Z inspiracji Ultima Oslo Contemporary Music Festival i Warszawską Jesienią

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2022 02:00
- Warszawa - Oslo, Oslo - Warszawa: te dwa miejsca zainspirowały mnie do wyboru cudownej muzyki do mojej pierwszej audycji w nowym cyklu - "Nowa strefa" - zapowiadała Ewa Szczecińska.
Audycja Nowa sfera będzie pojawiać się na antenie Dwójki w niedzielę późną porą
Audycja "Nowa sfera" będzie pojawiać się na antenie Dwójki w niedzielę późną porąFoto: carlos castilla/Shutterstock

Ten program będę współdzielić z Joanną Grotkowską i Markiem Zwyrzykowskim, spotykać będziemy się w weekendowym prime time, czyli w niedzielę od północy do 2.00 (a na rannych ptaszków czekać będą podcasty na Dwójkowej stronie).

Na pierwsze spotkanie, z inspiracji Ultima Oslo Contemporary Music Festival i festiwalem "Warszawska Jesień", proponuję:

  • muzykę odkrywanego wciąż na nowo giganta XX wieku, Iannisa Xenakisa (Kassandra i Ais w historycznym nagraniu przygotowanym pod okiem i uchem kompozytora, z udziałem Spirosa Sakkasa i Sylvio Gualdy). To jest naprawdę coś!!!!
  • norweską elektronikę z wykorzystaniem skrzypiec Hardanger (wśród wykonawców Erlend Apneseth)
  • muzykę ukraińskiej kompozytorki Katariny Gryvul skomponowaną na zamówienie "Warszawskiej Jesieni" dla Dagny Sadkowskiej - skrzypce, i Pawła Nowickiego - perkusja (+ elektronika). Będzie też wykonany na tym samym koncercie nowy utwór Aleksandra Kościowa
  • tradycyjny ukraiński instrument, bandura - preparowana (wyk. Julian Kytasty z elektroniką Ałły Zagaykevych).

Ewa Szczecińska


Posłuchaj
120:01 2022_10_02 00_00_01_PR2_Nowa_strefa.mp3 Z inspiracji Ultima Oslo Contemporary Music Festival i Warszawską Jesienią (Nowa strefa/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: Nowa strefa

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Data emisji: 2.10.2022

Godzina emisji: 0.00

pg

Czytaj także

Warszawska Jesień 2022. "To wyjątkowy festiwal"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 22:00
- Na "Warszawską Jesień" po dwóch latach przerwy wraca symfonika i duże składy. Zwracamy także uwagę na wyjątkowe sprzężenie zwrotne między wykonawcami a kompozytorami. Szczególna będzie również obecność muzyki ukraińskiej - mówił na antenie Dwójki Jerzy Kornowicz, dyrektor 65. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień". W piątkowy wieczór 16 września Dwójka transmitowała koncert inauguracyjny, a w jego przerwie wysłuchaliśmy rozmów z twórcami festiwalu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

65. Warszawska Jesień. Rüdiger Bohn: poziom warsztatów jest wyższy niż 20 lat temu

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2022 14:39
- Uczestników warsztatów coraz częściej cechują dwie rzeczy. Po pierwsze tego chcą, a po drugie wiedzą o wiele więcej o muzyce współczesnej. Zaczynają interesować się nią już wcześniej, obcowanie z nią staje się coraz bardziej oczywiste. Zaczynamy więc na nieco innym poziomie niż przed dziewiętnastoma, dwudziestoma laty - mówił w radiowej Dwójce Rüdiger Bohn, niemiecki dyrygent i pedagog.
rozwiń zwiń