Aniela Krupczyńska. Na straży góralskiego folkloru

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2015 16:24
- Pan Malinowski mówił nam, że wszystkie regiony są piękne, ale nasz szczawnicki jest najpiękniejszy i musimy go pilnować - opowiadała tegoroczna laureatka nagrody im Oskara Kolberga za zasługi dla polskiej kultury ludowej.
Audio
  • Aniela Krupczyńska o Zespole Regionalnym im. Jana Malinowskiego (Źródła/Dwójka)
Pieniny. Widok na przełom Dunajca z Sokolicy
Pieniny. Widok na przełom Dunajca z SokolicyFoto: Jerzy Opioła; CC BY-SA 4.0; Wikimedia Commons

Aniela Krupczyńska od 45 lat prowadzi w Szczawnicy Zespół Regionalny im. Jana Malinowskiego. Grupę powołali miejscowi strażacy. - Byłam wychowana w domu, gdzie ojciec też był w straży i w zespole. I on nas wciągnął - opowiadała pani Aniela. - U nas w domu zespół był na pierwszym miejscu - podkreślała.

Pieśniarka w rozmowie z Anną Szotkowską opowiadała, że przez lata grupa uczyła kolejne pokolenia regionalnych pieśni i tradycji. - W 1977 roku dostaliśmy nagrodę Kolberga, ale mieliśmy wtedy wspaniałych śpiewaków, których nie trzeba było uczyć ani gwary, ani niczego - wspominała. Obecnie przyszłość szczawnickiego zespołu stoi pod znakiem zapytania.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadzi: Anna Szotkowska

Gość: Anna Krupczyńska (kierowniczka Zespółu Regionalnego im. Jana Malinowskiego)

Data emisji: 17.11.2015

Godzina emisji: 12.00

bch/mc

Czytaj także

Jak to w Pieninach grają

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2013 17:00
– Jan był samoukiem, a gry uczył się od swoich sąsiadów. Grał z wielkim polotem, potrafił odmieniać melodię, co jest cechą dobrych prymistów. Jak wpadał w trans, pięknie ozdabiał muzykę – tak Jana Knutelskiego wspominał muzyk Stanisław Michałczak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojna modowa wśród pienińskich szczytów

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2015 14:00
- Górali szczawnickich odróżnia od typowych górali pienińskich strój - opowiadała Barbara Alina Węglarz, dyrektorka Muzeum Pienińskiego w Szlachtowej.
rozwiń zwiń