X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Święto Jana Bogusza - kajockiego giganta skrzypiec

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2018 16:30
29 września w Kamiennej Woli świętowano setną rocznicę urodzin legendarnego skrzypka Jana Bogusza. Nie zachowały się żadne nagrania gry mistrza Jana, ale pamięć o nim i jego muzyce przetrwała za sprawą uczniów.
Audio
  • Jan Bogusz - setne urodziny legendarnego skrzypka (Dwójka/Źródła)
Wiejska potańcówka w 1946 roku
Wiejska potańcówka w 1946 rokuFoto: Stanisław Dąbrowiecki/PAP CAF

Można było obejrzeć wystawę fotografii „Muzykanci z okolic Odrzywołu” i film dokumentalny o uczniach Jana Bogusza, ale jak zaznaczył gość Źródeł, Andrzej Bieńkowski, absolutnie najważniejsza na tej uroczystości była muzyka. Zagrali znamienici muzykanci: Kapela Józefa Porczka z Nieznamierowic, Kapela Zwykli Ludzie, Paula Kinaszewska, Kapela Niwińskich, zaśpiewały panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Kamiennej Woli.

Wszystkich zaskoczyła frekwencja. Przyjechały całe rodziny. Pięćset osób bawiło się przy basach skrzypcach i harmonii, przy oberkach, mazurkach i poleczkach. Przy pomocy skromnych środków udało się uzyskać kapitalny klimat spotkania.

- To budzi nadzieję. Starsze pokolenie przypomniało sobie oberki, a młodsze się ich nauczyło – wspomina imprezę prof. Andrzej Bieńkowski - Jest to nowe zjawisko, które będzie miało bardzo daleko idące konsekwencje, nie tylko muzyczne, ale i społeczne. Cała wieś nam pomagała, wypytywała, wieszała zdjęcia, żartowała, ugotowała świetne pierogi, pomogli strażacy, wójt tańczył oberka. Widać było więź, która nawiązywała się między sąsiadami.

Jan Bogusz był wybitnym nauczycielem mistrzów wiejskich potańcówek: Piotra Gacy, Tadeusza Jedynaka, Józefa Papisa, Józefa Zarasia i Stanisława Ziei.

***

Tytuł audycji: Źródła

Rozmawiała: Anna Szewczuk-Czech

Gość: prof. Andrzej Bieńkowski, Stanisława Lerka, Józef Kędzierski

Data emisji: 4.10.2018

Godzina emisji: 15.15

gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak