X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kapela Braci Tarnowskich przywraca klimat wesel sprzed lat

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2014 14:36
Bracia Tarnowscy w całej swojej karierze zagrali na ponad 500 weselach. Pochodzą z bardzo muzykalnej rodziny – dźwięki otaczały ich od zawsze. – Myśmy się sami nauczyli. Nasz tatuś jak pracował, to cały czas śpiewał i te dźwięki są, bo je do dziś gramy – mówią laureaci festiwalu w Kazimierzu Dolnym z roku 2013.
Audio
  • Rozmowa z Braćmi Tarnowskimi (Źródła/ Dwójka)
  • Z Grzegorzem Chorążewiczem rozmawiał Kuba Borysiak (Dwójka/Źródła)
Kapela Braci Tarnowskich przywraca klimat wesel sprzed lat
Foto: East News/Glowimages

Stanisław, Adam oraz Krzysztof Tarnowscy z Domaniowa tworzą jedną z najlepszych kapel ludowych, która na koncie ma kilka setek wesel i niezliczoną ilość koncertów na przeglądach poświęconych muzyce ludowej. Określani mianem mistrzów teatru weselnego - zwyczajowych spektakli, które odgrywa się drugiego dnia wesela. Słuchając ich muzyki przenosimy się w klimat zabawy sprzed wielu lat.

48. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. Zobacz więcej<<<

Kapele tworzą bracia Adam (skrzypce) ur. 15.01.1945 r., Stanisław (harmonia) ur. 8.06.1940 r. oraz syn Stanisława (bęben). To w Domaniowie w gminie Przytyk zaczęła się ich przygoda z muzyką. Cała rodzina - zarówno ze strony ojca jak i matki była muzykalna, więc nie może dziwić nas fakt, że bracia od najmłodszych lat wychowywani przy dźwiękach muzyki, zafascynowali się nią. - Wszyscy byliśmy samoukami, początkowo rodzina niechętnie podchodziła do naszej pasji, twierdząc że bycie muzykiem to niewdzięczny zawód. Babcia modliła się, aby jej wnuczkowie nie zostali muzykami, bo "muzykanty to pijaki", a wuj muzyk nie chciał nas uczyć grać, mówiąc że jest to "dziadowski chleb" - opowiada Adam Tarnowski.


Bracia dość wcześnie zaczęli grywać na weselach, bo już w wieku 13-14 lat. W 1968 roku postanowili zagrać razem jako rodzinna Kapela Braci Tarnowskich. Grywali głównie po weselach, rzadziej na zabawach. W ich repertuarze znajdziemy mazurki, oberki, rumbę, fokstrota, polkę, czy tango. W 1990 roku kapela zakończyła granie po weselach. Pojawiły się instrumenty elektroniczne i wyparły muzykę ludową, która stawała się coraz bardziej zapominana.

Kapela Braci Tarnowskich była jednym z laureatów Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą w roku 2013. W audycji "Źródła" rozmawialiśmy też z Grzegorzem Chorążewiczem z Suska Nowego, akordeonistą również nagrodzonym na ubiegłorocznej imprezie.

sm/bch

Zobacz więcej na temat: Dwójka folk mazurek MUZYKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Festiwal najskromniejszych wiejskich muzykantów

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2014 14:42
- Nie widzimy tutaj zespołów, które idą o krok, a może i o dwa kroki dalej. To nie jest nasz kierunek - mówiła w archiwalnym nagraniu Jadwiga Sobieska, jedna z pomysłodawczyń Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.
rozwiń zwiń