Dina Yoffe - ulubienica polskiej publiczności

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2023 17:00
W audycji "Chopin osobisty" słuchaliśmy wybitnej łotewskiej pianistki Diny Yoffe, która 21 maja br. wystąpiła z recitalem w Filharmonii Narodowej. Urodzona w Rydze artystka w 1975 roku otrzymała II nagrodę IX Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego.
Dina Yoffe
Dina YoffeFoto: materiały promocyjne

Od samego początku należała do faworytów warszawskiej publiczności; jej znakomite interpretacje doceniali także krytycy, wymieniając Łotyszkę jako mocną kandydatkę do zwycięstwa. A jednak przez długi czas po konkursie Yoffe nie mogła rozwinąć międzynarodowej kariery. Wszystko zmieniło się dopiero kiedy wyemigrowała z rodziną ze Związku Radzieckiego.

Dziś Dina Yoffe koncertuje na całym świecie, uczy i prowadzi kursy mistrzowskie, zasiada w jury, m.in. Konkursu Chopinowskiego. W audycji słuchaliśmy fragmentów jej występów na konkursie w 1975 roku, a także recitalu w Dusznikach i płyt nagranych dla Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina na współczesnym i historycznym fortepianie. W Warszawie artystka zagrała 21 maja utwory Beethovena, Silvestrova i Chopina.


Posłuchaj
59:42 2023_05_21 16_00_00_PR2_Chopin_osobisty.mp3 Dina Yoffe - ulubienica polskiej publiczności (Chopin osobisty/Dwójka) 

Patronat medialny nad recitalem pianistki w Filharmonii Narodowej objęła radiowa Dwójka.

***

Tytuł audycji: Chopin osobisty

Prowadziła: Róża Światczyńska

Data emisji: 21.05.2023

Godz. emisji: 16.00

mo/pg


Czytaj także

Alfred Cortot - kanoniczne nagranie 24 Preludiów Chopina

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2023 17:00
W tym wydaniu audycji z cyklu "Chopin osobosty" słuchaliśmy legendarnego francuskiego pianisty, jednego z najwybitniejszych chopinistów w historii wykonawstwa, założyciela słynnej paryskiej L'Ecole Normale de Musique - Alfreda Cortot.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pamięci Menahema Presslera

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2023 17:00
Bohaterem tego wydania audycji z cyklu "Chopin osobisty" był Menahem Pressler. Legendarny pianista i kameralista, założyciel i charyzmatyczny lider słynnego Tria Beaux Arts zmarł 6 maja w wieku 99 lat.
rozwiń zwiń