Maj, śpiew i przydrożne kapliczki

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2019 12:00
Maj w Kościele jest miesiącem szczególnie poświęconym czci Matki Bożej. Nabożeństwa majowe, odprawiane wieczorami w kościołach, przy kapliczkach i przydrożnych figurach, na stałe wpisały się w krajobraz Polski.
Audio
  • Janina Chmiel opowiada o nabożeństwach majowych na Lubelszczyźnie (Źródła/Dwójka)
Przydrożna kapliczka
Przydrożna kapliczkaFoto: Pixabay.com

W audycji o zwyczajach związanych z nabożeństwami majowymi na Lubelszczyźnie opowiadała śpiewaczka Janina Chmiel z Wólki Ratajskiej.

- Dawniej nie było tyle kosciołów i parafii, mało było nawet kapliczek przydrożnych. Schodziły sie więc młode dziewczęta i robiło się obraz, ozdabiano go kwiatami i do tego czasem nawet ławeczki składano - i na dworze się śpiewało - opowiadała artystka. - Dzisiaj przeważnie przy kapliczkach się śpiewa, dużo rzadziej w kościołach, a niegdyś to przede wszystkim w domach i na powietrzu się spotykano. 

W audycji słuchaliśmy pieśni maryjnych w wykonaniu Kapeli Brodów i Adama Struga, a także nagrań Niszy, laureata wyróżnienia Nowej Tradycji 2010, oraz Cuncordu e Tenore de Oresei, gwiazdy Nowej Tradycji z roku 2013.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadził: Kuba Borysiak

Gość: Janina Chmiel (śpiewaczka ludowa)

Data emisji: 1.05.2019

Godzina emisji: 15.15

at

Zobacz więcej na temat: folk Nowa Tradycja
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ludwik Młynarczyk: muzykę trzeba omaszczyć uczuciem

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019 11:00
- Melodie w muzyce podhalańskiej i orawskiej różnią się od siebie. Pieśni orawskie znamy dzięki Emilowi Mice - mówił w "Źródłach" muzyk z Kiczorów koło Lipnicy Wielkiej, Ludwik Młynarczyk. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Bieńkowski przedstawia "Pięciu od Bogusza"

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 16:00
Książka z płytą „Pięciu od Bogusza”, stanowią zapis poszukiwań śladów pamięci o legendarnym skrzypku Janie Boguszu, nauczycielu pięciu wielkich kajockich muzyków: Piotra Gacy, Tadeusza Jedynaka, Józefa Papisa, Józefa Zarasia i Stanisława Ziei.
rozwiń zwiń