Zaginione dziedzictwo północnego Mazowsza

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2016 15:06
- Spóźniłem się o jakieś 10-15 lat - mówił w Dwójce skrzypek Bartosz Niedźwiecki, wielokrotny laureat festiwalu "Nowa Tradycja".
Audio
  • Bartosz Niedźwiecki o muzyce północnego Mazowsze (Źródła/Dwójka)
(zdjęcia ilustracyjne)
(zdjęcia ilustracyjne)Foto: Pixabay/ClkerFreeVectorImages

Muzyk opowiadał w audycji "Źródła", że w czasie swoich podróży po północnym Mazowszu spotyka się już tylko ze wspomnieniami o dawnych muzykach. - Prawdopodobnie nigdy nie poznamy muzyki tego regionu. Nagrań jest niewiele, muzykanci nie występowali na przeglądach folklorystycznych, a badacze rzadko odwiedzali okolice Przasnysza, Płocka czy Ciechanowa - mówił Bartosz Niedźwiecki.

Gość Marii Baliszewskiej opowiadał, na czym polegała odmienność muzyki ludowej północnego Mazowsza, a także o wpływie szlachty zagrodowej na jej kształt.


***

Prowadzi: Maria Baliszewska

Gość: Bartosz Niedźwiecki (skrzypek, badacz muzyki ludowej)

Data emisji: 10.05.2016

Godzina emisji: 12.20

Materiał został wyemitowany w audycji "Źródła".

bch/mc


Czytaj także

Wiesława Gromadzka, czyli harmonistka na weselu

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2016 11:32
- Jak szłam na wesele, kobitki myślały, że jo nie przegram tego wesela. Jak przegrałam, to sie dziwowały, że tako kobiecina marno i wygrała - opowiadała Wiesława Gromadzka z Kamienia Dużego k. Skrzynna, laureatka tegorocznej nagrody Muzyka Źródeł, o swoim muzykowaniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anna Andruszkiewicz i śpiewy z północnej Suwalszczyzny

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2016 11:32
Posłuchaj opowieści Józefa Murawskiego o Annie Andruszkiewicz z Wiżajn na północnej Suwalszczyźnie, laureatce tegorocznej nagrody Muzyka Źródeł.
rozwiń zwiń