X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Fidel jezuicka. Tajemnicze skrzypce z 1924 r.

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2017 14:46
- Nazwa tego instrumentu wzięła się stąd, że zbudował je przed wojną jezuita Jan Klimek. Ich niezwykłość polega na wymienialności pudeł rezonansowych i podwójnych strunach - opowiadał w Dwójce lutnik Stanisław Nogaj.
Audio
  • Stanisław Nogaj o rekonstrukcji fideli jezuickiej (Źródła/Dwójka)
Fidel jezuicka
Fidel jezuickaFoto: Kuba Borysiak

Stanisław Nogaj, lutnik ze Starej Wsi na Pogórzu Dynowskim, podjął się rekonstrukcji instrumentu odnalezionego przez Andrzeja Sułkowskiego, kustosza muzeum jezuickiego. Lutnik opowiadał, że podczas przygotowań do pracy znalazł w prasie jedno zdanie na temat skrzypiec. - To był artykuł opublikowany po śmierci Klimka w jezuickiej gazecie "Nasze Wiadomości". Napisano tam, że "skonstruował ciekawe o ośmiu strunach dwusilne skrzypce, drugie jeszcze doskonalsze chciał wykonać, ale już nie dokończył".

Gość audycji "Źródła" dodawał, że do jego warsztatu dotarły właśnie te niedokończone skrzypce. Stanisław Nogaj opowiadł o dylematach związanych z rekonstrukcją fideli, ale mówił też o odnalezionych dokumentach Jana Klimka, w tym bardzo interesującym "świadectwie moralności".

fot. Kuba Borysiak fot. Kuba Borysiak

***

Tytuł audycji: Źródła

Przygotowali: Kuba Borysiak i Magdalena Tejchma

Gość: Stanisław Nogaj (lutnik)

Data emisji: 25.01.2017

Godzina emisji: 12.08

bch/jo


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polskie tańce narodowe. "To kwestia ideologii"

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2017 13:56
- Postanowiłem sobie odpowiedzieć na pytanie, co łączy tańce, które uznajemy za narodowe, i znalazłem tylko jeden element wspólny - mówił w Dwójce dr Tomasz Nowak z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kiedyś każdy pastuch umiał zatańczyć na weselu"

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2017 14:24
- Teraz jest wtórny analfabetyzm, bo pan młody uczy się tańczyć walca tuż przed weselem. Dla mnie to niespotykane - mówił w Dwójce Leszek Zastawny, klarnecista z kapeli Zastawnych z Brzostku.
rozwiń zwiń