Kolberg obserwuje taniec

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2014 15:40
Nie dysponując odpowiednim warsztatem, genialny etnograf Oskar Kolberg starał się opisać ruch w tańcu. – Okazał się wnikliwym badaczem – ocenił w Dwójce dr Tomasz Nowak, etnomuzykolog i antropolog tańca z Instytutu Muzykologii UW.
Audio
  • Tomasz Nowak o badaniach Oskara Kolberga nad tańcami polskimi (Dwójka/Źródła)
Oberek wg obrazu Teodora Axentowicza Kołomyjka. Czy ducha zanikającego wiejskiego tańca da się ożywić w nowoczesnej muzyce improwizowanej?
Oberek wg obrazu Teodora Axentowicza "Kołomyjka". Czy ducha zanikającego wiejskiego tańca da się ożywić w nowoczesnej muzyce improwizowanej?Foto: Wikipedia/domena publiczna

Gość Dwójki zwracał uwagę, że ostateczny sukces Kolberga przyszedł po mozolnej pracy. Na początku Kolberg zajął się tradycjami Kujaw. Nie stało się to przez przypadek, zainteresował się nimi ze względu na znajomych, także tych, którzy go krytykowali w prasie muzycznej.
Kilku ziemian mieszkających w tym rejonie kraju strofowało go za porównania kujawiaka do oberka – o czym pisał w jednym ze swoich tekstów.
- Kolberg okazuje się bardzo wnikliwym badaczem, gdyż przede wszystkim stara się opisać ruch. Nie było to w tamtych czasach łatwe, nie było ustalonego warsztatu takich badań. W zakresie pieśni miał się  na czym wzorować, natomiast w zakresie tańca nie – podkreślał dr Tomasz Nowak w magazynie "Źródła". Wspominał, że co prawda pojawiały się w innych krajach, m.in. w Skandynawii, takie prace, ale Kolberg na pewno ich nie znał.

Rok Kolberga w Dwójce. Posłuchaj audycji specjalnych>>>
W swoich opisach znakomity etnograf pokazuje, że mamy do czynienia na polskiej wsi z pewną suitowością.

- Jest to suita wykonywana wielokrotnie podczas spotkania, to nie jest ogrywanie jedynie jednego tańca, gatunku – zauważył dr Nowak.
Po Kujawach przychodzi czas na krakowskie, gdzie Kolberg udowadnia, że nie ma czegoś takiego jak uformowana koncepcja krakowiaka.
- Społeczność szlachecka traktowała bowiem ten taniec jako zbiór elementów z różnych wsi – zaznaczył.
Rozmawiała Anna Szotkowska.
pp/jp

Zobacz więcej na temat: folk Kujawy Oskar Kolberg
Czytaj także

Kolberg lepszy niż bracia Grimm

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2014 15:28
- Oni spisywali standardy bajek, a on nic nie zmieniał w pierwotnych wersjach. Dokumentował kulturę bardzo wiernie i niezwykle szczegółowo, to jest jego wyróżnikiem na tle ówczesnych ludoznawców - mówiła w Dwójce prof. Katarzyna Dadak-Kozicka, antropolog muzyki, inicjatorka Roku Oskara Kolberga.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kazimierski festiwal - najbliższy ziemi i Kolberga

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2014 13:00
29 lipca zakończył się Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Tradycyjnie wydarzenie poprzedziło seminarium akademickie. W tym roku znawcy wykorzystali Rok Oskara Kolberga, by przypomnieć o znakomitym etnografie, a przede wszystkim o jego dziele.
rozwiń zwiń
Czytaj także

U Kolberga najwięcej jest bajki magicznej

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2014 18:00
- Gromadząc bajki z jego zbiorów, starałam się pokazać w nich to, co najbardziej charakterystyczne, czyli przewagę opowieści, która korzysta z cudownych zdarzeń przedmiotów i spraw - opowiadała w Dwójce Elżbieta Millerowa, autorka opracowania zatytułowanego "Aż tu nagle…”.
rozwiń zwiń