"Piosenki czasem przechodziły kanałami jak powstańcy"

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2017 15:19
- Ten repertuar ma ciekawe losy. Nie ma jednak jakiegoś szczególnego kanonu tych pieśni - opowiadała w Dwójce dr Weronika Grozdew-Kołacińska, współorganizatorka wspólnego śpiewania powstańczych pieśni na placu Piłsudskiego w Warszawie.
Audio
  • Piosenki, które towarzyszyły powstańcom (Poranek Dwójki)
Zdjęcie zrobiono 2 września 1944 roku. Kompania Maciek batalionu Zośka po przejściu kanałami do Śródmieścia na ulicę Warecką
Zdjęcie zrobiono 2 września 1944 roku. Kompania "Maciek" batalionu "Zośka" po przejściu kanałami do Śródmieścia na ulicę WareckąFoto: Jerzy Tomaszewski [Public domain], via Wikimedia Commons

powstańcy 44 okładka na tle powstania 1200.jpg
"Powstańcy '44". Wspomnienia bohaterów Sierpnia

- W repertuarze znajdowały się pieśni patriotyczne z wcześniejszych walk i wojen, piosenki podwórzowe, ballady dziadowskie, niejednokrotnie ludowe. Były również nowe teksty, specjalnie komponowane już w dniach powstania, jak "Warszawskie dzieci", "Sanitariuszka Małgorzatka" czy "Pałacyk Michla" - mówiła dr Weronika Grozdew-Kołacińska.

W rozmowie poznamy m.in. dramatyczne losy niektórych powstańczych piosenek - "Marsz Mokotowa" przedostał się do Śródmieścia kanałami… Nie zabrakło również opowieści o początkach pierwszosierpniowych spotkań na placu Piłsudskiego. 

shutterstock powstanie warszawskie pomnik 1200.jpg
63 dni wolnej Warszawy. Opowieść powstańców

***

Prowadzi: Maria Baliszewska

Gość: dr Weronika Grozdew-Kołacińska (etnomuzykolog i wokalistka)

Data emisji: 1.08.2017

Godzina emisji: 12.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Źródła"Posłuchaj całej audycji.

jp/bch


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

63 dni wolnej Warszawy. Opowieść powstańców

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2017 16:37
W "Zapiskach ze współczesności" o udziale w Powstaniu Warszawskim opowiadają jego uczestnicy - naoczni świadkowie wydarzeń z 1944 roku.
rozwiń zwiń