Nieznane nagrania z okolic Mińska Mazowieckiego

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2016 15:04
- Ten zbiór jest cenny ze względu na to, że Mazowsze Wschodnie nie było regionem mocno eksplorowanym przez badaczy - opowiadał o kolekcji nagrań Stanisława Woźnicy etnomuzykolog Piotr Dorosz.
Audio
  • Piotr Dorosz o zbiorze muzyki ludowej Stanisława Woźnicy (Źródłogranie/Dwójka)
Świt na Łękawicą w okolicach Mińska Mazowieckiego
Świt na Łękawicą w okolicach Mińska MazowieckiegoFoto: Wikipedia/Serrendipity/CC-BY-SA-3.0

Kolekcja zawiera nagrania muzyki tradycyjnej dokonane w latach 1964-1975 przez Stanisława Woźnicę, nauczyciela muzyki z Mińska Mazowieckiego. - Znajdują się tam pieśni powszechne i obrzędowe w wykonaniu wiejskich śpiewaczek - opowiadał Piotr Dorosz. - Są nagrania Stefanii Bąkowej urodzonej w 1928 roku w Grębiszewie. Jest mama Stanisława Woźnicy i śpiewaczki z okolic Kołbieli. To nie są śpiewaczki kultowe i znane, tym cenniejszy jest ten zbiór - podkreślał gość audycji "Źródłogranie".

Piotr Dorosz zauważał, że okolice Mińska Mazowieckiego zostały ominięte przez wielką akcję zbierania folkloru w latach 50. XX wieku. Mówił o najsłynniejszych nagraniach muzyki tradycyjnej z Mazowsza Wschodniego, ale też opowiadał o zagadkach związanych ze zbiorem Stanisława Woźnicy. Jego nagrań słuchaliśmy w audycji. Są też dostępne w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk.

***

Tytuł audycji: Źródłogranie

Prowadzi: Magdalena Tejchma

Gość: Piotr Dorosz (etnomuzykolog)

Data emisji: 14.11.2016

Godzina emisji: 12.00

bch/jp

Czytaj także

InFidelis: tęskniłyśmy do prostoty muzyki ludowej

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2016 12:00
- Wyzwaniem było, żeby przy pomocy dwóch instrumentów opowiedzieć jakąś historię, żeby nimi zaśpiewać - mówiły członkinie zespołu, który na 19. "Nowej Tradycji" zdobył drugą nagrodę i wyróżnienie publiczności "Burza Braw".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lautari wskrzeszają ludowego dżezbandytę

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2016 19:00
- Chcieliśmy docenić i pokazać kontekst wiejskiej muzyki z lat 40. i 50. XX wieku - mówili w Dwójce o swoim nowym koncertowym programie muzycy zespołu Lautari.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dobre cymbały? Nawet z drutów elektrycznych

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2016 14:07
– Tylko taki drut był wtedy dostępny. To były pierwsze założone przez ojca struny – opowiadał cymbalista Mieczysław Dziemidowicz z Barczewa, jeden z laureatów festiwalu w Kazimierzu.
rozwiń zwiń