Kazimierskie Baszty rozdane!

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2019 11:52
W Kazimierzu Dolnym nad Wisłą zakończył się 53. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. W "Źródłach" zaprezentowaliśmy zwycięzców konkursu w kategoriach: soliści śpiewacy, instrumentaliści, kepele, zespoł śpiewacze, Duży-Mały.
Audio
Kazimierz Dolny. Festiwal Kapel i Śpiewaków  Ludowych 2019
Kazimierz Dolny. Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych 2019Foto: Grzegorz Śledź

Są to: 

  • Leszek Wiśniewski z Gągolina Południowego (Baszta w kategorii solistów śpiewaków),
  • cymbalista Piotr Krupski z Elbląga (Baszta w kategorii instrumentalistów),
  • Muzyka Szymona Tylki z Zakopanego (Baszta w kategorii kapel).

- Mam 26 lat i jestem prymistą. Na skrzypcach gram od komunii. Uczył mnie sąsiad, Paweł Migiel, następnie edukowałem się u Krzysztofa Trebuni-Tutki, a później uczył mnie Andrzej Karpiel-Replon wraz z synem. Ta edukacja złożyła się na całość mojej twórczości artystycznej. Kapelę założyłem w szkole średniej, jej skład się modyfikował. Muzyka góralska ciągle ewoluuje, a my staramy się wzorować na naszych przodkach. Dzięki nagraniom się nam to udaje. Każdy na Podhalu ma swój wzorzec, każdy gra inaczej, ja wzoruję się na grze Nędzy-Hotarskiego z Kościeliska - mówił Szymon Tylka z Zakopanego, laureat tegorocznej Baszty w kategorii kapel.

Zabrzmiały również pieśni i melodie w wykonaniu Męskiego Zespołu Śpiewaczego Carniacy z Czarni (Baszta w kategorii zespołów śpiewaczych), Joanny Gostkowskiej-Białek z Gdańska (II nagroda wśród śpiewaków) oraz Tobiasza Krzysztofa i Jakuba Kuczaja (I nagroda w konkurskie Duży-Mały).

- Dwanaście lat byłem solistą w zespole Boczki Chełmońskie. Od dwóch lat śpiewam w zespole śpiewaczym Księżoki. Mamy w repertuarze 400 pieśni. Moja babcia, Franciszka Papiernik, od której pochodzi większość naszych pieśni, jechała kiedyś autostopem. Zabrał ją samochód Polskiego Radia "na okazję", miałem wtedy 7 lat. Zostaliśmy nagrani i puszczeni w ówczesnym „Kiermaszu pod kogutkiem”. Gdy dojechaliśmy do rodziny, wszyscy witali nas owacjami! Nie wiedzieliśmy, że to było puszczone w radiu tego dnia – wspominał Leszek Wiśniewski z Gągolina Południowego w powiecie łowickim, laureat Baszty w kategorii solistów śpiewaków.

Zapraszaliśmy również do wysłuchania dźwiękowej relacji nie tylko ze studia nagrań RCKL w synagodze, ale i z całego kazimierskiego festiwalu przygotowanej przez Piotra Dorosza. 

Zachęcamy do odsłuchania podcastu audycji.

***

Tytuł audycjiŹródła

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Goście: Leszek Wiśniewski, Piotr Krupski, Szymon Tylka (muzycy ludowi)

Data emisji: 1.07.2019

Godzina emisji: 15.15

at/gs


Czytaj także

I Tabor Kaliski w dorzeczu Prosny

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 15:30
W poniedziałkowych "Źródłach" zaprosiliśmy Państwa na wydarzenie poświęcone muzyce regionu kaliskiego. Odżywa ona po latach pozostawania w zapomnieniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tradycyjne melodie w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2019 13:15
We wtorkowych "Źródłach" zapowiedzieliśmy zbliżający się Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu, najważniejsze tego typu wydarzenie jednoczące artystów, badaczy i muzyków ludowych z całej Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Muzykę ludową trzeba mieć we krwi"

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2019 11:00
- Nie da się jej zagrać z nut, trzeba wyssać z mlekiem matki - mówił w "Źródłach" Roman Wojciechowski, laureat Baszty ubiegłorocznego Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych. 
rozwiń zwiń