Zwyczaje kolędnicze Żywiecczyzny

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 09:00
W "Źródłach" spotkaliśmy się z muzykiem ludowym i gawędziarzem Antonim Gluzą ze Szczyrku. W audycji słuchaliśmy także rozmowy z Janem Łobozem, wieloletnim organizatorem Godów Żywieckich.
Audio
  • Zwyczaje kolędnicze Żywiecczyzny (Dwójka/Źródła)
Antoni Gluza
Antoni GluzaFoto: Kuba Borysiak PR

O tym jak wygląda tradycja kolędowania na Żywiecczyźnie opowiadał Antoni Gluza ze Szczyrku:

- Kolędowanie to była na Żywiecczyźnie wielka sprawa. Zaczynało się od św. Tomasza. W przełomie starego roku na nowy opolało się u nas drzewa. Brało się słomę spod nowych lotek, robiło się powrosło i szło się drzewa do sadu opolować; śliwki, jabłka, gruszki. Straszyło się przy tym drzewo zaklęciami, bo to drzewo musiało rodzić. Dziecka chodziły z sopką, sopka to u nas stajenka, dorośli chodzili z gwiozdą. Dzieci chodziły z kolędą zarobkową, śpiewały kolędy, pastorałki i składały życzenia. Kolędy były rodzinne, brat chodził do brata, wszyscy się odwiedzali. W większości chodzili chłopcy po kolędzie. Wyjątkowo w kolędzie rodzinnej chodzili wszystkie - tłumaczył Antoni Gluza ze Szczyrku. - W Szczepana chodzili u nas przebierańce inaczej zwani dziadami. Teraz już nie chodzą, bo nie mają czasu.

Kolędowanie dziś nie jest już tak popularne jak niegdyś. Obecnie przebierańcy spotykają się na balach sylwestrowych. 

O tym jak świętowano karnawał na Żywiecczyźnie opowiadał również w "Źródłach" Jan Łoboz, organizator Godów Żywieckich. - Dziady żywieckie nazywają się u nas Jukace i idą tylko w Nowy Rok, a te dziady które biorą udział w Godach Żywieckich zaczynają po Wigilii - opowiadał Jan Łoboz. - Odwiedzają oni domy i robią różne psikusy, zaczynają od wójta. Wystawiają gospodarzom w częściach wóz na dach stodoły i nikt o to nie ma do nich pretensji.

***

Tytuł audycji: "Źródła" 

Prowadził: Kuba Borysiak

Gość: Antoni Gluza, Jan Łoboz (muzycy ludowi).

Data emisji: 5.02.2020

Godzina emisji: 15.30


gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Strzały z bata i inne barwne zwyczaje kolędnicze

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2019 15:00
We wtorkowych "Źródłach" spotkaliśmy się z artystami, którzy w niezwykle wyrazisty sposób podtrzymują w Polsce tradycję kolędowania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spotkanie z mistrzami z Radomskiego i Stefanem Maziarczykiem

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 06:00
- Muzyka ludowa to nigdy nie zginie, była, jest i będzie - mówił w audycji w archiwalnej rozmowie nieodżałowany muzyk Piotr Gaca. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Folklor małopolski: Lipniczanie z Lipnicy Wielkiej

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 14:00
W "Źródłach" spotkaliśmy się z Klaudią Oracz i Tomaszem Żarowskim z Kapeli Lipniczanie z Lipnicy Wielkiej na Pogórzu Sądeckim, zespołu który w roku ubiegłym zdobył III nagrodę na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tradycyjne pieśni Łatgalii

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2020 12:40
W "Źródłach" posłuchaliśmy m.in. muzyki łotewskiego zespołu Tautumeitas i płyty "Dziesmas No Aulejas - Songs From Auleja" - z pieśniami ze wsi Auleja w regionie Łatgalii.
rozwiń zwiń