REKLAMA

Konkurs Halina Czerny-Stefańska in memoriam. "Świetna okazja, by się sprawdzić"

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2022 17:00
- Drugi i trzeci etap konkursu daje możliwość swobody w konstruowaniu repertuaru, co jest niezwykle ciekawe dla słuchaczy, a jednocześnie umożliwia uczestnikom zaprezentowanie nie tylko umiejętności, ale i osobowości - mówiła na antenie Dwójki Anna Organiszczak, jurorka Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Halina Czerny-Stefańska in memoriam. Konkurs, organizowany przez Akademię Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, zakończy się w niedzielę (25.09).
W Poznaniu trwa Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny Halina Czerny-Stefańska in memoriam
W Poznaniu trwa Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny Halina Czerny-Stefańska in memoriamFoto: Pixabay/Pexels
  • W Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Halina Czerny-Stefańska in memoriam bierze udział 47 artystów.
  • Pianiści rywalizują w auli Akademii Muzycznej w Poznaniu.
  • Uczestnicy reprezentują m.in. takie kraje, jak: Polska, Ukraina, Kanada, Hiszpania, Włochy, Niemcy, Chiny, Korea Płd.

W zmaganiach bierze udział 47 uczestników z Polski i zagranicy, którzy rywalizują w auli Akademii Muzycznej w Poznaniu. - Po raz piąty mamy okazję organizować Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny Halina Czerny-Stefańska in memoriam, na który przyjeżdżają wspaniali młodzi artyści z całego świata - mówiła na antenie radiowej Dwójki Anna Organiszczak, jurorka tego konkursu. - Jest to bardzo piękne i radosne wydarzenie - dodała.

W Poznaniu i w Tokio

Konkursowi patronuje wybitna polska pianistka związana z Poznaniem, chociaż urodzona w Krakowie. - Halina Czerny-Stefańska była przez kilka lat pedagogiem naszej Akademii - przypomniała rozmówczyni radiowej Dwójki. Była także pedagogiem uczelni japońskich w latach 90. - dodała.

[Facebook/Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu]

Międzynarodowa obsada

Wśród uczestników znaleźli się zarówno reprezentanci z Polski, jak i goście z zagranicy. - Występują goście z Ukrainy, Kanady, Hiszpanii, Włoch, Niemiec, Chin, Korei Płd. Jest przegląd bardzo wielu krajów i szkół pianistycznych - wymieniła Anna Organiszczak. - Poziom konkursu jest bardzo wysoki i bardzo wyrównany. Jest to świetna okazja dla artystów, żeby usłyszeć konkurencję, żeby sprawdzić swoje umiejętności, poddać je ocenie jury, które ma bardzo duże doświadczenie w ocenie umiejętności pianistycznych - zaznaczyła.


Posłuchaj
06:06 PR2 2022_09_22-16-47-52-konkurs.mp3 Anna Organiszczak, jurorka, o Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Halina Czerny-Stefańska in memoriam (Wybieram Dwójkę)

 

Zróżnicowany repertuar

Przesłuchaniom mogą towarzyszyć słuchacze. Pierwsza tura przesłuchań rozpoczyna się o godz. 10.00, druga - o godz. 16.30. - Repertuar jest bardzo zróżnicowany, bo kandydaci mieli dużą możliwość własnego doboru utworów - zwróciła uwagę rozmówczyni radiowej Dwójki. - Myślę, że jest to bardzo interesujące dla słuchaczy, ponieważ repertuar nie powtarza się, jak bywa na innych konkursach. Pewne wymogi repertuarowe istnieją, ale dotyczą one bardziej pierwszego etapu - podkreśliła jurorka.

Czytaj także: 

***

Rozmawiał: Jacek Butlewski

Gość: Anna Organiszczak (jurorka Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Halina Czerny-Stefańska in memoriam)

Data emisji: 22.09.2022

Godzina emisji: 16.45

Rozmowa została wyemitowana w audycji "Wybieram Dwójkę".

djr