Spotkanie z Marią Siwiec

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2019 10:51
W audycji słuchaliśmy opowieści znanej radomskiej śpiewaczki z Gałek koło Rusinowa, która na tegorocznym 53. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą zdobyła pierwszą nagrodę w katergorii śpiewaków solistów. 
Audio
  • Spotkanie z Marią Siwiec na festiwalu w Kazimierzu Dolnym (Źródła/Dwójka)
Piotr Gaca, Maria Siwiec, Czesław Pańczak i Józef Pańczak na koncercie Muzyczna Scena Tradycji w hołdzie Jana Gacy, 2013.
Piotr Gaca, Maria Siwiec, Czesław Pańczak i Józef Pańczak na koncercie Muzyczna Scena Tradycji w hołdzie Jana Gacy, 2013.Foto: Grzegorz Śledź

Maria Siwiec z Gałek koło Rusinowa opowiadała w audycji m.in. o pierwszej wyprawie w roku 1984 do Kazimierza Dolnego: - Miałam ledwo dwadzieścia lat, już mężatką byłam, ale jakieś powodzenie miałam - mówiła arystka ze śmiechem. - Miałyśmy energię do pracy, z naszym kołem gospodyń wiejskich robiłyśmy teatrzyki, zabawy, muzyków było jeszcze sporo.

Mimo ogromnego dorobku śpiewaczego związanego z występami na kazimierskim festiwalu w tym roku Maria Siwiec debiutowała tam - w roli solistki. Jak przyznała, zbierała się do tego kilka lat, a w tym roku się wreszcie udało. Skąd taki pomysł? - Doszłam do wniosku, że tyle tych pieśni znałam i śpiewałam całe życie, że teraz trzeba puścić je wszystkie w świat! Ale bym chciała też, żeby tej naszej pięknej kultury nie kaleczyć. I żeby młodzi młodzi pamiętali o tych dawnych artystach, bo już garstka ich została. Żeby to przetrwało...

W audycji słuchaliśmy także jej najnowszych - solowych - nagrań, opowieści o niezwykłych pieśniach, które wykonuje się tylko w wyjątkowych sytuacjach, a także o potrzebie rozwoju muzyki ludowej oraz o tym, że płacz na scenie jest czasami konieczny.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadził: Kuba Borysiak

Gość: Maria Siwiec (śpiewaczka ludowa)

Data emisji: 7.08.2019

Godzina emisji: 15.15

at/mko

Czytaj także

Powrót w Radomskie z Marią Siwiec

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2018 12:00
W audycji przypomnieliśmy nagrania jednej z najważniejszych i najbardziej rozpoznawanych współczesnych śpiewaczek ludowych, Marii Siwiec. 
rozwiń zwiń