Acatao. Polska w połowie drogi między Hiszpanią a Indiami...

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 15:50
4 lata, 37 muzyków, nagrania w 4 hiszpańskich i 2 indyjskich miastach oraz 2 w polskich studiach - to bilans prac nad niezwykłą płytą "Acatao". Jej twórca Michał Czachowski był gościem Kuby Borysiaka w magazynie "Źródła".
Audio
  • Acatao. Polska w połowie drogi między Hiszpanią a Indiami...
Fragment okładki płyty Michała Czachowskiego Acatao
Fragment okładki płyty Michała Czachowskiego "Acatao"Foto: materiały promocyjne

Michał Czachowski jest jednym z najlepszych polskich gitarzystów flamenco. W trakcie powstawania "Acatao" zmarł jego wielki mistrz - Paco de Lucia, któremu album został dedykowany. Nowa płyta Czachowskiego to dźwiękowa mieszanka o wiele bardziej odważna niż najśmielsze projekty wielkiego reformatora flamenco. Świat tradycyjnej i nowoczesnej muzyki andaluzyjskiej połączył Michał Czachowski z klasycznymi oraz popularnymi brzmieniami indyjskimi, zapraszając do współpracy wybitnych muzyków z dwóch krańców świata.

- Miałem pewne wizje dźwiękowe i komponowałem, myśląc o przyjaciołach, których miałem okazję spotkać na swojej muzycznej drodze. "Acatao" współtworzyło więc 37 artystów, z których spora część nigdy się bezpośrednio nie spotkała - wyjaśnił gość Kuby Borysiaka, dodając, że na koncertach zespół ograniczony zostaje do 5-6 osobowego składu. Polskim składnikiem niezwykłej kulturowej mieszanki jest Orkiestra Kameralna Miasta Tychy Aukso pod dyrekcją Marka Mosia, zdaniem wielu - jeden z najlepszych tego typu zespołów w Europie.

Wśród gości zaproszonych przez Michała Czachowskiego znaleźli się również Purbayan Chaterjee, mistrz indyjskiego sitaru, oraz hiszpański perkusjonalista Isaac Pêna, którzy odwiedzili studio Dwójki. - Mój nauczyciel powtarzał, że istnieją tylko dwa rodzaje muzyki: dobra i zła. Trzeba być otwartym na różne style - powiedział Purbayan Chaterjee. - Uczył mnie też, bym nie starał się być świetnym muzykiem, lecz świetnym uczniem. "Acatao" to bardzo ciekawa lekcja - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania magazynu "Źródła".

mm/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Początki Kapeli ze Wsi Warszawa: strój łowicki i glany rumunki

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2014 17:00
- W latach 90. scena folkowa w Polsce to było 100 osób. Wesoła gromadka, która spotykała się na kilku festiwalach. Urzekła mnie otwartość tego środowiska - wspominał Maciej Szajkowski, lider Kapeli ze Wsi Warszawa przy okazji reedycji pierwszej płyty jednej z najbardziej wpływowych zespołów folkowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szkocką muzykę ukształtował krajobraz i pogoda

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2014 17:12
- Ta muzyka daje wrażenie zakotwiczenia w gruncie, nie ma w niej tego pędu do jakiejś kulminacji, jest bardzo statyczna - mówił w Dwójce muzyk Maciej Rychły, współtwórca spektaklu z pieśniami gaelickimi.
rozwiń zwiń