Polskie Radio
Section05
Dorota Kozińska

Dorota Kozińska: "Turandot" to muzyczna secesja

- Czasami się podśmiewam, że "Turandot" to taka muzyczna secesja. Ornamenty w tej operze są jakoś tam azjatyckie, ale już nie do końca jest istotne, skąd one pochodzą. Japońszczyzny wprawdzie tu nie ma, ale jest mnóstwo tego, co wówczas uznawano za azjatyckie - mówiła w czasie transmisji opery Puccinego z nowojorskiej MET Dorota Kozińska, krytyczka muzyczna.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Marcin Majchrowski Dorota Kozińska opera Giacomo Puccini KULTURA MUZYKA metropolitan opera

Publicysta i krytyk muzyczny Ludwik Erhardt nie żyje. Był "Redaktorem Wielkim"

- Nazywaliśmy go różnie: Redaktor Wielki, Pan Szef, ale przede wszystkim był człowiekiem niezwykłym, takich ludzi już prawie nie ma. Niezwykle przenikliwie myślał o przeszłości i współczesności muzyki w Polsce i na świecie. Nie znosił koterii, zadęcia i hipokryzji, miał ogromne poczucie humoru - mówiła na antenie Dwójki Dorota Kozińska.
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2022 Dwójka Andrzej Sułek Dorota Kozińska kacper miklaszewski Ruch Muzyczny

Dorota Kozińska: Magdalen Nabb ma wyczulony nerw prozatorski

- Magdalen Nabb jest nieszczególnie znana w swojej ojczyźnie Wielkiej Brytanii, ale jej książki były tłumaczone na wiele języków europejskich, a wszystkie jej kryminały zostały przetłumaczone na włoski. Ten specyficzny portret Florencji zyskał uznanie Włochów - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia Dorota Kozińska, tłumaczka i krytyk muzyczny.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Kozińska Florencja książki kryminał Dwójka literatura