Nie żyje aktor Zygmunt Malanowicz

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2021 17:02
W wieku 83 lat zmarł Zygmunt Malanowicz - aktor znany m.in. z filmu "Nóż w wodzie", a także reżyser i scenarzysta. O śmierci artysty poinformował Teatr Nowy w Warszawie.
Zygmunt Malanowicz
Zygmunt MalanowiczFoto: Marcin Obara/PAP

Zygmunt Malanowicz 663.jpg
Zygmunt Malanowicz: w polskim kinie panuje dziwny "żywy zastój"

"4 kwietnia 2021 odszedł od nas Zygmunt Malanowicz. Nie wiemy, co napisać, bo żadne słowa nie oddadzą żalu i nie wypełnią pustki jaka pozostawił ten wspaniały człowiek, przyjaciel, wielki aktor. Miał być Odysem w nowym spektaklu Nowego Teatru. Mamy nadzieję, że w ten sposób, trochę na skróty, ale dotarł do Itaki. Zygmuncie, żegnamy Cię dziękując za wszystkie wspaniałe chwile, które nam ofiarowałeś" - napisano na stronie teatru.

Posłuchaj
00:29 Ewa Dalkowska.mp3 Aktorka Ewa Dałkowska, która występowała z Zygmuntem Malanowiczem w Teatrze Nowym, powiedziała, że to artysta nie do zastąpienia (IAR)
Nóż w wodzie-zrobiona.jpg
"Nóż w wodzie". Pierwsza polska nominacja do Oscara

Zygmunt Malanowicz urodził się w 1938 roku w Korkożyskach koło WIlna. W 1963 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną i Filmową w Łodzi. Na deskach teatralnych zadebiutował w 1962 roku w roli Aleksego Otszelnikowa w "Połowczańskich sadach" w Teatrze Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze.

W 1961 roku wystąpił w debiucie filmowym Romana Polańskiego "Nóż w wodzie". Występował w teatrach w Poznaniu, Nowej Hucie, Łodzi oraz w Kielcach. Od 1980 roku związał się ze sceną warszawską, gdzie występował między innymi w teatrach Studio, Rozmaitości, Dramatycznym oraz Nowym.

Wystąpił w kilkudziesięciu filmach, napisał scenariusze do sześciu filmów i spektakli telewizyjnych. Wyreżyserował cztery filmy i spektakle.

Wspomnienie w "Poranku Dwójki" we wtorek (6.04) o godz. 9.30.

IAR

Zobacz więcej na temat: odeszli 2021 Zygmunt Malanowicz
Czytaj także

Nie żyje prof. Jerzy Limon, dyrektor Teatru Szekspirowskiego

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 09:26
W wieku 70 lat w jednym z gdańskich szpitali zmarł w środę na ranem profesor Jerzy Limon, anglista, pisarz, tłumacz, twórca i dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie żyje Władysław Jeżewski. Aktor miał 89 lat

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 10:30
W wieku 89 lat zmarł aktor Władysław Jeżewski związany ze scenami w Bydgoszczy, Toruniu, Łodzi, Białymstoku, Koszalinie. Od 1967 roku na stałe związał się Teatrem im. Stefana Jaracza w Olsztynie - poinformował o tym olsztyński teatr.
rozwiń zwiń