Mistrzowie dud z Bukówca Górnego

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2019 16:00
Bohaterami audycji byli bracia Florian (1890-1977) i Piotr (1892-1984) Ratajczakowie - patroni odrodzenia muzyki dudziarskiej w Bukówcu i okolicach, których imieniem jest także nazwany reaktywowany po kilku latach konkurs kapel dudziarskich w Bukówcu Górnym.
Audio
  • Archiwalne wypowiedzi i muzyka braci Ratajczaków - 1974r. (Dwójka/Źródła)
Dudy
DudyFoto: Grzegorz Śledź PR

W archiwach Polskiego Radia zachowały się archiwalne wypowiedzi i muzyka braci Ratajczaków. W 1974 roku podczas Turnieju Dudziarzy Wielkopolskich w Kościanie. Wiekowi już wówczas muzycy spotkali się z Marianem Domańskim, opowiedzieli mu o swoim życiu oraz muzykowaniu w Bukówcu i okolicach. 

- Gdy pasłem krowy na gospodarstwie, to sobie grałem. Za wydobyty z ziemi torf kupiłem pierwsze skrzypce - powiedział Piotr Ratajczak. - Na skrzypcach nauczyłem się sam grać. Gdy podrosłem, grałem na weselach z bratem Florianem, on na dudach i ja na skrzypcach. Całe życie graliśmy razem. Byłem gościem we własnym domu, cały czas graliśmy, tylko w Wielkim Poście i Adwencie mogliśmy odpocząć. Pieniędzy mieliśmy dużo, zawsze pełna kieszeń. Graliśmy oberki, mazurki, wiwaty i wszystko, co zamówiono na weselu.

- Na klarnecie nauczyłem się grać sam, potem nauczyłem się grać na dudach. Wtedy znanym w okolicy dudziarzem był pan Konieczny, byli też inni - wspominał Florian Ratajczak. - Na weselach skrzypek prowadził, dudy buczały, gdyby skrzypek miał grać za dudami, to nigdy by nie zagrali.

- Floriana jako dudziarza zapamiętałem jeszcze jako pięciolatek - powiedział dudziarz Tomasz Kiciński. - Miałem w późniejszym czasie przyjemność zagrać z braćmi Ratajczakami. Jesteśmy pokoleniem grającym po 20-30-letniej pauzie. Gramy trochę inaczej. Starzy dudziarze nie zdradzali nowym swoich tajników gry, to był ich patent - dodał.

W "Źródłach" zaprezentowaliśmy również wypowiedź Dominika Maya, który wraz z regionalistką Zofią Dragan i innymi pasjonatami muzyki dudziarskiej wskrzesił w 2017 roku konkurs w Bukówcu Górnym.

- Mam pasję, robię filmy dokumentalne - mówił Dominik May. - Chcieliśmy zrobić film o dudziarzach i kilka miesięcy jeździliśmy za nimi. Film powstał, a przy okazji udało się wskrzesić konkurs dudziarski.

Zapraszamy do odsłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycjiŹródła

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Goście: Florian Ratajczak i Piotr Ratajczak (dudziarze), Tomasz Kiciński (dudziarz), Dominik May (organizator Konkursu im. Floriana i Piotra Ratajczaków w Bukówcu Górnym)

Data emisji: 30.01.2019

Godzina emisji: 15.15

gs/at