Polskie Radio
Section05
Dwójka Ukraina

Dyrektor Chóru Filharmonii Narodowej: będziemy prosić muzyką o pokój

- 1 września to tragiczna i bardzo symboliczna data dla wszystkich Polaków. Program naszego koncertu został jednak pomyślany w kontekście sytuacji, w której znajdujemy się aktualnie i którą przeżywamy od lutego 2022 roku. Dlatego wykonywać będziemy utwory kompozytorów ukraińskich, polskich, ale także litewskich, łotewskich i estońskich - mówił w Dwójce Bartosz Michałowski, szef Chóru Filharmonii Narodowej, przed koncertem "Dona nobis pacem".
Zobacz więcej na temat:  chór filharmonia narodowa Dwójka Dwójka Ukraina 1 września Jakub Kukla MUZYKA rocznica jubileusz

Szef artystyczny 9. Dni Muzyki Ukraińskiej: sam mam ukraińskie pochodzenie

- Jestem potomkiem ofiar akcji "Wisła". Wszyscy, którzy mają podobne przeżycia związane z Wołyniem, Oświęcimiem czy jakąś inną straszną sytuacją, przeżywają to i jest to zrozumiałe - mówił w "Poranku Dwójki" Roman Rewakowicz, dyrektor artystyczny 9. Dni Muzyki Ukraińskiej w Warszawie. Wydarzenie odbędzie się na początku września pod patronatem radiowej Dwójki.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina MUZYKA Dwójka Roman Rewakowycz Paweł Siwek

Anton Marczyński: Dzień Niepodległości Ukrainy obchodzimy codziennie od początku wojny

- Ta wojna w ogóle zmieniła podejście nie tylko do Dnia Niepodległości jako święta. Właściwie obchodzimy go codzienne od 24 lutego 2022 roku, to jest nasza czynna deklaracja, że jesteśmy niepodlegli. W istocie dzieje się to od lutego 2014 roku, wtedy zaczęła się wojna. Szczególnie widać to od lutego zeszłego roku - mówił w Dwójce Anton Marczyński, szef Polskiego Radia dla Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina Dwójka Paweł Siwek wojna na Ukrainie Anton Marczyński

"HerSons" - wyjątkowy dokument o porwanych z ukraińskiego Chersonia

 - Świadectwa rosyjskich zbrodni w Ukrainie są zbierane w różny sposób. Powstała obszerna ankieta, według której rozmawiamy ze świadkami. Czasem pracujemy w ośrodkach dla uchodźców w Polsce, mamy też zespół, który jeździ na tereny okupowane, tworzy dokumentację wideo. Jedynym warunkiem takich rozmów jest fakt, że są to naoczni świadkowie wydarzeń - mówili w Dwójce Kateryna Leontieva, koordynatorka w Centrum im. Lemkina, oraz Jakub Kiersikowski z Instytutu Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina Dwójka Jakub Kukla Ukraina wojna na Ukrainie

Koło wkoło Polski - muzycy na rowerach w szczytnym celu

- Jeżeli jest cel, pomoc innej osobie, która jest o wiele bardziej potrzebująca ode mnie, to trzeba to zrobić. Jeżeli jeszcze robi się to w najmilszym towarzystwie i na rowerze, to grzech tego nie zrobić - mówił w Dwójce Wiktor Rakowski, polsko-ukraiński puzonista związany z Operą Wrocławską i uczestnik wyprawy rowerowej "Koło wkoło Polski 2023".
Zobacz więcej na temat:  reportaż rower akcja charytatywna Dwójka Ukraina KULTURA Michał Nowak Koło wkoło Polski Dwójka

"Wawel o zmierzchu". Jarosław Szemet: gra na otwartym powietrzu to miła odmiana

- Jest to ciekawe wyzwanie, trochę inne poszukiwanie dźwięku, w innej przestrzeni. Natomiast zawsze jest to bardzo przyjemne, wyjść z sali koncertowej i zagrać na otwartym powietrzu - mówił w "Poranku Dwójki" polsko-ukraiński dyrygent Jarosław Szemet, który w niedzielę (13.08) poprowadzi finałowy koncert 16. Letniego Festiwalu Muzycznego "Wawel o zmierzchu".
Zobacz więcej na temat:  dyrygent Wawel koncert Paweł Siwek MUZYKA Dwójka Dwójka Ukraina

"Są głosem wolnej Ukrainy". Waldemar Dąbrowski o Ukrainian Freedom Orchestra

- To naród bardzo utalentowany muzycznie. Wirtuozi ukraińscy grają we wszystkich orkiestrach świata, wspaniałe głosy, znakomici śpiewacy. My sami od lat ściśle współpracujemy z ukraińskimi artystami w naszym rutynowym repertuarze. A w tym szczególnym wypadku mamy do czynienia z nadzwyczajną mobilizacją i motywacją - mówił w Dwójce Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, o Ukrainian Freedom Orchestra.
Zobacz więcej na temat:  Ukrainian Freedom Orchestra Jakub Jamrozek Dwójka MUZYKA Dwójka Ukraina Teatr Wielki - Opera Narodowa koncert koncerty Waldemar Dąbrowski

Pierwsza w Polsce ukraińska scena teatralna. "To teatr otwarty i bezpośredni"

- Ukraińcy chcą być mieszkańcami i obywatelami, łączyć swoją kulturę z naszą. Mają swoje paszporty i prawa inne od ludzi urodzonych w Polsce, ale mogą nam zaoferować dużo w sferze kultury. My chcemy stworzyć ku temu warunki i miejsce, które będzie zawsze otwarte na dialog i spotkanie - mówił w Dwójce dyrektor Instytutu Grotowskiego Jarosław Fret.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina Dwójka Paweł Siwek TEATR

W Łazienkach Królewskich stanął Pawilon Wolności

- Jest to zwieńczenie niesamowitej współpracy, którą rozpoczęliśmy z Wydziałem Architektury Politechniki Warszawskiej. Wraz z grupą studentów piątego roku wykonaliśmy w trakcie jednego semestru pracę nie tylko projektową, ale również rzeczywistą. Była to współpraca bardzo dynamiczna, angażująca także nasz zespół - mówiła w "Poranku Dwójki" o Pawilonie Wolności Marianna Otmianowska, p.o. dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Łazienki Królewskie lato architektura Ukraina Dwójka Paweł Siwek Dwójka Ukraina KULTURA

Konkurs "Make me!". Polscy projektanci z myślą o walczących Ukraińcach

- Nasze rozwiązanie na pewno odbiega od rozwiązań dostępnych na rynku. Tak naprawdę jest połączeniem dwóch różnych powszechnie stosowanych mechanik. Udało nam się, to naprawdę działa - mówił w "Poranku Dwójki" Maciej Głowacki, laureat I miejsca - razem z Olgą Kozłowską - międzynarodowego konkursu wzorniczego "Make me!" za opaskę ratującą życie "Staza SYGNIS - drukowalna 3D, zweryfikowana bojowo".
Zobacz więcej na temat:  wzornictwo Paweł Siwek Dwójka Ukraina Ukraina design konkurs Dwójka

Współtwórca dokumentu "Murale": wielkie dzięki Banksy!

- Nazwaliśmy to "immersive experience", czyli doświadczenie, w które możemy się zagłębić, możemy przez chwilę być w tym świecie. Projekt jest zbudowany wokół skanów 3D murali, które Banksy wykonał w okolicach Kijowa. W sumie w listopadzie zeszłego roku powstało ich siedem. W niezmienionej postaci obecnie istnieją cztery z nich. Skan 3D to forma zbierania danych i tworzenia trójwymiarowego modelu - mówił w Dwójce Maciej Żemojcin, współtwórca polsko-ukraińskiego filmu dokumentalnego pt. "Murale".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina dokument Banksy FILM Dwójka Paweł Siwek Ukraina

Festiwal Teatru Ukraińskiego "Wschód-Zachód" - na dobre zadomowiony w Krakowie

- Nasz festiwal stał się integralną częścią Krakowa, choć ma swoją niszowość i autonomię. Nie mamy jednak ambicji, by być jakiś ogromnym festiwalem, bo ta kameralność stwarza ogromny potencjał komunikacji między sobą - mówiła w "Wybieram Dwójkę" Nadiia Moroz-Olshanska, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Teatru Ukraińskiego "Wschód-Zachód".
Zobacz więcej na temat:  TEATR Ukraina Dwójka Ukraina Dwójka Jakub Kukla

Switłana Oleszko: chcemy powiedzieć, że ukraiński teatr żyje

- Tak jak na Boże Narodzenie stawialiśmy wszyscy choinki i mówiliśmy, że nie świętujemy, tylko jest to nasz protest, tak w Międzynarodowym Dniu Teatru pracujemy nawet chyba więcej i to też jest nasz protest. Chcemy powiedzieć, że żyjemy, że tworzymy i ukraiński teatr też żyje - mówiła w "Poranku Dwójki" reżyserka Switłana Oleszko, autorka polskiego orędzia na 61. Międzynarodowy Dzień Teatru, który jest obchodzony 27 marca. 
Zobacz więcej na temat:  TEATR Dwójka Ukraina Paweł Siwek Dwójka

Instytut Teatralny - niezbędne wsparcie dla artystów z Białorusi i Ukrainy

- Program rezydencji artystycznych polega na stworzeniu możliwości pracy w zawodzie dla białoruskiego i ukraińskiego środowiska teatralnego. Efekty tej współpracy są ze wszech miar satysfakcjonujące - mówiła w Dwójce Elżbieta Wrotnowska-Gmyz, dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina artysta Dwójka Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Instytut Teatralny im. Raszewskiego Elżbieta Wrotnowska-Gmyz

Mapa apokalipsy. Opowieść o wojnie z perspektywy jej świadka

- Gdy wybuchła wojna, byłem w Buczy razem z żoną i młodszą córeczką. Obudziłem się i zacząłem się zastanawiać, co mam zrobić. Z jednej strony mam umowę z BBC, że robimy film. Z drugiej strony mam rodzinę, którą muszę namówić, żeby natychmiast wyjechali na zachód Ukrainy. Wreszcie stwierdziłem, że skoro to dopiero początek wojny, musi minąć trochę czasu, zanim Rosjanie dotrą do Kijowa. Tam się właśnie wybrałem - mówił w Dwójce Taras Shumeyko, ukraiński dziennikarz i dokumentalista.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Dwójka Ukraina dziennikarstwo rocznica Justyna Piernik Dwójka

Biblioteka Poezji Ukrainy "W obliczu wojny"

Po ubiegłorocznej napaści rosyjskiej na Ukrainę jedną z instytucji, która od razu przygarnęła pod swój dach poetki z zaatakowanego kraju, był Ośrodek Pogranicze w Sejnach. Ze spotkań z ludźmi narodziły się książki - 20 już wydanych, 10 kolejnych w przygotowaniu, dwujęzycznych niewielkich tomików poetyckich, opublikowanych jako  Biblioteka Poezji Ukrainy "W obliczu wojny".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina poezja Sejny Dwójka Katarzyna Hagmajer-Kwiatek