Kazimierski festiwal - najbliższy ziemi i Kolberga

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2014 13:00
29 lipca zakończył się Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Tradycyjnie wydarzenie poprzedziło seminarium akademickie. W tym roku znawcy wykorzystali Rok Oskara Kolberga, by przypomnieć o znakomitym etnografie, a przede wszystkim o jego dziele.
Audio
  • Prof. Jan Adamowski, kierownik Zakładu Kultury Polskiej Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie i przewodniczący jury Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym opowiada o seminarium poprzedzającym festiwal i o przyszłości festiwalu (Dwójka/Źródła)
48. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu, fragm. plakatu
48. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu, fragm. plakatuFoto: mat. prasowe

Tematem seminarium obrano "Festiwal kazimierski wobec tradycji kolbergowskiej". Okazało się, że etnograf jest bezpośrednio związany z festiwalem, gdyż to właśnie w Przysusze, rodzinnym mieście badacza, w którym mieści się jego muzeum, odbywają się eliminacje do tego konkursu.

- Postanowiliśmy  wykorzystać Rok Kolbergowski, by zwiększyć świadomość na temat tej postaci i jej badań - mówi profesor Jan Adamowski, kierownik Zakładu Kultury Polskiej Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie i przewodniczący jury festiwalu. - To seminarium miało retrospektywnie pokazać pamięć o Kolbergu na różnych poziomach - od Muzeum w Przysusze, przez Instytut Kolberga, który ożywia go w sensie dosłownym (Kolberg wydał 33 tomy swoich prac, a dziś jest ich ponad 80), po tzw. nowego Kolberga i jego związki ze starym, czyli nowe prace i badania porównane, skonfrontowane, przenikające się i uzupełniające z danymi zebranymi przez znakomitego badacza.
Profesor Jan Adamowski podkreśla, że podczas seminarium skupiono się na życiu idei kolbergowskiej, która jego zdaniem jest dziś najważniejsza. Przyznaje, że kiedyś należałoby pokazać jeszcze słowiańskość i międzykulturowe znaczenie badacza. - Przecież Oskar Kolberg opracowywał i Łużyce, i Ruś Czerwoną, i Białoruś, i Litwę - zaznacza. - Zagraniczni badacze też cenią źródła Kolberga.

>>>Zobacz serwis poświęcony Oskarowi Kolbergowi<<<

Seminarium nie wyczerpało pytań o dzieło Kolberga, było jednak znakomitym wprowadzeniem do Festiwalu Kapel i Śpiewaków ludowych w Kazimierzu Dolnym, który bardzo ważny jest dla samych wykonawców, którzy potrzebują uznania dla swej pracy, bo to oni noszą autentyczność kultury tradycyjnej, folkloru, pieśni i muzyki.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, którą poprowadziła Anna Szotkowska.

(pj/bch)

Czytaj także

Odkryj polskie brzmienie XIX wieku

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2014 16:10
Dwójka oraz Polska Orkiestra Radiowa zapraszają 25 maja na koncert muzyki polskiej XIX wieku. W jego programie znalazły się utwory Juliusza Zarębskiego, Franciszka Lessela i Józefa Wieniawskiego. Orkiestrze będzie towarzyszyć pianistka Leonora Armellini.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kazimierz Dolny i Szwecja. Kultura ludowa w całej Europie

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2014 12:21
W sobotnim "Poranku Dwójki" wysłuchamy relacji naszych dziennikarzy z festiwali, które odbywają się w różnych miejscach Europy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kazimierz Dolny odkrywa nie tylko młodych muzyków

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2014 13:00
– Efektem pracy terenowej etnomuzykologów jest obecność na festiwalu nieznanych wcześniej artystów ludowych, którzy w swoim regionie działają już kilkadziesiąt lat – mówiła w Dwójce Anna Szotkowska, relacjonując 48. Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych.
rozwiń zwiń