Muzyka tradycyjna na uniwersytety

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 08:00
W audycji porozmawialiśmy m.in. o nowym kierunku studiów z muzyki tradycyjnej, który jesienią otworzyła Akademia Muzyczna w Katowicach.
Audio
  • Muzyka tradycyjna na uniwersytety - rozmowa z dr Weroniką Grozdew-Kołacińską (Dwójka/Źródła)
Unikatowe polichromie w auli Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach
Unikatowe polichromie w auli Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach Foto: PAP/Andrzej Grygiel

Absolwenci tych studiów otrzymają potwierdzenie umiejętności w zakresie wykonawstwa muzyki tradycyjnej. Zgłębiać można tam tradycyjne techniki gry na instrumentach skrzypcowych, dętych i perkusyjnych oraz na akordeonie. O nowym kierunku, edukacji w zakresie muzyki tradycyjnej, o zmianach w podejściu i nowym wydziale w Katowicach rozmawialiśmy z dr Weroniką Grozdew-Kołacińską.

- Ogromną rolę w edukacji i w strukturach uczelni zagrały ruchy oddolne. Gdyby nie na przykład ruch Domów Tańca na Węgrzech, to do uczelni muzycznych nigdy nie weszłaby muzyka tradycyjna. W Polsce idzie to bardzo opornie, cały czas walczymy z sytuacją podziału na to, co jest kulturą niską, a co wysoką. Tradycyjna muzyka ludowa w świadomości wykształconych muzyków nadal jest niestety czymś gorszym, ale sytuacja i tak jest wyraźnie lepsza niż kilkanaście lat temu - mówiła w "Źródłach" dr Weronika Grozdew-Kołacińska.

Nauczanie muzyki tradycyjnej w państwowych uczelniach muzycznych wiąże się z dwoma podstawowymi problemami: pierwszym jest poziom zainteresowania tego typu nauczaniem, a drugim - znalezienie nauczycieli. Jakie jeszcze wiążą się z tym kwestie? O tym w nagraniu rozmowy.

***

Tytuł audycjiŹródła

Prowadziła:  Maria Baliszewska

Gość: dr Weronika Grozdew-Kołacińska (etnomuzykolog)

Godzina emisji: 15.15

at/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Odeszła Krystyna Placha, mistrzyni długich pieśni

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2019 11:00
Słynna artystka z Janowa, laureatka Nagrody im. Oskara Kolberga, zmarła 11 lutego w wieku 92 lat. W audycji wspominali ją prof. Jan Adamowski i Maria Baliszewska.
rozwiń zwiń