X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Stanisław Witkowski: na pasie mnie prowadzili, żebym nie uciekł z wesela

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2018 19:00
- Czasem grałem na dwóch weselach jednocześnie. Raz na pasie mnie prowadzili, żebym nie uciekł do tych drugich, takie były cyrki - wspomina weselne grania w regionie świętokrzyskim muzyk Stanisław Witkowski.
Audio
  • Stanisław Witkowski opowiada o swoich muzycznych losach w Świętokrzyskiem (Dwójka/Źródła)
Stanisław Witkowski
Stanisław Witkowski Foto: Kuba Borysiak

- Z nauką gry było trudno, nie było nut ani nagrań. Zaczynałem w Orłowinach koło Łagowa grą na piszczałce na pastwisku, chodząc za krowami. Po wojnie w 1947 roku przenieśli nas pod Opatów. To były ciekawe lata - nie było radia czy telewizorów, nie było skąd brac melodii, żeby się ich nauczyć. Wiejscy muzykanci byli zazdrośni, strzegli swoich tajemnic. Jak już mieli kogoś uczyć, to pytali "za ile?".

Młody Stanisław rozpoczął naukę gry na klarnecie. Pierwsze nauki pobierał u znanego w okolicy kapelmistrza Józefa Grudnia w Opatowie.

- Wciskałem się na siłę i zacząłem grać na weselach. Kiedyś wesela były duże, około pięciuset gości na każdym. W czasie odpustu odbywały się w naszej okolicy aż trzy zabawy. Wcześniej wszystkie kapele prezentowały się przed kościołem, na sumie, żeby ludzie chcieli iść na ich potańcówkę – dorzucił lider Kapeli Witkowskich z Opatowa.

- Dużo w świętokrzyskiem było kapel, teraz już nie ma żadnej. Były klarnety, niemieckie akordeony, przed wojną - guzikówki. Graliśmy walce, tanga, walce angielskie, fokstroty, powiślaki, no i polki i oberki na przedzie - podsumował repertuar swojej kapeli muzyk.

Zapraszamy od odsłuchania całości wspomnień Stanisława Witkowskiego, klarnecisty, trębacza, saksofonisty, najstarszego z braci Witkowskich, założyciela niezwykle popularnej w regionie świętokrzyskim rodzinnej kapeli braci Witkowskich.

***

Tytuł audycji: Źródła

Rozmawiał: Kuba Borysiak

Gość: Stanisław Witkowski (muzyk, zalożyciel Kapeli Witkowskich)

Data emisji: 5.12.2018

Godzina emisji: 15.15

gs/at

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tęgie Chłopy na "Muzycznej Scenie Tradycji". Zobacz wideo

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2015 09:24
Obejrzyj nagranie występu kapeli Tęgie Chłopy, której debiutancki album "Dansing" miał podczas Dwójkowego koncertu swoją premierę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

2. "Dansing" – Tęgie Chłopy

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2016 17:18
Wykonawcy: Maniucha Bikont – tuba, śpiew, Maciej Filipczuk – skrzypce, Ewa Grochowska – skrzypce, śpiew, Mateusz Kowalski - akordeon, Michał Maziarz – skrzypce, Dorota Murzynowska – baraban, Szczepan Pospieszalski – trąbka, Stanisław Witkowski – klarnet, saksofon altowy, Michał Żak – klarnet, Marcin Żytomirski – skrzypce. Gościnnie: Władysław Bąk – akordeon. 
rozwiń zwiń