Mapa USE-IT
W audycji "City break Polska" o Olsztynie opowiedzieli członkowie Stowarzyszenia Olsztyn 2.0, którzy działają pod hasłem "Dumni z Olsztyna". - Wynikło to z naszej potrzeby zmiany myślenia i nastawienia mieszkańców do Olsztyna, którzy narzekali, że nic się nie dzieje, że to małe prowincjonalne miasto - mówi Iga Skolimowska. - My czuliśmy, że to miasto ma duży potencjał - dodaje.
73:55 PR4_23_03_2025_16_14_2025_City_break_Polska.mp3 City break w Olsztynie (City break Polska/Czwórka)
Jednym z ich projektów jest mapa USE-IT, która pokazuje Olsztyn z perspektywy lokalnych mieszkańców, oferująca znacznie więcej niż przedstawienie najbardziej znanych turystycznych miejsc. - Te mapy biorą się z idei bycia tu i teraz; weźmy ten papier, bądźmy analogowi chociaż przez chwilę - opowiada Skolimowska. Mapę można otrzymać w każdym punkcie informacji turystycznej w Olsztynie.
Dojazd i poruszanie się po Olsztynie
Jak mówią goście Czwórki, do Olsztyna najlepiej dojechać pociągiem. To dobrze skomunikowane miasto, do którego można dotrzeć z wielu miast bezpośrednio, a z praktycznie całej Polski z zaledwie jedną przesiadką. Dobrze się sprawdzi również auto, choć samochód najlepiej zostawić na obrzeżach miasta, a sam Olsztyn poznawać na piechotę.
- Komunikacja miejska jest punktualna, bilety nie są drogie - mówi Herkules Pierewoj. Goście audycji twierdzą, że Olsztyn całkiem dobrze wpisuje się w ideę piętnastominutowego miasta, w którym można dotrzeć do najważniejszych miejsc w czasie kwadransa od wyjścia z domu.
- Zwiedzanie Olsztyna rowerem jest najlepszą opcją, jeżeli ktoś jest gotów na aktywną formę spędzania czasu. Drogi rowerowe są na wysokim poziomie, praktycznie wszędzie da się dojechać po asfaltowej ścieżce - mówi Bartłomiej Eljasiak.
Co zobaczyć w Olsztynie?
Olsztyńska starówka jest pełna miejsc do zobaczenia. Tam znajduje się Wysoka Brama, w samym sercu staromiejskiego placu stoi zaś Stary Ratusz, który obecnie pełni funkcję biblioteki.
Jednak największe wrażenie robi Zamek Kapituły Warmińskiej, w którym mieszkał Mikołaj Kopernik. Choć sam Kopernik głównie kojarzy się z Toruniem, większość swojego życia spędził w okolicach Warmii. Parę lat mieszkał i pracował w olsztyńskim zamku. Co więcej, był zasadźcą wielu wiosek, które są dzisiejszymi osiedlami miasta. - Stare Miasto słynie z Kopernika, którego można spotkać pod różnymi symbolami i pomnikami w co najmniej kilku miejscach - mówi Iga Skolimowska.
Na Starym Mieście można spróbować także tradycyjnego warmińskiego jedzenia, czyli świeżych ryb i wyjątkowych pierogów. - Ryby są tym, co jest najcenniejsze kulinarnie w tym regionie. Historycznie ważne są dzyndzałki warmińskie; to nasze lokalne pierożki z wołowiną - mówi gościni Czwórki.
Olsztyńskie jeziora
Jak mówią goście Weroniki Puszkar, będąc w Olsztynie, koniecznie trzeba wybrać się nad jedno z aż jedenastu jezior. Ukiel, czyli największe z nich, jest bardzo dobrym miejscem na aktywne spędzanie czasu, a także na odpoczynek na plaży. Goście Czwórki polecają również spacer brzegiem Jeziora Długiego oraz po Lesie Miejskim, który znajduje się tuż obok.
***
Tytuł audycji: City Break Polska
Prowadzi: Weronika Puszkar
Goście: Iga Skolimowska, Bartłomiej Eljasiak i Herkules Pierewoj (Stowarzyszenie Olsztyn 2.0)
Data emisji: 23.03.2025
Godzina emisji: 16.14
kajz/kor