X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kazimierskie Baszty rozdane!

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2019 11:52
W Kazimierzu Dolnym nad Wisłą zakończył się 53. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. W "Źródłach" zaprezentowaliśmy zwycięzców konkursu w kategoriach: soliści śpiewacy, instrumentaliści, kepele, zespoł śpiewacze, Duży-Mały.
Audio
Kazimierz Dolny. Festiwal Kapel i Śpiewaków  Ludowych 2019
Kazimierz Dolny. Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych 2019Foto: Grzegorz Śledź

Są to: 

  • Leszek Wiśniewski z Gągolina Południowego (Baszta w kategorii solistów śpiewaków),
  • cymbalista Piotr Krupski z Elbląga (Baszta w kategorii instrumentalistów),
  • Muzyka Szymona Tylki z Zakopanego (Baszta w kategorii kapel).

- Mam 26 lat i jestem prymistą. Na skrzypcach gram od komunii. Uczył mnie sąsiad, Paweł Migiel, następnie edukowałem się u Krzysztofa Trebuni-Tutki, a później uczył mnie Andrzej Karpiel-Replon wraz z synem. Ta edukacja złożyła się na całość mojej twórczości artystycznej. Kapelę założyłem w szkole średniej, jej skład się modyfikował. Muzyka góralska ciągle ewoluuje, a my staramy się wzorować na naszych przodkach. Dzięki nagraniom się nam to udaje. Każdy na Podhalu ma swój wzorzec, każdy gra inaczej, ja wzoruję się na grze Nędzy-Hotarskiego z Kościeliska - mówił Szymon Tylka z Zakopanego, laureat tegorocznej Baszty w kategorii kapel.

Zabrzmiały również pieśni i melodie w wykonaniu Męskiego Zespołu Śpiewaczego Carniacy z Czarni (Baszta w kategorii zespołów śpiewaczych), Joanny Gostkowskiej-Białek z Gdańska (II nagroda wśród śpiewaków) oraz Tobiasza Krzysztofa i Jakuba Kuczaja (I nagroda w konkurskie Duży-Mały).

- Dwanaście lat byłem solistą w zespole Boczki Chełmońskie. Od dwóch lat śpiewam w zespole śpiewaczym Księżoki. Mamy w repertuarze 400 pieśni. Moja babcia, Franciszka Papiernik, od której pochodzi większość naszych pieśni, jechała kiedyś autostopem. Zabrał ją samochód Polskiego Radia "na okazję", miałem wtedy 7 lat. Zostaliśmy nagrani i puszczeni w ówczesnym „Kiermaszu pod kogutkiem”. Gdy dojechaliśmy do rodziny, wszyscy witali nas owacjami! Nie wiedzieliśmy, że to było puszczone w radiu tego dnia – wspominał Leszek Wiśniewski z Gągolina Południowego w powiecie łowickim, laureat Baszty w kategorii solistów śpiewaków.

Zapraszaliśmy również do wysłuchania dźwiękowej relacji nie tylko ze studia nagrań RCKL w synagodze, ale i z całego kazimierskiego festiwalu przygotowanej przez Piotra Dorosza. 

Zachęcamy do odsłuchania podcastu audycji.

***

Tytuł audycjiŹródła

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Goście: Leszek Wiśniewski, Piotr Krupski, Szymon Tylka (muzycy ludowi)

Data emisji: 1.07.2019

Godzina emisji: 15.15

at/gs


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

I Tabor Kaliski w dorzeczu Prosny

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 15:30
W poniedziałkowych "Źródłach" zaprosiliśmy Państwa na wydarzenie poświęcone muzyce regionu kaliskiego. Odżywa ona po latach pozostawania w zapomnieniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tradycyjne melodie w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2019 13:15
We wtorkowych "Źródłach" zapowiedzieliśmy zbliżający się Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu, najważniejsze tego typu wydarzenie jednoczące artystów, badaczy i muzyków ludowych z całej Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Muzykę ludową trzeba mieć we krwi"

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2019 11:00
- Nie da się jej zagrać z nut, trzeba wyssać z mlekiem matki - mówił w "Źródłach" Roman Wojciechowski, laureat Baszty ubiegłorocznego Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych. 
rozwiń zwiń