Światowy Moniuszko według Marii Pomianowskiej

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2019 17:00
- Mój Moniuszko jest jak z bajki - mówiła artystka o albumie "Moniuszko 1000 i jednej nocy", którego premierę zaplanowano na połowę maja. 
Audio
  • Maria Pomianowska zapowiada premierę albumu "Moniuszko z 1000 i jednej nocy" (Źródła/Dwójka)
Maria Pomianowska i okładka płyty Moniuszko z 1000 i jednej nocy
Maria Pomianowska i okładka płyty "Moniuszko z 1000 i jednej nocy"Foto: Grzegorz Śledź/mat. pras.

W związku z obchodami dwusetnej rocznicy urodzin ojca polskiej Opery Narodowej, Stanisława Moniuszki, rok 2019 obwołano jego rokiem. Wśród setek zaplanowanych uroczystości, koncertów i projektów znalazł się projekt kompozytorki i multiinstrumentalistki, prof. Marii Pomianowskiej. W jaki sposób ją zainspirował?

- Ta najnowsza płyta to kawałek mojego serca i wyraz zrozumienia dla kompozytora, którego twórczość znamy bardzo pobieżnie - opowiadała w audycji artystka. - Projekt zaczął się od tego, że ludzie, którzy kochają muzykę Moniuszki, zapytali, czy nie podjęłabym się połączenia jej z muzyką świata, tak jak zrobiłam to w przypadku płyty "Chopin na 5 kontynentach".

Maria Pomianowska, która podobne muzyczne mariaże zastosowała także do twórczości Witolda Lutosławskiego czy Tekli Bądarzewskiej, w przypadku Moniuszki skupiła się na jego licznych, a mało znanych pieśniach.

- Mało kto to wie, ale Moniuszko napisał prawie 300 pieśni, w więkoszości bez słów, co my ujęliśmy w formę pieknych wokaliz. Razem z moimi przyjaciółmi - muzykami z całego świata - łączymy to z brzmieniem najróżniejszych instrumentów. Taki był zamysł płyty - mówiła w "Źródłach" Pomianowska.

Na płycie znajduje się 14 utworów w aranżacji Marii Pomianowskiej, wideo z sesji nagraniowych, obszerna biografię Stanisława Moniuszki oraz informacje o autorce oraz współtwórcach projektu "Moniuszko 1000 i jednej nocy".

***

Tytuł audycjiŹródła

Prowadziła: Maria Baliszewska

Gość: Maria Pomianowska (kompozytorka, multiinstrumentalistka)

Data emisji: 9.04.2019

Godzina emisji: 15.15

at

Czytaj także

Maria Pomianowska: trzeba uczyć improwizowania

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2017 15:44
- Stworzenie nowej melodii to największe wyzwanie w każdej kulturze. Gdy masz melodię, napisanie według niej symfonii nie jest już takie trudne - mówiła w Dwójce Maria Pomianowska.
rozwiń zwiń