Melanezja. "Białe plamy na mapie i w naszych mózgach"

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2016 17:01
- Jest to jeden z najmniej znanych regionów naszego globu - mówiła o Melanezji Dorota Kozińska, tłumaczka książki "Bóg rekin. Wyprawa do źródeł magii" Charlesa Montgomery'ego.
Audio
  • Rozmowa z Dorotą Kozińską, tłumaczką książki "Bóg rekin. Wyprawa do źródeł magii" (Wybieram Dwójkę/Dwójka)
Melanezja to obszar z niezwykłą odrębnością kulturową oraz skomplikowaną sytuacją polityczną i społeczną (zdjęcie ilustracyjne)
Melanezja to obszar z niezwykłą odrębnością kulturową oraz skomplikowaną sytuacją polityczną i społeczną (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Taro Taylor/Wikimedia/CC BY 2.0

Melanezja, porównana przez Kozińską do "białych plam na mapie i w naszych mózgach", stała się dla autora książki nie tylko podróżniczą inspiracją, ale przede wszystkim drogą śladami pradziadka, który pełnił funkcję biskupa na jednej z melanezyjskich wysp. To co jednak miało być sentymentalną podróżą, stało się przełomem w życiu pisarza.

- Montgomery rozprawia się z wieloma mitami dotyczącymi duchowości, więzi i będącego podstawą wierzeń melanezyjskich porozumienia z przodkami – mówiła Dorota Kozińska.

Czym jeszcze zaskoczył się Montgomery w Melanezji i co łączyło tego kanadyjskiego pisarza i urbanistę z Ryszardem Kapuścińskim?

***

Rozmawiała: Dorota Gacek

Gość: Dorota Kozińska (tłumaczka, krytyk muzyczny i teatralny)

Data emisji:
4.08.2016

Godzina emisji: 16.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

mz/jp