Fidel jezuicka. Tajemnicze skrzypce z 1924 r.

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2017 14:46
- Nazwa tego instrumentu wzięła się stąd, że zbudował je przed wojną jezuita Jan Klimek. Ich niezwykłość polega na wymienialności pudeł rezonansowych i podwójnych strunach - opowiadał w Dwójce lutnik Stanisław Nogaj.
Audio
  • Stanisław Nogaj o rekonstrukcji fideli jezuickiej (Źródła/Dwójka)
Fidel jezuicka
Fidel jezuickaFoto: Kuba Borysiak

Stanisław Nogaj, lutnik ze Starej Wsi na Pogórzu Dynowskim, podjął się rekonstrukcji instrumentu odnalezionego przez Andrzeja Sułkowskiego, kustosza muzeum jezuickiego. Lutnik opowiadał, że podczas przygotowań do pracy znalazł w prasie jedno zdanie na temat skrzypiec. - To był artykuł opublikowany po śmierci Klimka w jezuickiej gazecie "Nasze Wiadomości". Napisano tam, że "skonstruował ciekawe o ośmiu strunach dwusilne skrzypce, drugie jeszcze doskonalsze chciał wykonać, ale już nie dokończył".

Gość audycji "Źródła" dodawał, że do jego warsztatu dotarły właśnie te niedokończone skrzypce. Stanisław Nogaj opowiadł o dylematach związanych z rekonstrukcją fideli, ale mówił też o odnalezionych dokumentach Jana Klimka, w tym bardzo interesującym "świadectwie moralności".

fot. Kuba Borysiak fot. Kuba Borysiak

***

Tytuł audycji: Źródła

Przygotowali: Kuba Borysiak i Magdalena Tejchma

Gość: Stanisław Nogaj (lutnik)

Data emisji: 25.01.2017

Godzina emisji: 12.08

bch/jo


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polskie tańce narodowe. "To kwestia ideologii"

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2017 13:56
- Postanowiłem sobie odpowiedzieć na pytanie, co łączy tańce, które uznajemy za narodowe, i znalazłem tylko jeden element wspólny - mówił w Dwójce dr Tomasz Nowak z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kiedyś każdy pastuch umiał zatańczyć na weselu"

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2017 14:24
- Teraz jest wtórny analfabetyzm, bo pan młody uczy się tańczyć walca tuż przed weselem. Dla mnie to niespotykane - mówił w Dwójce Leszek Zastawny, klarnecista z kapeli Zastawnych z Brzostku.
rozwiń zwiń