Skrzyżowanie Kultur: miłość, taniec i przyprawy

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2015 10:25
– To mnóstwo rozmaitych historii, cała gama opowieści – mówiła o swojej nowej płycie Noura Mint Seymali z Mauretanii, której występ zakończy festiwal Skrzyżowanie Kultur.
Audio
  • Piosenkarka Noura Mint Seymali z Mauretanii opowiada o swojej twórczości (Źródła/Dwójka)
Noura Mint Seymali
Noura Mint Seymali Foto: Joe Penney 1

Wokalistka, która wystąpi na festiwalowej scenie 27 września, mówiła w Dwójce, że tytuł jej płyty "Tzenni" to nazwa tradycyjnego tańca wirowego z jej ojczyzny, a także metaforyczne słowo nawiązujące do cykliczności życia, "kół, jakie zatacza historia pojedynczych ludzi, jak dobro i zło przeplatają się w naszym życiu".

Utwór "El Madi" to z kolei ballada o więźniu śpiewającym do swojej ukochanej, o tym, jak bardzo chciałby z nią być, o tym, że ma nadzieję, że już niebawem sędzia go uniewinni i uwolni. "El Mougelmen" to zaś piosenka o mieszance przypraw, którą używamy w tradycyjnej mauretańskiej kuchni. - Mnóstwo rozmaitych historii, cała gama opowieści – podkreśla wokalistka, mówiąc o tym, co możemy znaleźć na jej najnowszej płycie.

Jak wyglądało dzieciństwo Noury Mint Seymali, jak zaczęła się jej przygoda z muzyką? O tym posłuchaj w dźwięku.

***

Przygotował: Mateusz Dobrowolski 

Gość: Noura Mint Seymali (wokalistka z Mauretanii)

Data emisji: 23.09.2015

Godzina emisji: 12.15

Materiał został wyemitowany w audycji: "Źródła".

pp/mc

Czytaj także

Maloya. Zakazane dźwięki z Reunion

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2015 15:05
- To była muzyka niewolników, a im odmawiano prawa do twórczości - opowiadał w Dwójce Danyel Waro, jeden z kontynuatorów muzycznej tradycji Reunion.
rozwiń zwiń