Zwyczaje kolędnicze w okolicach Babiej Góry

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2020 07:20
W poniedziałkowej audycji  spotkaliśmy się z Szymonem Gigoniem, członkiem Zespołu Regionalnego "Juzyna" z Zawoi. W rozmowie także sporo szczegółów o kulturze Górali Babiogórskich.
Audio
  • Zwyczaje kolędnicze w okolicach Babiej Góry (Dwójka/Źródła)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

- Jesteśmy grupą Górali Babiogórskich. Od Podhala różnimy się tym, że mamy różne archaiczne style. Nie mamy tak wyszlifowanych tańców zbójnickich, ale nasz styl wyróżnia się wielką prostotą. Nasz region nie jest rozległy, to tylko parę wiosek, na granicach których przenikają się kultury. Od północy z Kliszczakami, od zachodu mamy naleciałości Żywczan, z Podhala, z Orawy, wszystko się przenika - tłumaczył Szymon Gigoń, członek Zespołu Regionalnego "Juzyna" z Zawoi.

6 stycznia w "Źródłach" nie zabrakło również historii związanymi ze świętem Trzech Króli - przypomnieliśmy spotkanie z wcielającymi się w Trzech Króli młodymi kolędnikami z Jaworzynki w Beskidzie Śląskim.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadziła: Magda Tejchma

Goście: Szymon Gigoń (członek Zespołu Regionalnego "Juzyna" z Zawoi)

Data emisji: 6.01.2020

Godzina emisji: 15.15

gs

Czytaj także

Dawni i obecni muzykanci ze Świętokrzyskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2019 14:59
- Stefan Ostrowski to był bardzo mądry człowiek, świetnie wykształcony w muzyce ludowej, a grał muzykę zastolną - wspominał w audycji swojego mistrza skrzypek Edward Gola z Sędziszowa. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak dawniej wyglądało wesele w Nieznamierowicach?

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2019 15:50
Jakie były pisane i niepisane obowiązki niektórych weselników? Jak można było przyśpiewać drużbie, drużkom i państwu młodym? Co śpiewało się do wianka? O tym opowiadały mieszkanki Nieznamierowic w nagraniu z początku lat 70., a towarzyszyła tym historiom muzyka Józefa Zarasia oraz autentyczne sceny z jednego z wiejskich wesel.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak kolędowano na Lubelszczyźnie, na Pogórzu, na Kielecczyźnie i na Orawie?

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2019 06:00
Swoimi wspomnieniami w "Kiermaszu pod kogutkiem" podzielili się śpiewaczka Janina Chmiel z Wólki Ratajskiej k. Janowa Lubelskiego, o "drobach" i "śmieciorzach" opowiedział skrzypek Józef Śliwa z Huty Gogołowskiej na Pogórzu Jasielskim.
rozwiń zwiń