"Kujawska Atlantyda". Podróż przez muzykę i pamięć

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2017 16:23
- Pracując nad tą płytą, w dużym stopniu skupialiśmy się na archiwach. Chcieliśmy wiedzieć, jak brzmiała muzyka Kujaw, gdy słuchał jej Chopin, inspirując się nią w swoich kompozycjach – podkreśliła Justyna Piernik, opowiadając o swojej najnowszej płycie.
Audio
  • Justyna Piernik o płycie "Kujawska Atlantyda" (Źródła/Dwójka)
Justyna Piernik
Justyna PiernikFoto: Bartosz Wojciechowski/Polskie Radio/materiały prasowe

"Kujawska Atlantyda" to podsumowanie eksperymentu muzyczno-rodzinno-społecznego, a wydana płyta jest zwieńczeniem kilkuletniej pracy nad rekonstrukcją i próbą ożywienia w naturalnym kontekście dawnej tradycyjnej muzyki z Kujaw. Album jest wynikiem poszukiwania stylu kujawskiego - zarówno w śpiewie, jak i muzyce instrumentalnej oraz tańcu. Na płycie usłyszymy pieśni obrzędowe, liryczne, taneczne, przyśpiewki, kujawiaki, chodzone i oberki.

Płyta powstała według koncepcji Justyny Piernik i pod jej kierownictwem muzycznym, a oprócz niej utwory z "Kujawskiej Atlantydy" wykonują zespoły Warszawa Wschodnia i Janusz Prusinowski Kompania oraz Danuta Kaczmarek i Zdzisław Piernik.

***

Rozmawiała: Maria Baliszewska

Gość: Justyna Piernik (liderka zespołu Warszawa Wschodnia, dziennikarka Dwójki)

Data emisji: 19.12.2017

Godzina emisji: 15.13

Materiał został wyemitowany w audycji "Źródła".

mz/mc

Czytaj także

Kapela ze Wsi Warszawa. Wibracje zza rogatek miasta

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2017 16:45
- Podczas pracy nad tym albumem, spotykaliśmy się z niezwykłą otwartością ze strony muzykantów. Nie zapomnę Marii Bienias z Woli Koryckiej, która powitała nas z uśmiechem i od razu nasmażyła nam górę racuchów – powiedziały Sylwia Świątkowska i Magdalena Sobczak-Kotnarowska.
rozwiń zwiń