Żeńcy Wielkopolscy i ostatni album wielkiego Alego

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2023 16:00
Wielkopolskie dudy czy malijska gitara? W środowym magazynie „Źródła” nie trzeba wybierać!
Audio
Aleksandra Franek z kapeli dudziarskiej zespołu Żeńcy Wielkopolscy
Aleksandra Franek z kapeli dudziarskiej zespołu Żeńcy WielkopolscyFoto: Kuba Borysiak

W audycji „Źródła” udajemy się do Wielkopolski, by porozmawiać z młodymi artystami kapeli dudziarskiej zespołu Żeńcy Wielkopolscy z Nietążkowa (pow. Kościański, 70 km na południe od Poznania), czyli Aleksandrą Franek (skrzypce podwiązane) oraz Kacprem Żurkiem (dudy wielkopolskie), która podczas Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu w 2022 zdobyła wyróżnienie w kategorii kapel. Muzycy opowiadali o swoim podejściu do muzyki ludowej, rozumieniu tradycji i powodach, dla których poświęcają tak wiele czasu na koncerty i próby.

- Do zespołu przyszedłem tańczyć. Ale doszedłem do wniosku, że fajnie byłoby grać na jakimś instrumencie. Okazało się, że jest niewiele osób na dudy. I tak to się zaczęło, już 9 lat temu – mówił Kacper Żurek.

- Ja przyszłam „od rodziny”. Mój tata tańczył w zespole, dziadek grał na skrzypcach. Spodobało mi się. Tańczę od 10 lat, gram też na skrzypcach. Nigdy wcześniej nie uczyłam się gry, dopiero w zespole, na skrzypcach podwiązanych – dodała Aleksandra Franek.

Kto prowadzi w kapeli skrzypce-dudy? Instrument dęty – dudy są głośniejsze. Skrzypce natomiast wyznaczają tempo gry. Młodych muzyków cieszy także możliwość ozdabiania i przetwarzania danej melodii, dzięki czemu staje się ona niepowtarzalna dla danego artysty.

Ali Farka Tuore Ali Farka Tuore

W „Źródłach” zabrzmiał także album „Voyager” z niepublikowanymi dotąd nagraniami Alego Farki Toure, legendarnego malijskiego gitarzysty. Muzyczne dziedzictwo artysty – połączenie ukochanych przez niego malijskich tradycyjnych stylów z wyraźnymi elementami bluesa – zaowocowało stworzeniem nowego, przełomowego gatunku – desert bluesa. „Voyager” to płyta przygotowana przez syna artysty, Vieux, oraz producenta wytwórni World Circuit – Nicka Golda. Nagrania, które znalazły się na płycie powstały w latach 1991-2004, podczas improwizowanych sesji i prób do koncertów, często w trakcie podróży. W nagraniach wzięli udział m.in.: Bassekou Kouyaté, Mama Sissoko, Hama Sankaré i Afel Bocoum.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 29.03.2023

Godzina emisji: 15.15