Dosadny i elegancki - Stanisław Klejnas z Raducza

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2020 09:00
W "Źródłach" posłuchaliśmy archiwalnych nagrań skrzypka, Stanisława Klejnasa, dokonanych przez Mariana Domańskiego i nagrań z płyty z serii "Muzyka Źródeł" poświęconych temu artyście.
Audio
Płyta z serii Muzyka Źródeł  poświęcona Stanisławowi Klejnasowi.
Płyta z serii "Muzyka Źródeł " poświęcona Stanisławowi Klejnasowi.Foto: Grzegorz Śledź

W audycji pojawiły się opowieści Stanisława Klejnasa m.in. o polkach, pierścionku i czarach, a także duża porcja muzyki tradycyjnej w jego wykonaniu. Pan Stanisław był twórcą obdarzonym niezwykłą fantazją, wyobraźnią muzyczną, temperamentem i swobodą techniczną. Jego charakterystyczny styl gry na skrzypcach uznany został przez profesora Piotra Dahliga za "dosadny i elegancki". 

- Polkę usia-siusia śpiewała u nas zgłupiała córka dziedzica, miałem wtedy dwanaście lat. Była też wtedy w naszych stronach znana polka-kawalerka, ale to był bardzo stary utwór - wspominał Stanisław Klejnas. - Grało się na imprezach, gościnach, przy kieliszku. Popularne były też oberki. Ojciec odesłał mnie na początku do owczarza, który był znanym muzykiem i on uczył mnie grać. W jego chacie były pustki, gołe łóżko i dwoje skrzypiec, na noc przykrywał się kożuchem. Ja spałem na podłodze na jakiś łachach, nie było tam co jeść, po tygodniu nie mogłem tam już wytrzymać. I wróciłem do domu. Ojciec wysłał mnie powtórnie, tym razem do Żyrardowa, nauczyciel gry pokazał mi wszystkie dobre początki słuchowo, bo nut kiedyś nie było. Byłem zdolny i po miesiącu wróciłem już do domu. Na początku grałem cztery kawałki, a za pół roku grałem już po weselach!

Jak tańczymy polkę-żydówkę a jak polkę-cygankę? O tym Marianowi Domańskiemu opowiedział Stanisław Klejnas.

Poza tym w audycji słuchaliśmy współczesnych pieśni Hazarów ze środkowego Afganistanu - trzech nagrań z płyty "Dai Draft" Hamid Sakhizada.

***

Tytuł audycji: "Źródła" 

Prowadził: Kuba Borysiak
 
Data emisji: 19.02.2020

Godzina emisji: 15.15

gs


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Folklor małopolski: Lipniczanie z Lipnicy Wielkiej

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 14:00
W "Źródłach" spotkaliśmy się z Klaudią Oracz i Tomaszem Żarowskim z Kapeli Lipniczanie z Lipnicy Wielkiej na Pogórzu Sądeckim, zespołu który w roku ubiegłym zdobył III nagrodę na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kazimierz Kolasa - akordeonista jakich mało

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 11:15
W "Źródłach" spotkaliśmy się z Kazimierzem Kolasą z Nikisiałki Dużej w Świętokrzyskiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tradycyjne pieśni Łatgalii

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2020 12:40
W "Źródłach" posłuchaliśmy m.in. muzyki łotewskiego zespołu Tautumeitas i płyty "Dziesmas No Aulejas - Songs From Auleja" - z pieśniami ze wsi Auleja w regionie Łatgalii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odszedł Tadeusz Lipiec z Wygnanowa

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 08:00
W poniedziałkowych "Źródłach” pożegnaliśmy znakomitego harmonistę radomskiego, laureata wielu nagród, m.in. Nagrody im. Oskara Kolberga "za zasługi dla kultury ludowej" w roku 2018, którą zdobył ze swoją kapelą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skrzypkowie radomszczyzny: Kołaziński i Dziubiński

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 05:30
W "Kiermaszu pod kogutkiem" posłuchaliśmy archiwalnego nagrania i wywiadu ze Stefanem Kołazińskim ze Zdunkowa oraz spotkaliśmy się ze Stefanem Dziubiński z Radomia.
rozwiń zwiń