Wiesława Gromadzka, czyli harmonistka na weselu

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2016 11:32
- Jak szłam na wesele, kobitki myślały, że jo nie przegram tego wesela. Jak przegrałam, to sie dziwowały, że tako kobiecina marno i wygrała - opowiadała Wiesława Gromadzka z Kamienia Dużego k. Skrzynna, laureatka tegorocznej nagrody Muzyka Źródeł, o swoim muzykowaniu.
Audio
  • Wiesława Gromadzka, czyli harmonistka na weselu (Źródła/Dwójka)
Wiesława Gromadzka od lat 60. XX w. wraz ojcem, skrzypkiem Stefanem Kołazińskim (zmarłym w 2010 r.), tworzyli rodzinną kapelę, która należała do wziętych grup weselnych.Szczególne uznanie budziła jako kobieta harmonistka
Wiesława Gromadzka od lat 60. XX w. wraz ojcem, skrzypkiem Stefanem Kołazińskim (zmarłym w 2010 r.), tworzyli rodzinną kapelę, która należała do wziętych grup weselnych. Szczególne uznanie budziła jako kobieta harmonistkaFoto: Piotr Baczewski

Muzyka Źródeł to nagroda Programu 2 Polskiego Radia, którą honorowani są ludowi artyści kultywujący tradycję, przekazujący ją kolejnym pokoleniom i w szczególny sposób obecni na antenie naszego programu. 

- Jak zaczełam grać, miałam pietnaście lat abo czternaście. Juz jednego kawałka sie nauczyłam, to jak chłopaki sie dowiedziały, musiałam iść i grać. Później sie wstydziłam, że jeden kawałek grałam. I po jednym, po jednym kawałku nauczyłam sie grać więcej. No i później na wesela, na zabawy, to na inne wioski, co sobota, co niedziela - wspominała Wiesława Gromadzka. 

Zobacz także
Debashish Bhattacharya press 1200.jpg
Od Kolbuszowej po Indie. Zbliża się "Nowa Tradycja" 2016
Posłuchaj rozmowy z artystką o graniu na weselu, o problemach weselnej harmonistki i o czekoladzie. W audycji również fragmenty nagrań koncertu z festiwalu "Nowa Tradycja" 2008 (występ Wiesławy Gromadzkiej wraz z jej ojcem Stefanem Kołazińskim).
***

Przygotowała: Anna Szewczuk

Gość: Wiesława Gromadzka z Kamienia Dużego k. Skrzynna (harmonistka)

Data emisji: 28.04.2016

Godzina emisji: 12.00

Materiał został wyemitowany w audycji "Źródła".

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mazurki i inne przeboje. Wydaj płytę Ani Brody

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2016 21:00
W "Źródłach" rozmawialiśmy z wokalistką i instrumentalistką, która zbiera środki na wydanie nagranego dla Dwójki projektu "Hymny warmińskie i mazurki z Mazur".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kapela Kocirba. Muzyka przodków bez zmyślonych nut

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2016 17:26
– Chcieliśmy dokopać się do takiej muzyki, jaką grali nasi pradziadkowie, żeby to było bez współczesnej przykrywki – mówił Jarosław Mazur o początkach swojego zespołu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaczarowana muzyka z Puszczy Sandomierskiej

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2016 15:09
- Mam nieodparte wrażenie, że tutaj rola muzykantów była szczególna - mówiła w Dwójce Jolanta Dragan z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Libelid". Ola Bilińska śpiewa w jidysz o miłości

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2016 15:34
– Chciałam skupić się na życiu i społeczności. Dlatego ta płyta jest pogodniejsza od poprzedniej – mówiła wokalistka o albumie, którego przedpremierowo słuchaliśmy w Dwójce.
rozwiń zwiń