Alvin Lucier nie żyje. Artysta i performer zmarł w wieku 90 lat

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2021 19:55
Zmarł amerykański kompozytor, znany z eksperymentalnych, dźwiękowych instalacji, które odkrywały zjawiska akustyczne i poszerzały percepcję słuchową. Alvin Lucier był wieloletnim profesorem muzyki na Wesleyan University w Middletown, Connecticut. Był również członkiem kolektywu Sonic Arts Union. Artystę będziemy wspominać między innymi w czwartkowej (2.12) "Nocnej strefie" na antenie Dwójki. 
Alvin Lucier, amerykański kompozytor muzyki współczesnej, 2007 rok.
Alvin Lucier, amerykański kompozytor muzyki współczesnej, 2007 rok. Foto: Krzysztof Serafin / Forum

Alvin Lucier był nazywany pionierem nowej kompozycji muzycznej i muzycznego performance’u. Jego utwory to między innymi serie instalacji dźwiękowych, w których fale dźwiękowe wirują w przestrzeni. Podczas występów na żywo wykorzystywał akustykę pomieszczeń, rezonanse instrumentów i ludzkiego ciała. Był performerem, wykładowcą oraz prezenterem dźwiękowych instalacji głównie w Stanach Zjednoczonych, Europie i Azji. 

Pierwotnie komponował utwory kameralne i orkiestrowe (od 1952 roku); przełomem była jednak kompozycja "Music for Solo Performer" z 1965 roku, uznawana za właściwy początek jego kariery w nowych kompozycjach.

Alvin Lucier urodził się w 1931 roku w Nashua, New Hampshire. Kształcił się na Portsmouth Abbey School, Uniwersytecie Yale oraz Brandeis, spędził też dwa lata w Rzymie na Stypendium Fulbrighta.

W latach 1962–1969 wykładał na Uniwersytecie Brandeis, gdzie dyrygował kameralnym chórem uniwersyteckim, starając się, by grać jak najwięcej muzyki współczesnej, a od 1970 roku uczył na Uniwersytecie Wesleyan. W 1972 roku Lucier został dyrektorem muzycznym Viola Farber Dance Company, którą piastował do 1979 roku. 

Muzyka i fizyka 

Wiele jego prac powstała pod wpływem nauki i zajmowała się również fizycznymi właściwościami samego dźwięku: rezonans przestrzeni, interferencji między ściśle dostrojonymi wysokościami oraz transmisji dźwięku przez różne media fizyczne. 

Jednym z najbardziej znanych dzieł Luciera był projekt "Siedzę w pokoju" (1969), w którym nagrywał siebie jako opowiadającego tekst, a następnie odtwarzał nagranie i ponownie je nagrywał. Ponieważ każdy zamknięty obszar ma swój charakterystyczny rezonans, w efekcie kolejnego powtórzenia procesu pewne częstotliwości są stopniowo wzmacniane, gdy np. rezonują w danym pomieszczeniu, aż w końcu słowa stają się niezrozumiałe, zastąpione czystymi rezonansowymi harmoniami i tonami samego pomieszczenia. Recytowany tekst zaczynał się od słów: "Siedzę w pokoju innym niż ten, w którym jesteś teraz..." i kończył się stwierdzeniem: "Traktuję tę czynność nie tyle jako demonstrację faktu fizycznego, ale bardziej jako sposób na złagodzenie wszelkich nieprawidłowości, jakie może mieć moja mowa", odnosząc się choćby do własnego jąkania. 

Alvin Lucer - "Muzyka na jednego wykonawcę" (1965). Źródło - serwis YouTube.com 

Kolejne ważne utwory to "North American Time Capsule" (1966), który wykorzystywał prototypowy wokoder do izolowania i manipulowania elementami mowy oraz "Music On A Long Thin Wire" (1977), w której drut fortepianowy był przeciągnięty przez pokój i aktywowany przez wzmocniony oscylator z magnesami na obu końcach, wytwarzając zmieniające się alikwoty i dźwięki.

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Festiwalu Dag in de Branding, jednego z wiodących festiwali nowej muzyki w Holandii  

Alvin Lucier otrzymał honorowy doktorat sztuki na Uniwersytecie w Plymouth w 2007 roku.

Artystę będziemy wspominać między innymi w czwartkowej (2.12) "Nocnej strefie" na antenie Dwójki

oprac. rk

Czytaj także

Damon Albarn z Blur i Gorillaz w "Nocnej strefie"

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 07:00
Bohaterem czwartkowej audycji był Damon Albarn. Powróciliśmy do muzycznych korzeni Brytyjczyka w zespole Blur, a także przyjrzeliśmy się jego najnowszemu dokonaniu, czyli albumowi, który niedawno się ukazał. Co zainspirowało artystę?
rozwiń zwiń