Polskie Radio
Section05
Dwójka Ukraina

Bard na wojnie. Taras Kompaniczenko walczy śpiewem i bandurą

- Wyjeżdżam na pozycje innych jednostek sił zbrojnych Ukrainy, oni piszą listy do mojego dowódcy i jadę z koncertem, żeby podtrzymywać ducha - mówił w Dwójce ukraiński bard Taras Kompaniczenko, który walczy na pierwszej linii frontu: słowami i dźwiękami bandury. Tradycyjnymi pieśniami przypomina ukraińskim żołnierzom, skąd przyszli i o co walczą.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina Kongres PWP 2022 Dwójka Jakub Kukla wojna 2022 wojna na Ukrainie pieśń Ukraina tożsamość wojsko KULTURA

XII Kongres Polska Wielki Projekt. Wojna na Ukrainie w centrum dyskusji

- Gdy tylko Putin napadł na Ukrainę, zaczęto mnie wypytywać: jaki związek ma nowy system w Rosji – ruski mir – z komunizmem? A związek jest prosty: Putin wyrósł z KGB, a KGB było szkieletem komunizmu. I widzimy, że w tej elicie, która objęła władzę po rozpadzie ZSRR, ludzie z KGB odegrali kluczową rolę. To myślenie, które się nie zmienia: myślenie imperialne - mówił w Dwójce prof. Wojciech Roszkowski - historyk i ekonomista, który podczas Kongresu Polska Wielki Projekt weźmie udział w dyskusji "Rosja - problem dla świata?".
Zobacz więcej na temat:  Polska Wielki Projekt 2022 Wojciech Roszkowski Dwójka Ukraina Dwójka Jakub Kukla

Robert Czyżewski: Ukraińcy to społeczeństwo dosyć niezależne

- Kijów jest dziś inny, ale mam wrażenie, że żyje o wiele barwniej, niż się obawiałem. Ukraińcy, mimo wojny, starają się normalnie żyć. Ale niewątpliwie widać w wielu miejscach, że wojna tędy przeszła, i widać, że do tej pory trwa - mówił w Dwójce Robert Cżyewski - dyrektor Instytutu Polskiego w Kijowie, do którego wrócił po kilkudziesięciodniowej przerwie spowodowanej wojną.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina Dwójka Małgorzata Szymankiewicz

Waldemar Dąbrowski i Ukrainian Freedom Orchestra, czyli orkiestra uchodźców

- W teatrze gościliśmy kilkudziesięciu muzyków ukraińskich, którym staraliśmy się w każdym możliwym kącie stworzyć jakąś przestrzeń do godnego istnienia, nie tylko artystycznego. Wykonaliśmy cały szereg gestów i nagle zza oceanu płynie idea: zróbmy orkiestrę z uchodźców ukraińskich. Zaczęliśmy się zastanawiać nie "czy", tylko "jak" i to wszystko trwało jak mgnienie oka - mówił w Dwójce Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Waldemar Dąbrowski Teatr Wielki - Opera Narodowa Dwójka Paweł Siwek Ukraina Dwójka Ukraina

Podejście do rosyjskiej kultury w czasie wojny

- Gesty mają znaczenie, znaki mają znaczenie. Muzyka jest kontekstualna, ona zawsze wybrzmiewa w określonym momencie i jest odbierana w odniesieniu do tego, co nas otacza. Dlatego uważam, że to, jak organizujemy wydarzenia, to są czytelne znaki i nie może być w tej chwili tak, jak było przed wojną - mówił w Dwójce kompozytor Jerzy Kornowicz.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina Jarosław Shemet Maciej Jastrzębski Jerzy Kornowicz Jakub Kukla Dwójka

Millennium Docs Against Gravity. Festiwal w czasach wojny

- Moim zdaniem w czasach wojny festiwal filmowy powinien się wznieść ponad surmy bojowe, bardziej łączyć niż dzielić, zapraszać do pogłębionej analizy rzeczywistości, do pokazywania współzależności. I chyba nie do dalszego wyostrzania biało-czarnych obrazów świata - mówił w Dwójce Artur Liebhart, dyrektor Millennium Docs Against Gravity.
Zobacz więcej na temat:  dokument kino festiwal filmowy Dwójka Dwójka Ukraina Ukraina

Rezydencje artystyczne dla twórców teatralnych z Ukrainy

- Nasz program nie mógł dotyczyć tylko aktorów czy reżyserów. Teatr to cały organizm specjalizacji, których nie sposób zastąpić ludźmi spoza teatru. To są tak rzadkie kompetencje, że nie chcieliśmy, by osoby zmuszone do opuszczenia Ukrainy i Białorusi musiały parać się pracami spoza teatru - mówiła w Dwójce Anna Chylak - koordynatorka rezydencji dla twórców teatralnych zza wschodniej granicy.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina Dwójka Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Roch Siciński KULTURA

Yaroslav Shemet: dyrygenta uczy orkiestra [ZOBACZ WIDEO]

- Wykonując teraz muzykę ukraińską, robimy coś bardzo ważnego. Zachodnia Europa nie znała twórczości naszych kompozytorów, ale nie dlatego, że jest mało wartościowa. Nie miała szansy się przebić, była tępiona przez cenzurę. W końcu możemy pokazać naszą piękną kulturę i przekazać myśli kompozytorów z minionych epok. Szkoda, że aby to się stało, musiało się wydarzyć to, co się wydarzyło - mówił na antenie Dwójki ukraiński dyrygent Yaroslav Shemet.
Zobacz więcej na temat:  dyrygent muzyka klasyczna Róża Światczyńska Dwójka Dwójka Ukraina

Luigi Gaggero: ukraińscy muzycy grają całym sercem

- Ta orkiestra nie grała ze sobą długi czas. Muzycy tęsknią za graniem, to coś więcej niż praca, to powód, dla którego warto żyć. To intensywna paleta emocji, z którą do tej pory się nie spotkałem. Jestem wdzięczny muzykom za energię, którą mi dają. Cała sytuacja przypomina mi prawdziwą misję i powód istnienia sztuki. To szansa, aby przypomnieć sobie potrzebę piękna, która jest fundamentem ludzkiego istnienia - mówił na antenie Dwójki Luigi Gaggero, dyrygent Kijowskiej Orkiestry Symfonicznej.
Zobacz więcej na temat:  Kijów orkiestra koncert Konrad Handschuh Dwójka Ukraina Dwójka