Zespół Sarakina i ich muzyczna wędrówka do Bułgarii

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2014 17:15
Polsko-bułgarsko-czeska grupa na swej najnowszej płycie "Live in studio", nagranej podczas koncertu w białostockim studiu Polskiego Radia, prezentuje w większości premierowe utwory inspirowane muzyką Bułgarii. Ale nie brakuje na niej też bałkańskich szlagierów.
Audio
  • Jecek Grekow, lider grupy Sarakina o płycie "Live in studio" (Źródła/Dwójka)
  • Adam Strug zaprasza na Festiwal Harmonistów w Wołominie i na wrześniowe Kurpiogranie (Źródła/Dwójka)
fragment okładki płyty SARAKINA live in studio
fragment okładki płyty "SARAKINA live in studio"Foto: materiały promocyjne

Wielbiciele muzyki bałkańskiej, których w Polsce po wielkim sukcesie Kayah i Gorana Bregovića nie brakuje, z pewnością nie będą zawiedzeni krążkiem Sarakiny. Dość wspomnieć, że dynamiczny utwór "Dojore" wprost porywa do tańca, a niezwykła interpretacja popularnej pieśni Romów "Ederlezi", którą  wykonuje Eliza Sucharczyk, porusza w słuchaczu najczulsze struny jego wrażliwości.

To właśnie dzięki nowej wokalistce - jak przyznaje w audycji "Źródła" lider zespołu Jacek Grekow - udało się nakreślić charakter piątego z kolei krążka Sarakiny. - Pracujemy z Elizą od roku. Powstał cały zestaw utworów specjalnie dla niej - przyznaje gość Dwójki.

Dla fanów zespołu mnogość kompozycji z udziałem wokalu może być zaskoczeniem. Jednak w tym przypadku bogate aranżacje instrumentalne, podparte niezwykłym głosem Elizy Sucharczyk, stanowią spójną całość. - Sarkina przez długi czas broniła się przed wokalem, przyszedł czas na zmiany - uzasadnia gość Piotra Kędziorka.

Płyta jest też wyjątkowa przez to, że nagrano ją podczas koncertu na żywo. Utwory pozbawione są "sterylności" - tak charakterystycznej dla studyjnych produkcji. Wersja "live" nadaje im jeszcze większą żywiołowość i głębię. Innym atutem, a zarazem nowością, są bałkańskie covery, których do tej pory Sarakina w swoich produkcjach unikała. - Moją ideą było, by nie sięgać po standardy, zawsze skupialiśmy się na tworzeniu nowych utworów. No i w końcu przyszedł czas, by zagrać parę standardów. Kto jak kto, ale Sarakina powinna je dobrze zrobić - śmieje się lider grupy.

Co tu dużo mówić - i zrobiła...

/

Dlatego Program 2 Polskiego Radia, który jest patronem medialnym wydawnictwa, poleca najnowszy krążek grupy Sarakina pt. "live in studio".

Zapraszamy też do wysłuchania rozmowy z Andrzejem Strugiem, który był gościem audycji "Źródła".  Pieśniarz w rozmowie z Piotrem Kędziorkiem zapraszał na Festiwal Harmonistów w Wołominie i na wrześniowe Kurpiogranie.

(pkur/jp)

Czytaj także

Flażolet wyciskany na "pagaju" - czyli niezwykły festiwal gitarowy

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2014 15:00
Fingerstyle, sweeping, flażolet to jedne z wielu technik gry na tym popularnym instrumencie. Gwiazdy festiwalu Akademia Gitary zastosują ich całą gamę, by uraczyć swych słuchaczy piękną muzyka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marko Marković: trąbka to mój przyjaciel

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2014 18:00
- Nie rozstaje się z nią od czwartego roku życia. W wieku siedmiu lat umiałem grać proste melodie, a jako czternastolatek wstąpiłem do orkiestry ojca - mówił spadkobierca Bobana Markovicia, którego zespół znany jest polskiej publiczności z filmów Emira Kusturicy. 30 sierpnia wystąpi w Barcicach nad Popradem.
rozwiń zwiń