Dziś prawdziwych kibuców już nie ma...

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2014 10:00
Wielki żydowski przywódca Ben Gurion uważał, że najlepsi Żydzi mieszkają w kibucach. Dziś ta jedna ze sztandarowych instytucji życia społecznego w Izraelu powoli zamienia się w miejsce generujące przede wszystkich ruch turystyczny.
Audio
  • Życie we współczesnym Izraelu (Słuchaj świata/Dwójka)
Praca w kibucu
Praca w kibucuFoto: Wikipedia/domena publiczna/Shamir Archive

- To był eksperyment sięgający czasów socjalizmu - opowiadał w Dwójce Jarosław Kociszewski, były korespondent Polskiego Radia w Izraelu. Kibuce, czyli dobrowolne gospodarstwa rolne, w których ziemia i środki produkcji stanowiły własność wspólną, miały za zadanie położyć podwaliny pod nowe żydowskie społeczeństwo: zorganizowane, silne, solidarne i równe. Idea ta w dużej mierze przegrała z zasadami wolnego rynku. - Kibuce w międzyczasie dwukrotnie zbankrutowały, potem zostały oddłużone, a w tej chwili są to przedsiębiorstwa sprywatyzowane. Ziemię uprawiają już nie Żydzi-pionierzy, ale robotnicy z Tajlandii - opowiadał gość Bartosza Panka.
Dziś kibuce istnieją w formie ekskluzywnych wiosek, kuszących turystów wolnymi pokojami i egzotyczną atmosferą. Niektóre nie zaprzestały również produkcji. - Część z nich w dalszym ciągu skupia się na rolnictwie. Inne zajęły się nowymi technologiami - mówił Michał Sobelman, rzecznik Ambasady Izraelskiej w Warszawie. - Jeden ze znanych mi kibuców żyje z produkcji kiełbasy krakowskiej koszernej, robionej na eksport do innych krajów…
Więcej o życiu współczesnych mieszkańców Izraela, różnicach między Jerozolimą a Tel Awiwem oraz o rewolucji obyczajowej zapoczątkowanej przez napływ Żydów rosyjskich – w nagraniu audycji.
W dyskusji udział wzięli były korespondent Polskiego Radia w Izraelu Jarosław Kociszewski, Michał Sobelman, rzecznik Ambasady Izraelskiej w Warszawie, oraz Krzysztof Bzowski, autor wydanego niedawno przewodnika po Izraelu.
Audycję przygotował Bartosz Panek.

bch/mm

Zobacz więcej na temat: Izrael Żydzi
Czytaj także

Kawałek Polski w Izraelu

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2013 14:00
- Izrael był dla mnie na początku egzotyczną krainą, ale jednocześnie w jakimś sensie przypominał mi Polskę - mówiła w Dwójce Ela Sidi, autorka książki "Izrael oswojony", w której opisuje swoje poznawanie tego kraju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hanoch Levin: komedie męczarni i inne sceny

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2013 10:00
– Jest twórcą szalenie uniwersalnym, który genialnie porusza się po wielu literackich formach – mówiła w Dwójce Ana Lewicka o wielorodzajowym dziele Hanocha Levina, znakomitego izraelskiego dramaturga, pisarza, poety i reżysera teatralnego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uri Orlev: polski przekład to oryginał moich książek

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2014 10:00
– Znaczenia wielu słów, które pisałem po hebrajsku, miały w mojej pamięci korzenie i asocjacje słów polskich – mówił w Dwójce izraelski pisarz Uri Orlev, autor książek "Wyspa na ulicy Ptasiej" oraz "Biegnij, chłopcze, biegnij". Film na podstawie tej drugiej powieści wszedł niedawno na ekrany polskich kin.
rozwiń zwiń