o straszliwym morderstwie prawie 22 tys. polskich obywateli, jak i o poszukiwaniu prawdy. W 80. rocznicę odkrycia masowych grobów polskich jeńców wojennych w Katyniu Polskie Radio przygotowało multimedialny serwis internetowy poświęcony zbrodni katyńskiej – katyn.polskieradio.pl
Zobacz więcej na temat:  Katyń zbrodnia katyńska zbrodnie sowieckie II RP stalinizm II wojna światowa Niemcy nazizm

Odpowiadał za los polskich jeńców z obozów specjalnych NKWD. Posłuchaj zeznań sowieckiego zbrodniarza

Gdy na początku lat 90. XX wieku wszczęto śledztwo w sprawie zbrodni katyńskiej, jedną z najważniejszych osób przesłuchiwanych w charakterze świadka był Piotr Soprunienko - naczelnik Zarządu ds. Jeńców Wojennych NKWD ZSRR. W Archiwum Polskiego Radia zachował się fragment zeznań, które złożył w kwietniu 1991 roku.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski zbrodnia katyńska zbrodnie sowieckie II wojna światowa ZSRR stalinizm Kozielsk Katyń Starobielsk Ostaszków

Zbrodnia katyńska była zemstą za 1920 rok? "Sowieci nigdy nie zapomnieli, jak Armia Czerwona poległa"

Wiosną 1940 roku Sowieci zamordowali ok. 22 tys. przedstawicieli polskich elit osadzonych w obozach specjalnych i więzieniach. Oficjalnie uczynili to z powodu nienawiści, jaką polscy jeńcy żywili do Związku Radzieckiego. Czy innym powodem dokonania zbrodni katyńskiej mogła być chęć zemsty za porażkę, którą ponieśli w wojnie z Polską w 1920 roku?
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski zbrodnia katyńska zbrodnie sowieckie bitwa warszawska Józef Stalin II wojna światowa wojna polsko-bolszewicka II RP

"Kapłani katyńscy". W Sejmie konferencja o kapelanach zamordowanych w Katyniu

W Sejmie odbędzie się konferencja naukowa poświęcona kapłanom zamordowanym w zbrodni katyńskiej. W konferencji pod tytułem "Kapłani katyńscy", organizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej w 80. rocznicę ujawnienia zbrodni katyńskiej, udział wezmą historycy specjalizujący się w tematyce zbrodni sowieckich popełnionych na Polakach w czasie II wojny światowej. Początek konferencji o g. 10.00.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA zbrodnia katyńska zbrodnie sowieckie II wojna światowa historia Polski

Niewygłoszone przemówienie prezydenta Lecha Kaczyńskiego z 10 kwietnia 2010 roku

– Tych ludzi zgładzono bez procesów i wyroków. Zostali zamordowani z pogwałceniem praw i konwencji cywilizowanego świata. Czym jest śmierć dziesiątków tysięcy osób – obywateli Rzeczpospolitej – bez sądu? Jeśli to nie jest ludobójstwo, to co nim jest? – chciał zapytać prezydent Lech Kaczyński wbrew rosyjskiej narracji, która uznawała mord w Katyniu za zbrodnię wojenną.
Zobacz więcej na temat:  katastrofa w Smoleńsku Lech Kaczyński Katyń zbrodnia katyńska zbrodnie sowieckie

Wojciech Ziembiński – stróż pamięci ofiar Wschodu

– Dla nas, żołnierzy II Rzeczpospolitej, walka o niepodległość zaczęła się pierwszego i siedemnastego września 1939. Naszym obowiązkiem było wykonać ten imperatyw zawarty w przykazaniach żołnierzy dawnej Rzeczpospolitej: nie spoczniesz, dopóki kraj twój wolny nie będzie – mówił opozycjonista.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Katyń Komitet Obrony Robotników opozycja demokratyczna Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela Ruch Odbudowy Polski Wojciech Ziembiński zbrodnie sowieckie historia Polski historia PRL stan wojenny Solidarność

Poświęcenie odnowionej Kaplicy Katyńskiej. W uroczystościach wziął udział m.in. Mariusz Błaszczak

W Bazylice świętego Krzyża w Warszawie biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz poświęcił odnowioną Kaplicę Katyńską i odprawił Mszę świętą w 83. rocznicę wydania wyroku śmierci na polskich jeńców wojennych zamordowanych w Katyniu oraz w innych miejscach kaźni na terenie byłego ZSRR. W wyniku tej decyzji Sowieci zorganizowali i przeprowadzili Zbrodnię Katyńską, ludobójczo mordując około 22 tysięcy obywateli polskich.
Zobacz więcej na temat:  Katyń wiara historia Polski zbrodnie sowieckie POLSKA społeczeństwo

Bohaterstwo Żołnierzy Wyklętych. Jarosław Krajewski: krytyczne głosy pod ich adresem wynikają z niewiedzy

Jarosław Krajewski z Prawa i Sprawiedliwości powiedział w Programie 3 Polskiego Radia, że Żołnierze Wyklęci byli wielkimi patriotami, którzy ciągle walczyli o niepodległą Polskę. Jego zdaniem głosy krytyczne pod ich adresem mogą wynikać z niewiedzy.
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci historia Polski zbrodnie sowieckie II wojna światowa Jarosław Krajewski POLSKA społeczeństwo Trójka

Wiceszef MON o Żołnierzach Wyklętych: wciąż pojawiają się osoby nazywające ich mordercami

Podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Radomiu wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz powiedział, że "wciąż pojawiają się osoby, które tychże bohaterów nazywają mordercami dzieci i kobiet. - Absolutnie się z tym nie zgadzamy i protestujemy przeciwko takiej narracji - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci komunizm historia Polski zbrodnie sowieckie POLSKA społeczeństwo Wojciech Skurkiewicz

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dmitrowicz: musimy chociaż symbolicznie napiętnować oprawców

Piotr Dmitrowicz, historyk i dyrektor muzeum Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia powiedział na antenie Polskiego Radia 24, że określenie Żołnierze Wyklęci potrzebne jest m.in. po to, żeby chociaż symbolicznie przypomnieć o tym, że byli wyklęci. W ten sposób można choć w części napiętnować zbrodniarzy, którzy odpowiadali za zbrodnie na nich.
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci historia Polski komunizm śmierć zbrodnie sowieckie POLSKA społeczeństwo