Śpiewamy po kaszubsku z Joanną Gostkowską-Białek z Kartuz

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2019 15:50
Bohaterką "Źródeł" była kaszubska śpiewaczka, zdobywczyni II nagrody na tegorocznym OFKiŚL w Kazimierzu, zajmująca się badaniem mało znanego repertuaru regionu.
Audio
  • Joanna Gostkowska-Białek mówi o tradycyjnej muzyce kaszubskiej (Dwójka/Źródła)
Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich
Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach KiszewskichFoto: Shutterstock

Joanna Gostkowska-Białek to młoda śpiewaczka, wykonująca tradycyjne pieśni w języku kaszubskim, która na tegorocznym festiwalu zaprezentowała repertuar praktycznie na kazimierskiej scenie niesłyszany. W "Źródłach" opowiedziała m.in. o swoim poszukiwaniu tradycyjnych pieśni oraz o współczesnej sytuacji kultury i języka kaszubskiego.

- Języka kaszubskiego nauczyłam się od babci, dla której kaszubski był pierwszym, podstawowym językiem. Moi rodzice już w domu po kaszubsku na co dzień nie mówili. O język czy współczesną twórczość kaszubską nie ma co się martwić - ta działaność ma się dobrze, ale ja razem z przyjaciółmi zajmuję się kulturą regionu w trochę inny sposób - mówiła nagrodzona artystka.

Dlaczego praca Gostkowskiej-Białek jest w jakimś sensie inna? Co wnosi do wiedzy o historii i tradycjach Kaszubów? 

- Pieśni w języku kaszubskim jest sporo, ale spisywane były one po wojnie. Kaszubi śpiewali bardzo dużo pieśni nabożnych, grali na weselach, i przede wszystkim na pogrzebach, ale bardzo trudno jest obecnie znaleźć muzyków autentycznie znających te dawne tradycje. Muzyka kaszubska w wersji stylizowanej ma się bardzo dobrze, tylko że ja szukam tych prawdziwych, dawnych treści - to dla wielu ludzi jest abstrakcyjne, trudne do zrozumienia.

Gość audycji mówiła także o kaszubskich tradycjach tanecznych, charakterystyczych dla Kaszub instrumentach, znaczeniu polek i marszów dla tamtejszych mieszkańców, o tym, dlaczego badanie źródeł muzyki kaszubskiej wcale nie jest takie łatwe i o tym, czym dla Kaszuba jest tabaka.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Gość: Joanna Gostkowska-Białek (śpiewaczka ludowa)

Data emisji: 15.07.2019

Godzina emisji: 15.15

at

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Burónka – zanurzeni w tradycji Kurpiów

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2019 07:00
W "Źródłach" odwiedziła nas Olga Stopińska, wokalistka zespołu Burónka, laureata II nagrody podczas XX Konkursu Muzyki Folkowej “Nowa Tradycja” w 2017 roku. W swoim repertuarze zespół odwołuje się do wokalnych tradycji Kurpiów – Puszczy Zielonej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyka Szymona Tylki z Zakopanego

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 11:30
W "Źródłach" spotkaliśmy się z najlepszą kapelą 53. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu - Muzyką Szymona Tylki z Zakopanego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzykanckie przygody Henryka Marszała

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2019 11:18
W "Źródłach" spotkaliśmy się z Henrykiem Marszałem, 82-letnim skrzypkiem z Przewrotnego, prymistą kapeli "Przewrotniacy".
rozwiń zwiń