Warszawska Jesień 2022. "Dajemy mówić kompozytorom i zespołom własnym głosem"

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2022 11:53
- Hasło "Połączenia" ma wieloraki aspekt. Jest informacją w pewnym sensie negatywistyczną. Dotyczy bowiem w gruncie rzeczy obsady wykonawczej. W tym roku nie wrzucamy żadnego tematu publicystycznego. Chcemy zobaczyć, co wyjdzie z postawy neutralnej festiwalu. Dajemy się wypowiedzieć kompozytorom i zespołom - mówił na konferencji prasowej Jerzy Kornowicz, dyrektor 65. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień". 
Plakat festiwalu
Plakat festiwaluFoto: materiały prom.

Jesień, na którą się czeka

W programie tegorocznego wydarzenia znalazło się 36 wydarzeń muzycznych, 26 prawykonań, blisko 20 formacji kameralnych i wreszcie – po dwóch latach pandemii – powrót pełnej symfoniki. Podczas dziewięciu festiwalowych dni (16-24 września) zostaną zaprezentowane utwory sześćdziesięciorga siedmiorga kompozytorów, w tym dwudziestu ośmiu twórców polskich lub mających związek z Polską.

- W dużej mierze zajmujemy się tak naprawdę zespołami kameralnymi. Niby nic oryginalnego, a jednak trzeba to skonstatować, a mianowicie fenomenalny rozwój kameralistyki, jaki ma miejsce w Polsce od kilkunastu lat, jeżeli chodzi o muzykę współczesną. Z jakichś powodów to wszystko wybuchło. Być może polskie struktury dojrzały do tego, żeby zespoły mogły tę grządkę uprawiać. Z tym wiąże się kompletna zmiana, jeśli chodzi o estetykę, ponieważ to nie kompozytorzy, a właśnie zespoły ją kształtują - tłumaczył Jerzy Kornowicz.

W poszukiwaniu wspólnego głosu

Hasłem 65. Festiwalu "Warszawska Jesień" są "Połączenia". - Będą miały miejsce np. takie połączenia, że Orkiestra Muzyki Nowej wystąpi z Symfonią Varsovią, a do nich dołączą jeszcze soliści. Będą też połączenia transzespołowe i inne, ale dotyczyć one będą połączenia w pewnym głosie wspólnym. Dlatego w programie znalazło się wydarzenie kameralistyczne pod nazwą "Strefa dialogu - maraton kameralistów", metakoncert trwający ponad 5 godzin. Będzie on próbą zobaczenia, na ile te połączenia mają się do siebie, na ile ze sobą dialogują, na ile wszystkie razem są jakimś portretem estetyki, ale też rzeczywistości - opowiadał dyrektor festiwalu.

Posłuchaj
07:34 Poranek Dwójki 7.09.2022 WJ.mp3 Zaproszenie na 65. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień" (Poranek Dwójki) 

Program 2 Polskiego Radia jest współorganizatorem 65. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień". W ramach wydarzenia odbędzie się również 12. Festiwal Muzyki Współczesnej dla Dzieci "Mała Warszawska Jesień" i Warszawska Jesień Klubowo. Inauguracja festiwalu - w piątek, 16 września - będzie transmitowana na antenie Dwójki.

***

Przygotowała: Beata Stylińska

Goście: Jerzy Kornowicz (dyrektor 65. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"), Anna Kierkosz (12. Festiwal Muzyki Współczesnej dla Dzieci "Mała Warszawska Jesień"), Daniel Cichy (dyrektor Polskiego Wydawnictwa Muzycznego), Dagna Sadkowska (Warszawska Jesień Klubowo)

Data emisji: 7.09.2022

Godzina emisji: 8.10

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

pg

Czytaj także

"Warszawska Jesień" kiedyś i dziś

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 10:00
Bez względu na wybrane media - instrumenty, głosy, elektronikę - muzyczne tradycje na rozmaite sposoby wpływają na siebie nawzajem. Jaka była zakończona właśnie "Warszawska Jesień"?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Elektroniczne nowości i powrót na klubową Warszawską Jesień

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2022 13:20
Bartek Chaciński i Jacek Hawryluk w kolejnym wydaniu audycji ponownie zaprosili na ubiegłoroczną Warszawską Jesień, ale w wydaniu klubowym. Oczywiście jak zwykle w czwartkowym programie nie zabrakło także nowości płytowych.
rozwiń zwiń