X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Śpiewamy po kaszubsku z Joanną Gostkowską-Białek z Kartuz

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2019 15:50
Bohaterką "Źródeł" była kaszubska śpiewaczka, zdobywczyni II nagrody na tegorocznym OFKiŚL w Kazimierzu, zajmująca się badaniem mało znanego repertuaru regionu.
Audio
  • Joanna Gostkowska-Białek mówi o tradycyjnej muzyce kaszubskiej (Dwójka/Źródła)
Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich
Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach KiszewskichFoto: Shutterstock

Joanna Gostkowska-Białek to młoda śpiewaczka, wykonująca tradycyjne pieśni w języku kaszubskim, która na tegorocznym festiwalu zaprezentowała repertuar praktycznie na kazimierskiej scenie niesłyszany. W "Źródłach" opowiedziała m.in. o swoim poszukiwaniu tradycyjnych pieśni oraz o współczesnej sytuacji kultury i języka kaszubskiego.

- Języka kaszubskiego nauczyłam się od babci, dla której kaszubski był pierwszym, podstawowym językiem. Moi rodzice już w domu po kaszubsku na co dzień nie mówili. O język czy współczesną twórczość kaszubską nie ma co się martwić - ta działaność ma się dobrze, ale ja razem z przyjaciółmi zajmuję się kulturą regionu w trochę inny sposób - mówiła nagrodzona artystka.

Dlaczego praca Gostkowskiej-Białek jest w jakimś sensie inna? Co wnosi do wiedzy o historii i tradycjach Kaszubów? 

- Pieśni w języku kaszubskim jest sporo, ale spisywane były one po wojnie. Kaszubi śpiewali bardzo dużo pieśni nabożnych, grali na weselach, i przede wszystkim na pogrzebach, ale bardzo trudno jest obecnie znaleźć muzyków autentycznie znających te dawne tradycje. Muzyka kaszubska w wersji stylizowanej ma się bardzo dobrze, tylko że ja szukam tych prawdziwych, dawnych treści - to dla wielu ludzi jest abstrakcyjne, trudne do zrozumienia.

Gość audycji mówiła także o kaszubskich tradycjach tanecznych, charakterystyczych dla Kaszub instrumentach, znaczeniu polek i marszów dla tamtejszych mieszkańców, o tym, dlaczego badanie źródeł muzyki kaszubskiej wcale nie jest takie łatwe i o tym, czym dla Kaszuba jest tabaka.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Gość: Joanna Gostkowska-Białek (śpiewaczka ludowa)

Data emisji: 15.07.2019

Godzina emisji: 15.15

at

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Burónka – zanurzeni w tradycji Kurpiów

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2019 07:00
W "Źródłach" odwiedziła nas Olga Stopińska, wokalistka zespołu Burónka, laureata II nagrody podczas XX Konkursu Muzyki Folkowej “Nowa Tradycja” w 2017 roku. W swoim repertuarze zespół odwołuje się do wokalnych tradycji Kurpiów – Puszczy Zielonej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyka Szymona Tylki z Zakopanego

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 11:30
W "Źródłach" spotkaliśmy się z najlepszą kapelą 53. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu - Muzyką Szymona Tylki z Zakopanego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzykanckie przygody Henryka Marszała

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2019 11:18
W "Źródłach" spotkaliśmy się z Henrykiem Marszałem, 82-letnim skrzypkiem z Przewrotnego, prymistą kapeli "Przewrotniacy".
rozwiń zwiń