Marko Marković: trąbka to mój przyjaciel

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2014 18:00
- Nie rozstaje się z nią od czwartego roku życia. W wieku siedmiu lat umiałem grać proste melodie, a jako czternastolatek wstąpiłem do orkiestry ojca - mówił spadkobierca Bobana Markovicia, którego zespół znany jest polskiej publiczności z filmów Emira Kusturicy. 30 sierpnia wystąpi w Barcicach nad Popradem.
Audio
  • Marko Markovic: trąbka to mój przyjaciel (Źródła/Dwójka)
Boban i Marko Marković Orkestar
Boban i Marko Marković Orkestar Foto: wikipedia, domena publiczna

- Ojciec rozpoczynał karierę w 1984 roku od występów na zabawach i weselach. Potem trafił na prestiżowy Festiwal Trąb w Duczy, dalej na kolejne imprezy i konkursy, w kraju oraz za granicą, a w końcu zrealizował muzykę do słynnych filmów "Arizona Dream" oraz "Underground" - opowiadał Marko Marković. - Sławę zyskał, bo wprowadził do muzyki romskiej i serbskiej innowacje, jeśli chodzi o aranżację i grę na trąbce. W tym celu musiał jednak przezwyciężyć wiele trudności. Można powiedzieć, że on wybudował dom, a ja położyłem dach - podkreślił rozmówca Kuby Borysiaka.

Młody Marković nie zamierzał jednak nigdy odcinać kuponów od sukcesu ojca. Szybko wypracował własny styl, wprowadzając do gry orkiestry elementy jazzu, rocka, hip hopu i funky. - Niewiele nauczyłem się od Bobana, bo przez całe moje dzieciństwo był on poza domem, w trasie. Ale dzięki temu mogłem wypracować swój własny język - podkreślił, dodając, że tak naprawdę mistrzem obu słynnych trębaczy był jego dziadek.

Boban i Marko Marković Orkestar wystąpi na Pannonica Folk Festival 2014 w Barcicach nad Popradem. Poza koncertami największych gwiazd muzyki etnicznej Południowo-Wschodniej Europy (także Beshodrom i Caci Vorba), w programie imprezy znalazły się także warsztaty, animacje dla dzieci, opowieści podróżnicze z Bałkanów, kino "pod chmurką”, wędrówki po okolicy oraz balkan party z didżejem.

Zachęcamy do wysłuchania rozmowy z magazynu "Źródła".

(mm/pj)

Zobacz więcej na temat: Bałkany FILM folk MUZYKA
Czytaj także

Gucza, czyli światowa stolica trąbki

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2013 18:24
W miasteczkach i wsiach w Serbii dźwięk trąbki towarzyszy wszystkim ważnym wydarzeniom w życiu człowieka. A w Guczy – od ponad 50 lat odbywa się Festiwal Trąbki. Opowiemy o tym niezwykłym miejscu w czwartkowym wydaniu "Do południa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal trąbki w Guczy: szaleństwo w czystej postaci

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2013 18:24
W małych miasteczkach Serbii trąbka towarzyszy wszystkim ważnym wydarzeniom w życiu człowieka, od narodzin po śmierć. Po raz 53. w Guczy odbywa się w tym tygodniu szaleństwo pod znakiem trąbki, czyli niecodzienny festiwal.
rozwiń zwiń