X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Strzały z bata i inne barwne zwyczaje kolędnicze

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2019 15:00
We wtorkowych "Źródłach" spotkaliśmy się z artystami, którzy w niezwykle wyrazisty sposób podtrzymują w Polsce tradycję kolędowania.
Audio
  • Rozmowa z Janem Łobozem, organizatorem Godów Żywieckich, i Romanem Guzikiem z grupy kolędniczej "Z Dorotą" z Juszczyna (Dwójka/Źródła)
Kolędnik w przebraniu Diabła
Kolędnik w przebraniu DiabłaFoto: Kuba Borysiak PR

W audycji rozmawialiśmy z Janem Łobozem, organizatorem Godów Żywieckich, czyli Przeglądu Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych, które w tym roku obchodziły uroczystą, jubileuszową - 50. - odsłonę. Posłuchaliśmy przy tym opowieści o niezwykłych kolędnikach z Żywiecczyzny.

- Jestem organizatorem Godów Żywieckich od 33 lat. Sędziuję również w konkurencji trzaskania z bata - mówił Jan Łoboz. - Wymagane są do niej odpowiedni strój, baranica i czapka, a strój musi mieć pachołka. Oceniana jest technika i płynność ruchów. To zwyczaj związany z przeganianiem złych mocy. Postaci występujące w grupach kolędniczych to głównie: koń, żyd, kominiarz, Diabeł, Śmierć, żołnierz i ksiądz. Niegdyś wszystkie te postacie grane były tylko przez mężczyzn.

Pojawiła się także w "Źródłach" rozmowa z Romanem Guzikiem z grupy kolędniczej "Z Dorotą" z Juszczyna, którą tworzą Górale Babiogórscy. Grupa otrzymała Grand Prix, czyli Złotego Turonia, na 47. Góralskim Karnawale Góralskim w Bukowinie Tatrzańskiej.

- Zaczynamy kolędowanie od dnia św. Szczepana. Kolędowanie "Z Dorotą" to zwyczaj, który przywędrował pod Babią Górę z Moraw i przedstawia prześladowanie chrześcijan przez cesarza Dioklecjana. Królowa Dorota sprzeciwiła się królowi Fabryceuszowi i została stracona. Po jej ścięciu ukazał się Teofilowi anioł z bukietem kwiatów od ściętej Doroty, żeby ten uwierzył w Pana Jezusa. Nawrócony Teofil odmówił służby królowi Fabryceuszowi - mówił kierownik zespołu, Roman Guzik. - To bardzo powszechne na naszych terenach obrządki. Dawniej chodziło się także po chałupach, teraz już mniej, bo wszędzie wtyka się nowoczesność. Ale kolędowanie jest tradycją żywą. Bardzo się cieszę, bo folklor na naszych terenach zaczyna kwitnąć.

***

Tytuł audycji:  Źródła

Prowadził: Kuba Borysiak

Goście: Roman Guzik (grupa kolędnicza "Z Dorotą"), Jan Łoboz (organizator Godów Żywieckich)

Data emisji: 19.02.2019

Godzina emisji: 15.15

gs/at

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Żywieckie Gody po raz 50.

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 17:00
Coroczne Żywieckie Gody to najważniejszy przegląd grup kolędniczych i obrzędowych z Beskidów Śląskiego i Żywieckiego. Tradycja kolędowania na tych terenach jest wciąż żywa. W tym roku przegląd ma jubileuszową, 50. odsłonę.
rozwiń zwiń