Radomsko Różewiczów. "Magiczne miasto urodzenia"

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2021 19:00
- Stanisław Różewicz mówił, że Tadeusz przyjeżdża do Radomska incognito i wędruje po ulicach - opowiadała w Programie 2 Polskiego Radia radomszczanka i literaturoznawczyni Anna Symołon.
Radomsko
RadomskoFoto: Shutterstock/Senatorek

Byli trzej: Janusz, Tadeusz i Stanisław. Urodzili się w Radomsku, które przed wojną było miastem przemysłowym o bogatej mozaice etnicznej: Polacy, Żydzi, Austriacy, Węgrzy. Mieszały się tam fizjonomie, kultury, wyznania.


Posłuchaj
14:50 Wybieram Dwójkę 23 kwiecień 2021 16_29_09.mp3 Anna Symołon o Radomsku braci Różewiczów (Wybieram Dwójkę)

 

Różewiczowie, podobnie jak nasza rozmówczyni, lubili wracać do swojej małej ojczyzny. - Przed wieloma laty Stanisław zaproponował mi niezwykłą rzecz, żebyśmy z aparatem fotograficznym przeszli się po Radomsku i utrwalili te miejsca, które braciom były znane i najważniejsze dla nich - wspominała Anna Symołon.


Tadeusz Różewicz forum 1200.jpg
"Pułapka" Różewicza. Premiera słuchowiska w Dwójce!

Stanisław Różewicz, brat poety, reżyser filmowy, pojawiał się w rodzinnym mieście także przy okazji tworzenia filmów dokumentalnych. Było to dla niego źródłem ogromnego wzruszenia i bólu. - One emocjonalnie bardzo dużo go kosztowały. Mówił, że nie jest w stanie wracać do wspomnień z dzieciństwa - podkreśliła. 

Czytaj także:

Radiowa Dwójka wspomina Tadeusza Różewicza

"Pułapka" Tadeusza Różewicza w reżyserii Ewy Małecki. "To wielowarstwowy dramat"

Bracia Różewiczowie byli zafascynowani kinem i teatrem. Niejednokrotnie ich rodzinne miasto odwiedzała "Reduta" Osterwy, młodzieńcy zwykli też byli bywać na seansach w lokalnej "Kinemie". - Odkładali pieniądze do skarbonki, żeby pójść – zawsze razem – na spektakle, czy do kina. Pewnego razu w "Kinemie" zaprezentowano także sztukę "Młody las" zrealizowaną przez Gimnazjum Fabianiego i uczennice z pensji żeńskiej, w której występował najstarszy z braci Janusz Różewicz. - opowiadała Anna Symołon. - Na widowni zasiadali Stanisław, Tadeusz Różewicz i oczywiście mama.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Anna Symołon (literaturoznawca)

Data emisji: 23.04.2021

Godzina emisji: 16.30


Czytaj także

Adam Ferency czyta "Opowiadania" Różewicza

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 19:00
W premierowej odsłonie cyklu "Książka do słuchania" zaprosiliśmy na spotkanie z prozą wybitnego polskiego pisarza, poety, dramaturga i scenarzysty. Fragmenty "Opowiadań" Tadeusza Różewicza, jednego z literackich patronów 2021 roku, czytał Adam Ferency.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Długa i splątana droga". Tadeusz Różewicz o byciu poetą

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2021 22:10
- Wpisanie "poeta" w rubrykę "zawód" jest niemożliwe. "Literat" jest zawodem. Pisarz, publicysta, politolog, dziennikarz, czy nawet krytyk, to są zawody. Poeta - nie. W czasach romantyzmu i awangardy to brzmiało poważnie. Teraz już tak nie jest - mówił w rozmowie z Kazimierzem Kutzem Tadeusz Różewicz, którego usłyszeliśmy w archiwalnych nagraniach Polskiego Radia.
rozwiń zwiń