REKLAMA

Stanisław Witkowski: na pasie mnie prowadzili, żebym nie uciekł z wesela

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2018 19:00
- Czasem grałem na dwóch weselach jednocześnie. Raz na pasie mnie prowadzili, żebym nie uciekł do tych drugich, takie były cyrki - wspomina weselne grania w regionie świętokrzyskim muzyk Stanisław Witkowski.
Audio
  • Stanisław Witkowski opowiada o swoich muzycznych losach w Świętokrzyskiem (Dwójka/Źródła)
Stanisław Witkowski
Stanisław Witkowski Foto: Kuba Borysiak

- Z nauką gry było trudno, nie było nut ani nagrań. Zaczynałem w Orłowinach koło Łagowa grą na piszczałce na pastwisku, chodząc za krowami. Po wojnie w 1947 roku przenieśli nas pod Opatów. To były ciekawe lata - nie było radia czy telewizorów, nie było skąd brac melodii, żeby się ich nauczyć. Wiejscy muzykanci byli zazdrośni, strzegli swoich tajemnic. Jak już mieli kogoś uczyć, to pytali "za ile?".

Młody Stanisław rozpoczął naukę gry na klarnecie. Pierwsze nauki pobierał u znanego w okolicy kapelmistrza Józefa Grudnia w Opatowie.

- Wciskałem się na siłę i zacząłem grać na weselach. Kiedyś wesela były duże, około pięciuset gości na każdym. W czasie odpustu odbywały się w naszej okolicy aż trzy zabawy. Wcześniej wszystkie kapele prezentowały się przed kościołem, na sumie, żeby ludzie chcieli iść na ich potańcówkę – dorzucił lider Kapeli Witkowskich z Opatowa.

- Dużo w świętokrzyskiem było kapel, teraz już nie ma żadnej. Były klarnety, niemieckie akordeony, przed wojną - guzikówki. Graliśmy walce, tanga, walce angielskie, fokstroty, powiślaki, no i polki i oberki na przedzie - podsumował repertuar swojej kapeli muzyk.

Zapraszamy od odsłuchania całości wspomnień Stanisława Witkowskiego, klarnecisty, trębacza, saksofonisty, najstarszego z braci Witkowskich, założyciela niezwykle popularnej w regionie świętokrzyskim rodzinnej kapeli braci Witkowskich.

***

Tytuł audycji: Źródła

Rozmawiał: Kuba Borysiak

Gość: Stanisław Witkowski (muzyk, zalożyciel Kapeli Witkowskich)

Data emisji: 5.12.2018

Godzina emisji: 15.15

gs/at

Czytaj także

Tęgie Chłopy na "Muzycznej Scenie Tradycji". Zobacz wideo

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2015 09:24
Obejrzyj nagranie występu kapeli Tęgie Chłopy, której debiutancki album "Dansing" miał podczas Dwójkowego koncertu swoją premierę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

2. "Dansing" – Tęgie Chłopy

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2016 17:18
Wykonawcy: Maniucha Bikont – tuba, śpiew, Maciej Filipczuk – skrzypce, Ewa Grochowska – skrzypce, śpiew, Mateusz Kowalski - akordeon, Michał Maziarz – skrzypce, Dorota Murzynowska – baraban, Szczepan Pospieszalski – trąbka, Stanisław Witkowski – klarnet, saksofon altowy, Michał Żak – klarnet, Marcin Żytomirski – skrzypce. Gościnnie: Władysław Bąk – akordeon. 
rozwiń zwiń