Wiktor Spisla: Taki jaki jestem, takim chcę zostać

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2019 12:00
W magazynie zagościł Wiktor Spisla, który opowiedział o wyjątkowości kultury Śląska Opolskiego. W "Źródłach" zaprezentowaliśmy nagrania pieśni w jego wykonaniu zarejestrowane podczas tegorocznego festiwalu w Kazimierzu.
Audio
  • Wiktor Spisla opowiada o tradycjach muzycznych swojej rodziny i całego Sląska Opolskiego (Dwójka/Źródła)
Wiktor Spisla
Wiktor SpislaFoto: Kuba Borysiak

Wiktor Spisla to aktor, kabareciarz i śpiewak ludowy nagrodzony na tegorocznym Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.

- Pieśni tradycyjne śpiewam od dziecka, mój starzik miał przepiękny głos, zawsze rozpoznawalny, gdy śpiewał w kościele. Mój ojciec również pięknie śpiewał. Po ojcu i starziku odziedziczyłem także ten głos. Wszystko widzę. Świat idzie w odwrotnym kierunku według mojego rozumu i ta młodzież i zespoły odchodzą od tradycji. Jestem jedyny z mojego regionu na festiwalu w Kazimierzu. Każdy ma dużo w gębie, a jak przyjdzie, co do czego, to nie ma komu śpiewać – mówił  śpiewak ludowy, Wiktor Spisla - Muzykę Śląska Opolskiego idzie odróżnić, obojętnie, gdzie by się było. Słowa raczej wszędzie są te same. My to Czechy, Słowacy i Prusy, krew jest mocno pomieszana. W śpiewie naszym jest inna melodia, inny odgłos i inna taktyka, ja bym to nazwał inną kulturą. Różnimy się od reszty Śląska. Chcę być prostym człowiekiem i nie chcę się zmienić. Akceptuję siebie z minusami i plusami. Taki jaki jestem, takim chcę zostać.

Zapraszamy do odsłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadził: Kuba Borysiak

Gość: Wiktor Spisla (śpiewak ludowy)

Data emisji: 21.08.2019

Godzina emisji: 15.35

gs

Zobacz więcej na temat: folklor folk Kuba Borysiak
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bracia Mocarscy i rewolucje w muzyce wiejskiej XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2019 15:56
- Początek wesela był bardzo ciężki, grało się bez przerwy. Dopiero około trzeciej nad ranem można było odpocząć - mówili w "Źródłach" członkowie Kapeli Bolesława Mocarskiego z Brzezinek. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święto plonów w polskiej tradycji

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2019 11:00
W "Źródłach" zaprosiliśmy na dalszą część opowieści o zwyczajach związanych ze świętem Matki Boskiej Zielnej. O tradycjach i wierzeniach związanych z tym dniem opowiadała Maria Bienias, mazowiecka śpiewaczka i twórczyni kwiatów z bibuły.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Milo Kurtis: Kocham mieszać tradycje

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2019 10:00
Gościem audycji był legendarny muzyk Milo Kurtis, który już w tym tygodniu wchodzi wraz ze swoim zespołem Milo Ensemble do Studia im. Agnieszki Osieckiej, aby nagrać nową płytę.
rozwiń zwiń