Kaszëbskô mòwa i kaszubskie wesele

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 16:00
W poniedziałkowych "Źródłach" ponownie wybraliśmy się na Kaszuby - do Kuźnicy i Jastarni. Gośćmi magazynu były Teresa Krajewska, Krystyna Wysocka i Jadwiga Kohnke. 
Audio
  • Zwyczaje i tradycje z serca Kaszub (Dwójka/Źródła)
Kaszubskie stroje ludowe
Kaszubskie stroje ludoweFoto: Z archiwum NAC

Słuchaliśmy ich opowieści o stanie zachowania języka kaszubskiego, zwyczajach rybaków i tradycyjnym kaszubskim weselu. 

- Urodziłam się w powojennym Gdańsku, gdzie wyróżnialiśmy się wśród przesiedleńców zza Buga - mówiła w audycji Teresa Krajewska, kontynuatorka kaszubskich tradycji. - W domu mówiło się tylko po kaszubsku, ale głównie po wielżańsku; inaczej mówiło się w Jastarni - sercu kaszubskich zwyczajów. 

Jastarnia już w dawnych czasach urzekała turystów. Szczególnie przyciągało ich morze i oba jego płuca: od zatoki i od Bałtyku. Jak tłumaczyła natomiast Krystyna Wysocka, znawczyni lokalnych zwyczajów i obrzędów: - Nie chciały tam rosnąć kwiaty, dlatego i strojów się nie haftowało. Haft kaszubski popularny był w dalszych częściach wybrzeża. U nas stroje były skromne i czyste, tak jak morze.  

Kaszubi słyną nie tylko z pięknych wzorów na strojach i wyrazistego języka, ale także z trwałości małżeństw. Jak mówiła Jadwiga Kohnke, bierze się to stąd, że rodziny żyją blisko siebie. - Zawsze urządzało się duże wesele, na 180 osób - a to tylko najbliższa rodzina! Na takie uroczyste wesele około godziny 22 przychodzą przebierańcy, rozweselają i intergują wszystkich. Od tego momentu czuć, że dwie rodziny stają się jedną - opowiadała. 

W audycji słuchaliśmy także opowieści o stylu życiu rybaków oraz kaszubskich pieśni, m.in. w wykonaniu Ireny Rzepy z Dębogórza koło Pucka.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadziła: Anna Szotkowska

Goście: Teresa Krajewska, Krystyna Wysocka i Jadwiga Kohnke

Data emisji: 22.07.2019

Godzina emisji: 15.15

at

Czytaj także

Śpiewamy po kaszubsku z Joanną Gostkowską-Białek z Kartuz

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2019 15:50
Bohaterką "Źródeł" była kaszubska śpiewaczka, zdobywczyni II nagrody na tegorocznym OFKiŚL w Kazimierzu, zajmująca się badaniem mało znanego repertuaru regionu.
rozwiń zwiń